1. YAZARLAR

  2. Nevzat Bingöl

  3. Seçimler ve Unutulmaması gerekenler
Nevzat Bingöl

Nevzat Bingöl

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçimler ve Unutulmaması gerekenler

A+A-

31 Mart yerel seçimlerine yaklaştıkça heyecan da, kuşkular da artıyor. Ak parti Diyarbakır’da tüm adaylarını bir tanıtım toplantısıyla açıkladı. HDP ise hala büyükşehir belediye başkan adayını açıklamış değil. Celal Doğan’ın Antep’te çatı aday olabileceği belirtiliyor. Diyarbakır için MYK’da yapılan toplantılarda milletvekilleri, eski Diyarbakır müftüsü Nimetullah Erdoğmuş ile Selçuk Mızraklı isimlerinin öne çıktığı açıklanmıştı. HDP büyükşehir belediye başkan adayını açıkladıktan sonra kamuoyunun genel bir değerlendirmesi olacaktır.

Kuşkuların da artmasının nedeniyse, yeni sistemde büyük görevler üstlenecek olan belediye meclis üyeliklerinin eş-dost ahbap ilişkilerine feda edilmesi. Buna dikkat edilmesi unutulmamalıdır.

Özellikle Ak partide bu konuda alttan alta kaynamalar yaşanıyor. Ak parti tabanı yeni ve sorumluluk üstlenecek kişilerin aday gösterilmesini istiyor, bu unutulmamalıdır.

Özellikle kayyum atamalarının ardından Ankara’dan getirtilip görev verilen bazı şahıslara büyük tepki var. Ak parti tabanından yükselen itiraz seslerinde; kayyum atandıktan sonra göreve başlayan ve birkaç ay içinde kendine Ankara’da ev, çocuklarına araba alan şahısların olduğu, bu şahısların şimdi de belediye meclis üyeliğine müracaat ettikleri yönünde.

Bu şahıslarla ilgili bilgi ve belgeye dayalı yazılarımıza önümüzdeki günlerde devam edeceğim.

Doğru belediye meclis üyelerinin aday gösterilmesi, partilere hem sinerji hem de ciddi oy artışları getirebileceği unutulmamalıdır. Geçmiş dönemlerde yaşandığı gibi aday olma karşılığı daireler, nakit paralar ve benzeri ulufelerin verilmesi, hem o partide yozlaşmaya hem de parti tabanında “kazanacaklarına inanmıyorlar” anlayışının hakim olacağı unutulmamalıdır.

Partiler ilgili kurullarıyla, tabanının benimsediği adaylarla seçimlere gitmeli, kent için projelerini yarıştırmalıdır. Yapılacak seçimler yerel seçim olduğu için de liderlerin söylemlerinin tekrarı gibi genel ülke siyasetinden ziyade, kente katkılar konuşulmalıdır.  Kavgadan uzak kentin ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda kalkınması için projeler sunulması unutulmamalıdır.

Halka dokunulmalı, içinde olunmalıdır. Tepeden bakma anlayış çok kötü tepki alacağı için toplumun anlayacağı dille hareket edilmelidir. Sosyal medya gerekli ancak “her şey” değildir. Adaylar çevrelerine ve üsluplarına dikkat etmeli, toplumun sıcak bakmadığı “çok konuşan tabansız” kişileri yanında taşımamalıdır. Toplumun değerleri önemlidir, bu değerleri parti politikalarına kurban edeni, oylarıyla kurban edebileceği unutulmamalıdır.

Adayların sahaya çıkmasının ardından, özellikle de tabanların partilerindeki aday tepkilerini, varsa projelerinin toplumdaki etkilerini, uygulanabilirliğini dikkate alan yazılar yazmaya devam edeceğim.

 

Bu yazı toplam 11019 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.