1. YAZARLAR

  2. Bilal Yavuz

  3. Siyasal Değişim
Bilal Yavuz

Bilal Yavuz

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasal Değişim

A+A-

Gelecek Partisi başkanı Ahmet Davutoğlu, kongre için Diyarbakır’a geldi ve partinin vaatlerini özetledi.

Muhalifliğini değerli buluyorum, bir insan zararın neresinden dönerse kazançtır. Ancak Kürtçe eğitim vaadine inanasım gelmiyor, zira AKP’de iken, başbakan iken bununla ilgili kayda değer bir çabası olmadı.

Ancak Ali Babacan’ın böyle bir vaadi olursa insanların fırsat verebileceğini düşünüyorum, çünkü AKP’de iken alanı farklıydı ve kendi alanında başarılıydı. Şimdi ilk defa Kürtçe eğitim hakkında söz sahibi olabilecek bir alana, başkanlığa talip olacak, o yüzden halk ona güvenebilir.

Nedendir bilmem, Ali Babacan’ı dinlerken insan huzur buluyor. Nezaketi özlemişiz, kavgacı siyasilerden nefret edecek boyuta gelmişiz.

Halklar huzur istiyor, mücadelelerin bile huzuru bozmadan yapılmasını istiyor. Kimsenin şahsi ikbali için kaos çıkarıp bu mahzun, masum, geçim derdi olan insanlığın huzurunu bozmaya hakkı yok!

İnsanlar helalinden geçimini mi sağlasın, çocuklarıyla mı ilgilensin, yoksa sizin kof kavgalarınızı takiple mi zaman tüketsin?

İnanıyorum, halklarımızın tahammül sınırına geldik, halklar bundan sonra huzurlarını bozacak liyakatsiz siyasileri çöpe atacak…

Ahmet Davutoğlu ve Muharrem İnce’den, Ali Babacan’ı örnek almalarını öneriyorum. Zaman nezaket, sakinlik, bilgelik zamanıdır.

Kimse artık bağırarak, çağırarak insanlardan istediğini alamaz! Temiz hava, temiz çevre, temiz su istediğimiz gibi temiz siyaset istiyoruz!

Kemik partilerin başkanları iflah olmayacak gibi… Hiç değilse yeni partiler Ali Babacan’ı örnek olmalı, onları dinlerken bizleri yormamalı.

Üslub, kimliktir, karakterinizi gösterir.  Abdullah Gül’ün çok kusuru olmuştur, ama kaliteli üslubundan dolayı kimseye bıkkınlık getirmemiştir.

Toplumun psikolojisini en çok bozan, güvensizliğin yayılmasına en çok sebeb olan, boş siyasi kavgalardır. Millet, kabalardan usandı.

Ali Babacan eğer başa gelirse, sözünü de tutup Kürtçe eğitimi getirirse, ekonomik istikrarı sağlayıp, hukuku düzeltirse eğer sırtı yere gelmez.

Ancak profili güzel çizip başa gelince sözünden dönerse bu akıllı millet onu da düşürmesini bilir. Umarım Ali beyin içi ve dışı birdir, hüsn-ü zan ediyoruz, gözümüz üzerinde olacak... İyi üslub ve halis samimiyet; lazım olan bu bize… İnşallah gelir artık beklenen liyakatliler… Hayırda yarışanlar köşede kalmamalı, söz sahibi olmalı...

Gizli ve açık faşistlerin sonunun geldiği bir dönemdeyiz. İnşallah orta vadede azınlıklar için adalet yerini bulacak. Uzun vadede ise zaten azınlıkların nüfus olarak bir çoğunluk olacağına dair tahminler var. DEVA partisi fırsatı iyi değerlendirmeli; Saadet, Gelecek, HDP ve CHP’den makul insanlarla evrensel değerlere dair diyalog içinde olmalıdır.                                                                                                                                                                      

Bilal Yavuz

Bu yazı toplam 1954 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.