1. YAZARLAR

  2. Tahir Şilkan

  3. " ŞİİRİN VE UMUDUN YORULMAZ İĞNESİ " SENNUR SEZER 74 YAŞINDA!
Tahir Şilkan

Tahir Şilkan

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

" ŞİİRİN VE UMUDUN YORULMAZ İĞNESİ " SENNUR SEZER 74 YAŞINDA!

A+A-

 

 

                   Evrensel Basım Yayın tarafından hazırlanan ve yayınlanan anı-biyografi kitabında şair-yazar Sennur Sezer'i tanımlamak için bulunan sözdür yazının başlığı, yineleyelim: Şiirin ve Umudun Yorulmaz İğnesi...

 

                     7 Ekim 2015'de  yaşamını yitiren Sennur Sezer kendisini tanıttığı yazısında; "...12 Haziran 1943 tarihinde doğdum. Eskişehir'de... Babam, Devlet Demiryolları teknisyenlerindendi. Çalıştırılırken işçi, ücreti ödenirken memur sayılanlardan. Fazla çalışmaya zorunlu ama örgütlenmesi yasaklı olanlardan.." diyor.

 

                  Sennur Sezer, 15 Mayıs 1984'te Prof. Fehmi Yavuz, Aziz Nesin, Prof. Bahri Savcı, Prof. Hüsnü Göksel, Esin Afşar gibi bilimadamı, yazar ve sanatçıların imzaladığı " Aydınlar Dilekçesi" nin imzacılarından biri olarak verdiği ifadesini şiirleştirmiştir:

 

"  Evliyim/ İki çocukluyum/ Ozanım/ Düzeltirim/ Çocuklarımdır/ Bütün Çocukları dünyanın/    Evet kaygılıyım/ Çocuklarım için/ Korkmasınlar isterim/ Çalınışından kapının

 Saygılıyım kurallara/ Bu yüzden kurallar/ Saygılı olsun isterim/ İnsana/ ...  İnsanın insandan korkmasına karşıyım/ İşte bunun içindir/ Bütün yazıp/ Altına imza attıklarım."

 

              Sennur Sezer, emekçilerin, hayatı üreten ve yaratanların en büyük şairlerinden biriydi. Safını lise eğitimini yarıda bırakıp Taşkızak Tersanesi'nde çalışmaya başladığı günden ortaya koymuştu.

      Şair- yazar Ataol Behramoğlu, Sennur Sezer'i anlattığı yazısında diyor ki; "... Nazım Hikmet'in bütün şiirlerinin toplamı, hem yaşadığı dönemin ve çağın bir tarihi hem de şairin otobiyografisi gibidir...

        Bu, Sennur Sezer için de böyledir..."

 

         Oya Baydar'a göre de; "... Sennur Sezer, emeğin, mücadelenin, direncin ve umudun şairi olduğu kadar ince duyguların, sevgilerin, hüznün ve ille de kadının şairidir..."

 

&&&

 

             Sennur Sezer yalnızca şiirlerinde ve yazılarında değil hayatın her alanında mücadele edenlerin yol arkadaşı, yazarların, sanatçıların olduğu kadar tüm ezilenlerin , bütün halkın örgütlü mücadelesinin sıra neferiydi. İşçilerin, emekçilerin, özgürlük ve demokrasi mücadelesini yürüten insanların tümü grev çadırlarında, meydanlarda, etkinliklerinde, eylemlerinde, toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, gecelerinde, Onunla  birlikte kavga ve hayat arkadaşı Adnan Özyalçıner'i yanıbaşlarında bulmuşlardır.

 

             1967 yılında evlendiği öykücü-yazar Adnan Özyalçıner, anı-biyografi kitabına yazdığı yazıda;  Şiiri şu başlıklar altında, ( başlıkların altını etkileyici, çarpıcı edebiyat dersi niteliğindeki düşünceleri ile doldurmuştur)  tanımlamıştır. "...  -- Çoğunluğun sesidir şiir/ -- Şiir direnmektir. / -- Tanıklıktır şiir/ -- Bir bakış açısıdır şiir/ --Anaçtır şiir/ -- Dildir şiir. Dilin özüdür. Çeşitli kültürlerin, inançların, dillerin bileşkesidir. Çünkü Anadolu'dur şiir. Anadolu insanıdır. / ...  ve Sennur Sezer'in şiirinde bütün bunlar yazılıdır..."

 

&&&

 

             Sennur Sezer Edebiyatımızın en üretken yazarlarından biriydi.  İlki 1964'de yayınlanan onu aşkın şiir kitabı, deneme, anlatı kitapları.

         Adnan Özyalçıner ile birlikte ya da yalnız hazırladığı onlarca inceleme-araştırma ve seçki kitabı, yine çocuklar için birlikte ve yalnız yazdığı onu aşkın çocuk kitabı, kitaplaşmamış yüzlerce deneme, inceleme yazısı, neredeyse bütün edebiyat dergileri ve Kitap eklerine yazılan yüzlerce kitap tanıtım yazısı...

 

             Sennur Sezer'in birçok şiiri bestelenmiş , bazı sözler de Onun tarafından şarkı sözü olarak yazılmıştır.  Teoman Alpay'ın bestelediği, " Gurbet içimde bir ok her şey bana yabancı/ Hayat öyle bir han ki acı içinde hancı/ Sevmek korkulu rüya yalnızlık büyük acı/ Hangi kapıyı çalsam karşımda buruk acı" diye başlayan ünlü " Buruk Acı" ile Buğulu Gözler, Sadık Gürbüz'ün bestelediği ve söylediği Arife  Türküsü ve Üşengeç Buğdaya Türkü gibi.

Bu yazı toplam 1000 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.