1. HABERLER

  2. GUNCEL

  3. Sendikalardan ‘taşeron’ tepkisi
Sendikalardan ‘taşeron’ tepkisi

Sendikalardan ‘taşeron’ tepkisi

Diyarbakır’daki DİSK Genel İş, Güvenlik-Sen ve Enerji-Sen Sendikaları, taşeron yasasına ilişkin ortak bir açıklama yaptı.

A+A-

Yapılan açıklamada yüz binlerce taşeron işçiyi ilgilendiren konunun muhatabı olan sendikalar ile müzakere edilmeden yapılması eleştirildi. Açıklamayı yapan Genel-İş sendikası 2 nolu şube başkanı Selvi Ok, Hükümet’in ilan ettiği rakamlara göre 400 bin işçinin kadrosuz ve güvencesiz bırakıldığını kaydetti.

Ok, taşeron yasasının ayrıntılarının bilinmediğini yapılan açıklamalardan bazı sonuçlar çıkardıklarını dile getirdi.

Ok, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın açıklamalarına göre kamuda çalışmak isteyen işçi başvuru yapacak; başvurular değerlendirilecek ve “basit” bir sınav yapılacaktır. Belediye hizmetlerinde çalışan taşeron şirket işçilerine kadro değil belediye işverenlerinin insafına göre belediye şirketlerinde istihdam kapısı aralanmaktadır. Ocak 2002’de çıkarılan Kamu İhale Kanunu öncesinde belediyeler belediye şirketlerinde ihtiyaç duydukları personeli istihdam edebiliyorlardı. AKP Hükümeti 2004’ten başlayarak yeni baştan düzenlediği yerel yönetim mevzuatıyla şirket kurmayı imkansızlaştırdı; kamu ihale mevzuatı silahıyla belediye istihdamının taşeron şirket istihdamına dönüşmesinde belirleyici oldu. Şimdi yapılan iş geriye dönüş anlamına gelmekte; işçilerin güvenceli kamu istihdamı beklentisi bir kez daha boşa çıkarılmaktadır”diye ifade etti.

‘400 BİN İŞÇİ KADROSUZ KALDI’

Hükümet’in ilan ettiği rakamlara göre 400 bin işçi kadrosuz ve güvencesiz kalmıştır diye konuşan Ok, “ Yine bu açıklamalar dikkatle incelendiğinde sadece merkezi idare, belediye ve il özel idarelerinde çalışan işçilerin kapsama alındığı anlaşılmaktadır. Buna göre kamu iktisadi teşekküllerinde çalıştırılan taşeron işçilerin de kadro düzenlemesinde kapsam dışında bırakıldığı anlaşılmaktadır. Düzenleme bu şekilde yasalaşırsa Anayasanın eşitlik ilkesi göz ardı edilmiş olacaktır. Hükümet tarafından yapılan açıklamalar çerçevesinde belediyelerce yapılacak bütün işlemlerinde işçi sendikalarının içinde olacağı komisyonların yetkisinde yapılmasını,kadro konusunda sergilenen ayrımcı anlayışı terk ederek kamuyu bütün olarak ele alması ve belediye hizmetlerinde çalışan taşeron şirket işçileri ile belediye iktisadi teşekkülleri işçilerine de güvenceli kamu kadrolarını açmasıdır”dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.