1. YAZARLAR

  2. Zeynep ABBASOĞLU

  3. ŞEYTAN DİYOR Kİ...
Zeynep ABBASOĞLU

Zeynep ABBASOĞLU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ŞEYTAN DİYOR Kİ...

A+A-

Geçen hafta bir arkadaşım bana şöyle bir soru sordu: “Hristiyanlıktaki yedi ölümcül günahtan, en çok hangisisin?”

Bu soru bana, David Fincher’in yönetmenliğini yaptığı ve başrollerinde Bradd Pitt, Morgan Freeman ve Gywneth Paltrow’un oynadığı “Yedi” filmini hatırlatmıştı.  Hristiyanlık inançlarına göre sakınılması gereken Yedi Büyük Günahı işleyenleri, kendince cezalandırarak öldüren bir seri katilin hikayesi idi bu film. Yıllar önce filmi seyrettiğimde aynı soruyu aslında ben de kendime sormuştum. En çok hangi günah beni anlatıyordu? Tek bir cevap sanki eksik kalacak gibiydi.

Dante’nin de İlahi Komedyasın da sık değindiği konularından biri olan bu yedi günah şöyleydi:

1.Kibir

2.Açgözlülük

3.Şehvet düşkünlüğü

4.Kıskançlık

5.Oburluk

6.Öfke

7.Tembellik

Bunlar aslında her köşe başında rastlayacağımız kadar sıradan insan özellikleriydi bana göre. Eğer bunlar günah ise çevremde sadece günahkârlardan ibaret olan bir dünyam vardı benim. Film bittiğinde bu günahların hepsinden bir parça kendim de ve çevremdekilerde bulmuştum. Sonra biraz daha detaylı düşündüğümde bir iki tanesinin diğerlerinden biraz daha fazla olduğuna kanaat getirmiştim. Filmi izleyeli yirmi yıla yakın bir süre geçmiş. Ya insan zaman içinde huy değiştiriyor, ya da kendini daha iyi tanıyıp analiz edebiliyor.

O zaman verdiğim ve beni anlattığını düşündüğüm günahın aslında en belirgin yanım olmadığını şimdi çok iyi biliyorum. Arkadaşımın sorusuna, hiç tereddüt etmeden, seyirciye danışmadan cevap verdim.

Aslında hepimiz irili ufaklı bir sürü günahtan meydana geliyoruz. Etrafımdaki herkes günahkar ve belki de bu durumda burası, dünya değil, cehennem.

Bu yedi günahtan kulağa en hafif ve sevimli gelenleri “oburluk” ve “tembellik” bana göre. Zaten insanın çok yiyince üstüne bir tembellik gelmesi kaçınılmaz gibi. İnsan bu günahlardan birine bulaştı mı diğerlerinden sakınması adeta imkansız. Oburluk ve tembellikte yıkıcılık olmaması, sanki onları diğer günah sayılan özelliklerden daha sempatik kılıyor. Obur insanların üstünde hayatı fazla ciddiye almamanın verdiği sevimlilik, öfkeli, aç gözlü, kibirli ve kıskanç insanlarda ne yazık ki yok. Günahkarlar arasında oburlar ve tembeller benim favorim.

Yedi büyük günah olduğu gibi, yedi büyük sevabın da listesi olsaydı işimiz daha kolay olabilirdi, ama günaha bulaşmak sevap kazanmaktan daha kolay gözüküyor. İnsan kendini iyi tanıyor, iyi yanlarını kötü yanlarını biliyor. Beynimizde ve gönlümüzde bir terazi oluşturunca, iyi yanlarımız, kötü taraflarımızı geçiyorsa bence sorun yok demek. Ötesi teferruat...

Filmlerde görürüz, kiliselerin günah çıkartma kabinleri var. Günah işlediğini düşünen kişi, papaza itiraf eder günahını “Affet beni peder” der ve kuş gibi hafifleyerek çıkar kiliseden.

Bu kabinlerde acaba en çok ne itiraf ediliyordur? Herhalde eşe dosta anlatılamayacak şeyler olmalı. Çok yediğini diyetisyenine, tembelliğini öğretmenine, kıskançlık ve aç gözlülüğünü annene, öfkeni ve kibrini babana itiraf edebilirsin ama ”Şehvet düşkünlüğünü” en iyi Peder anlar!

Şimdi de ben size sorayım. Siz bu yedi günahtan hangisine daha yakınsınız?

 Şeytan bu dürter, işi ne?

Belki de arada şeytan uymak gerek, ruhunu satmamak şartıyla...

Bu yazı toplam 16172 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.