1. YAZARLAR

  2. Tahir Şilkan

  3. ŞİİRİMİZDE VERGİ(1)
Tahir Şilkan

Tahir Şilkan

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

ŞİİRİMİZDE VERGİ(1)

A+A-

 

           Çağlar boyunca, egemenler iktidarlarını vergi toplama güçleri oranında sürdürmüş ve güçlü kılmışlardır. Vergi bugün olduğu gibi geçmişte de zor kullanarak alınmıştır. Egemenler, derebeyleri, devletler vergi toplamak için acımasız bir biçimde halkın, üreticilerin, yoksulların üzerine gitmiş, mültezimler, atlı tahsildarlar, jandarma baskısını çoğu zaman zulüm derecesinde uygulamışlardır.

 

        Zaman içerisinde hem egemenler, hem de devletler vergi toplama işinde uzmanlaşmışlardır. Süreç içerisinde aksaklıklar, vergi toplamadaki zorluklar, engeller öğrenilmiş, " taşı kırmakta ustalaşmış" lardır. Vergici deyimiyle "kazı  yolarken "  ürkütmemeyi önemli ölçüde başarmışlardır. 

Zengin-yoksul ayrımı yapılmadan herkesten aynı oranda alınması nedeniyle en adaletsiz vergiler olduğu tartışılmayan dolaylı vergiler, en modern vergiler olarak süslenmiş, sunulmuştur. 

       Ülkenin en önemli, sevilen komedi sanatçıları, kamuoyunda bilinen kişiler, reklam filmleri, afişler kullanılarak vergi toplanması süreci "sevimli" kılınmaya çalışılmış ve bizce büyük ölçüde başarılı olunmuştur. Okullarda kompozisyon, afiş, resim yarışmaları, vergi haftaları, v.b. kullanılarak vergi toplanmasının halkın yararına olduğu iddiası tüm topluma benimsetilmeye çalışılmıştır.

 

      " Ödenilen her kuruş verginin halka yol, su, elektrik, kamu hizmeti olarak döneceği" söylenmiş ama toplanan vergiler on yıllar boyunca sayıları  en fazla onbinlerle ölçülen para sahibine faiz; emekçilere, üretici köylüye, yoksullara ise zam, baskı, zulüm olarak geri dönmüştür.

        Emekçilerden toplanan vergiler, onlara karşı kullanılan silahlara harcanmıştır. Emekçilerden toplanan vergilerden, eğitim, sağlık, alt yapı harcamaları yerine rantiyeler için, tekelci patronlar için bütçe harcaması yapılmıştır.

 

                                           &&&

 

         Cumhuriyetin ilk yıllarında  ülkenin sosyo ekonomik gerçekliği ve devlet anlayışı çerçevesinde vergi toplanması şiirimize doğrudan yansımıştır. 

        'Edebiyatımızın Ağır İşçisi' Cevdet Kudret  şöyle yazıyor:

 

      Tanıdıklar bizi yere

      Yatırı, yatırıverin

      İki arşın bezi bize

      Yetiri, yetiriverin

 

      Bankacıyı kapımıza,

      Vergiciyi  kapımıza,

      Candarmayı kapımıza

      Getiri, getiriverin

       

      Halımızı çulumuzu

      Paramızı pulumuzu

      Kızımızı, oğlumuzu

      Götürü, götürüverin

 

       Dişinizi leşimize

       Lokmanızı aşımıza

       Kargınızı döşümüze

       Batırı, batırıverin

 

       Aşımızı eşimizi  

       Üçümüzü beşimizi

       İşimizi işimizi

       Bitiri bitiriverin.(devamı yarın)

     

      

 

 

Bu yazı toplam 1292 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.