1. HABERLER

  2. GUNCEL

  3. Sigara 'İçmeyene' Ödül Geliyor
Sigara 'İçmeyene' Ödül Geliyor

Sigara 'İçmeyene' Ödül Geliyor

‘Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı’ 2019-2023’te, tüp bebek tedavisi ücretinin geri ödeme kapsamında karşılanabilmesi için anne ve baba adayına sigara kullanmama şartı getiriliyor.

A+A-

Tütünle mücadele kapsamında Türkiye’nin yeni yol haritasının belirlendiği Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nda (2019-2023), tüp bebek tedavisi ücretinin geri ödeme kapsamında karşılanabilmesi için anne ve baba adayına sigara kullanmama şartı getirilmesi öngörülüyor. Sigarayla mücadele kapsamında kampanyalar ve ‘mesainin erken bitirilmesi’ gibi düzenlemeler geliyor.

Planla kanserden kısırlığa, solunum yolu problemlerinden kalp ve damar hastalıklarına kadar birçok sağlık sorunun sorumlusu olarak gösterilen tütün ve tütün mamullerinin kullanımıyla bu ürünlerin dumanına bağlı oluşabilecek mağduriyetin önlenmesi için birçok alanda yeni uygulamaların hayata geçirilmesi amaçlandı. Eylem planına göre, sigarayı bırakmanın teşvik edilmesi amacıyla “Bırak-Kazan” kampanyaları düzenlenecek. Sigara kullanmayan personele yönelik pozitif ayrımcılık uygulamaları hayata geçirilecek. Bu kapsamda, mesainin 30 dakika erken bitirilmesi, 1 yıl için 7 gün fazladan yıllık izin hakkı tanınması, sigorta primlerinin düşürülmesi, hiçbir çalışanın sigara içmediği sigarasız işletmeler için vergi indirimi uygulaması, çocuk ve aile yardımı tutarlarının artırılması gibi uygulamalar söz konusu olabilecek. Evlenmek için müracaat eden sigara kullanan çiftlerin sigara bırakma motivasyonunu artırmaya yönelik yeni düzenlemeler ve uygulamalar da hayata geçirilecek. Bu kapsamda, çiftlere sigarayı bırakma polikliniklerine (SBP) müracaat etme zorunluluğu ücretsiz ilaç ve bant desteği sağlanması konusu olabilecek. Hamilelere, 18 yaş altı gençlere ve kronik hastalığı olanlara yönelik özel sigara bırakma hizmeti planlanacak. (Kaynak: Vatan)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.