1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Savcılık, Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamını istedi
Savcılık, Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamını istedi

Savcılık, Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamını istedi

Yaklaşık bir yıldır tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın yargılanmasına başlandı. Demirtaş, savunmasının SEGBİS sistemi ile alınmak istenmesiyle nedeniyle duruşmaya katılmadı. Savcılık Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar ve

A+A-

Savcılık, Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamını istedi

Yaklaşık bir yıldır tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın yargılanmasına başlandı. Demirtaş, savunmasının SEGBİS sistemi ile alınmak istenmesiyle nedeniyle duruşmaya katılmadı. Savcılık Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yargılandığı davanın ilk duruşması Sincan Cezaevi kampusundaki Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı. Duruşma salonu çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin aktardığına göre Demirtaş, savunmasının SEBGİS sistemi ile alınmak istenmesini kabul etmeyerek, duruşmaya çıkmadı. Demirtaş, mahkemeye gönderdiği dilekçede savunmasını bizzat mahkemeye gelerek vermek istediğini bildirdi. Demirtaş kendisine savunma imkanın sağlanmaması nedeniyle yargılamanın durdurularak, SEGBİS ile savunma yapmasını düzenleyen CMK'nin ilgili hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesine başvurulması talebinde bulundu. Savcılık, Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

DEMİRTAŞ DİLEKÇE YAZMIŞTI

HDP Genel Merkezi, Demirtaş'ın bugün yargılanacağı Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ne 12 sayfalık bir dilekçe yazdığını ve dilekçesinde duruşmaya bizzat katılmak istediğini belirttiğini duyurdu.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında yürütülen soruşturma kapsamında 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu bulunan Demirtaş, 12 sayfalık dilekçesinin sonunda mahkemeden şu isteklerde bulundu:

SEGBİS konusunda CMK 196/4'ün değil, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 6'ncı maddesinin esas alınarak, soyut yasa maddesi uyarınca ve gerekçesiz bir şekilde SEGBİS üzerinden duruşmaya katılmama yönünde verilen hukuka aykırı kararın geri alınmasını, duruşmada hazır edilmeme karar verilmesini,

Savunmamı üstlenecek yüzlerce avukat için yer tahsisini,

Duruşmayı izleyecek aile, sosyal çevrem, basın, yerli ve yabancı izleme heyetleri, HDP Genel Merkez, il ve ilçe teşkilatlarından gelecek izleyiciler dikkate alınarak salonun tahsisini,

Duruşmada, avukatlarımla birlikte ve fiziksel yakınlık içerisinde oturacak şekilde salonun düzenlenmesini,

Duruşmada, dizüstü bilgisayar, tepegöz vb araçlarla görsel savunma yapacağımdan, salonun bu teknik imkanlarla donatılmasını,

Binlerce belge içeren yüzlerce dosyadan ibaret savunma araçları ile duruşmaya katılacağımdan, savunmamı yapacağım yere, önümde duracak şekilde ve makul büyüklükte bir masa konulmasını talep ediyorum.

TÜRKİYE’NİN BİRÇOK İLİNDEN SİNCAN’A GİDEN OLDU

Öte yandan Demirtaş’ın bugün görülecek davası için Türkiye’nin birçok ilinden Ankara’ya gelen otobüsler durduruldu. Davanın görüleceği Sincan Cezaevi önüne ulaşabilenlerse soğuk havada beklerken ısınmak için ateş yaktılar. HDP, Ankara Valiliği’nin dün açıklanan kararı gerekçesiyle Adana, Antalya, Aydın, Batman, Denizli, Diyarbakır, Manisa, Mardin, Muğla, Osmaniye, Urfa ve Siirt’ten yola çıkarak duruşmayı takip etmek üzere Ankara’ya gitmek isteyenlerin başkente kilometrelerce uzakta bekletildiğini açıkladı. Eski Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise cezaevi önünde yaptığı açıklamada, “Demirtaş’ı yargılamaktan mı korkuyorsunuz da adliyeye getirmiyorsunuz?” diye sordu.

TELEFON VE BİLGİSAYAR ALINMADI

Ayrıca Sincan Cezaevi’nde görülmekte olan darbe duruşmasını izlemek isteyen gazetecilerin telefon ve bilgisayar ile salona girmelerine herhangi bir yasak uygulanmazken, Demirtaş’ın yargılanacağı salona ise gazetecilerin bilgisayar ve telefonla içeri girmesine izin verilmedi.

(Kaynak: hürriyet-sputnik-duvar)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.