1. YAZARLAR

  2. İshak Karakaş

  3. Sesini duyurmak
İshak Karakaş

İshak Karakaş

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sesini duyurmak

A+A-

 

 

Diyarbakır’a gittiğimde de yüz yüze konuşmalarda hep bunu duydum, buradayken sosyal medyadan söylenen de hep bu. Açıkçası Kürtler, devlete, hükümete değil sadece insanlara sesleniyor artık. Yaşadıklarının, çektiklerinin, gördükleri zulmün beraber bir ülke kurdukları insanları yeteri kadar rahatsız etmediğini, kendileriyle dayanışma içine girmeseler bile empati bile yapmadıklarını düşünüyorlar. Yani senelerdir “duygusal kopuş” diye dillere pelesenk olmuş bir olgu artık gerçekleşiyor. Bunun ne gibi sosyal komplikasyonlara yol açacağının herhalde herkes bilincinde olmalı ki bu coğrafyanın bir kesimi bu kadar rahat ve televizyondan izliyor savaşı. Tabii gösterildiği kadar ve gösterildiği gibi.

Bu yüzden de geçen hafta iki ayrı grubun Diyarbakır’a gitmesi çok anlamlı oldu. Çünkü gidip görmek başka bir şey bir kere. Durumun ne kadar vahim olduğu ancak o zaman anlaşılıyor.

Evet, geçen hafta içinde önce yüzün üzerinde ve siyasi açıdan çok farklı yönelimlerde olan bir aydın grubu gitti Diyarbakır’a. Bu dahi insanların ruh durumunu biraz olsun değiştirdi kentte. Batı’dan gelen bu insanlara dertlerini ve taleplerini anlatabilmek çok önemliydi Kürtler için.

Ertesi gün bir grup daha gitti Diyarbakır’a. Devlet bu ikinci grubun siyasi yöneliminde bir sorun saptamış olmalı ki yürüyüş yapmak istediklerinde acımasız bir saldırının hedefi oldu bu ikinci gruptakiler.

Savaşın ve saldırıların dehşetini gidip gözleriyle gören bu insanlar olanaklar dahilinde şimdi ana akım medyada çarpıtılan gerçekleri olduğu gibi anlatıyorlar. Bu bile bir şeylerin değişebileceğine dair bir umuttur.

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, pazartesi günü Silopi’ye giderken yolları kesildiğinde medyaya yaptığı açıklamada, insanların sokağa çıkmasının önemine vurgu yaptı.

Doğrudur, insanlar sokağa çıkıp demokratik protestoları ile çocuk ve sivil ölümlerine ilişkin bir kamuoyu oluşturmalı, halkların demokrasi talebini duyurmalıdır.

Ama Batı’daki toplumda tuhaf bir yılgınlık olduğunu görmezden gelmenin kimseye yararı olmaz. Geçen pazar İstanbul’da, HDP’nin büyük bir oy potansiyeline sahip olduğu Anadolu Yakası’nın merkezi Kadıköy’deki bir basın açıklamasına sadece 100 kadar insan katıldı.

Böyle olunca da, söylenen birçok şey vicdan aklamaktan öteye gitmiyor. Muhalefet güçleri yerinde saymış oluyor.

Bu yazı toplam 877 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.