Sınır duvarlarına karşı halk serhildanı

Sınır duvarlarına karşı halk serhildanı

Türkiye’nin inşa etmeye başladığı “utanç duvarı” Nusaybin-Qamişlo halkı tarafından protesto edildi. Gaz bombalı saldırıya rağmen ‘sınırın’ her iki tarafından yürüyüşe geçen binlerce kişi birlik mesajı verdi.

Nusaybin-Qamişlo arasına inşa edilmeye başlayan "utanç duvarını" protesto etmek amacıyla sınır noktasına yürümek isteyen halka polis TOMA’lar ve gaz bombaları ile saldırdı. Gençlerin de polisin saldırısına karşılık vermesi ile başlayan çatışmalar, Nusaybin’in birçok noktasına yayılarak, akşam saatlerine kadar devam etti. Polis saldırısına rağmen Qamışlo sınırına ulaşan kitle, Qamışlo tarafından gelen binlerce kişi tarafından desteklendi.

Bugün öğle saatlerinde Nusaybin-Qamışlo sınırına inşa edilmeye başlatılan "utanç duvarını" protesto etmek için BDP Mardin Milletvekili Erol Dora, Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, belediye meclis üyeleri, BDP MYK üyesi Faruk Sağlam, BDP’li yöneticilerin de aralarında bulunduğu binlerce kişi Şirin Bulvarı’nda bir araya geldi.

“Dîwarê şermê wê bibe dijminahiya li hember Kurdan. Em rê nadin dîwarê şermê" pankartı açan kitle, “Kürdistan'da duvar yeşermez”, “Ku dîwarê nebe serhıldan ji heye” dövizlerini taşıdı. “Biji Serok Apo”, “Biji berxedana YPG”, "Dîsa dîsa serhildan serokê me Ocalan", "Ey şehîd xwîna te li erdê namîne" sloganları atıldı. Sınırın Nusaybin tarafındaki kitle, "utanç duvarının" inşa edildiği sınır noktasına kadar gitmek istedi.

Şirin Bulvarı çıkışına gelen kitle polis barikatı ile engellendi. Mayınlı araziyi gerekçe gösteren polis, kitlenin yürüyüşüne izin vermedi. Emniyet yetkilileri ile önce BDP İl Başkanı Reşat Kaymaz, ardından da BDP Mardin Milletvekili Erol Dora görüştü. Polis, mayınlı araziyi ve kitle içerisinde bir grubun provokasyon yapacağı iddiasında bulunarak sınıra yürüyüşe izin vermedi. Dora’nın ‘olay çıkmasını istemiyoruz’ ısrarı üzerine Mardin Valisi ile görüşerek, cevap vereceklerini belirten emniyet yetkililerinden herhangi bir haberin gelmemesi üzerine kitle yürüyüşe geçti. Kitlenin yürüşe geçmesi ile birlikte polis kitleye gaz bombaları ve TOMA’larla saldırdı. Saldırı ile birlikte bir grup, Şirin Bulvarı’nda polis ile çatışırken, diğer grup sınıra doğru yürüdü.

Sınıra ulaşan gruba, Qamışlo tarafından gelen binlerce kişi de PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri, YPG bayrakları ve sloganlarla destek verdi. Polis ise bu esnada sınırın her iki tarafındaki kitleyi anonslarla tehdit etti ve saldırdı. Polisin saldırısına kitle de karşılık verdi. Çatışmaların yoğunlaştığı dakikalarda Qamışlo tarafından gelen kitle alkış, slogan ve anonslarla polise direnin kitleye destek verdi.

Çatışmalar daha sonra Nusaybin’in değişik noktalarına yayıldı. Şirin Bulvarı ve sınır bölgesi ile birlikte Çağçağ Caddesi’nde de yoğun çatışmalar akşam saatlerine kadar devam etti.

Çatışmaların dışında kalan ve Mitani Kültür Merkezi Bahçesinde bekleyen kitleye de polis gaz bombaları ile saldırdı. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı saldırıda onlarca kişi de gaz bombalarından etkilendi. Ayrıca rasgele atılan gaz bomlarının kapsülleri birçok eve ve araca da hasar verdi. Polisin yoğun attığı gaz bombalarından Qamışlo tarafından 6 kişi etkilenerek, Qamışlo hastanesine kaldırıldı.

Çatışmalar akşam saatlerinden sonra ara sokaklarda devam ediyor. Polis Mitani Kültür Merkezi başta olmak üzere birçok noktayı da ablukaya aldı.

(ANF)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.