1. YAZARLAR

  2. Ali Abbas Yılmaz

  3. Siyaset seçim, vatandaş geçim havasında
Ali Abbas Yılmaz

Ali Abbas Yılmaz

Muhabir / Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyaset seçim, vatandaş geçim havasında

A+A-

Tarihi surlara nazır Dağkapı meydanında dalgın dalgın yürüyordu. Taa ki, burnun dibine dayanmış bir mikrofonu fark edene kadar. Bir anda, kesik kesik cümleleri bir biri ardına sırlamaya çalışan bir muhabirin o titrek sesine bir anlam verme çabası içinde buldu kendini.

“Yerel seçimler yaklaşıyor, siz bir vatandaş olarak”… Yarısında kopmuştu ve bu davetsiz sorunun devamını duymak bile istemiyordu. Seçim mi diye geçirdi içinden; ne seçimi ya benim derdime bak bunların seçimine bak.

Vatandaşın seçim meçim, siyaset miyaset dinleyecek hali mi kalmıştı. Hem davetsiz hem can sıkıcı bir mesele… Seçimmiş…  Yok yere, bir anda siyasete duyduğu o derin güvensizlik hissinin girdabına kaptırdı yüreğini. Şimdi işin yoksa çık işin içinden diye sitemkâr bir bakış fırlattı muhabirin o şaşkın şaşkın bakan gözlerine.

‘Ya kardeşim bi git işine, başlarım seçimine’ diyecek oldu ki birden toparladı kendini ve boğazına düğümlenen sözcüklerini gerisin geri çekti sinesine aşağı. Öyle ya patlaması gereken kişi değildi, karşısında iki çift yanıt almanın heyecanıyla dal gibi tir tir titreyen o gencecik adam.

Biraz olsun toparladı kendini ve iyisi mi iki çift okkalı kelam ile savuşturayım şu davetsiz misafiri dercesine doğrulttu hafif yana yatmış boynunu ve ardından saydırmaya başladı: Siyasetçinin işidir seçimden seçime vatandaşın kapısını bir avuç vaat ile çalmak. Seçim bitti mi siyasetçinin de işi biter vatandaşla. Siyasetçi alacağını almıştır ve atı alan Üsküdar’ı geçmiştir. Vatandaş ise geçim derdiyle yaya olarak kalmıştır her zamanki gibi. Bu öyle dünden bugüne bir mevzu da değildir. Kendimi bildim bileli siyasetçinin de vatandaşın da hali mecali budur. Bugün de değişen bir şey yok, yarın da değişecek bir şey olmayacak. Gelecekler, oyumuzu alacaklar ve ardında sen sağ ben selamet, herkese kendi derdine bakacak.

Yani yine ‘Alavere dalavere Kürt Mehmet nöbete’. Vatandaşın bir seçim sonra da payına düşecek tek gerçek geçim derdi, geçim derdi…  O yüzden siyaset miyaset, seçim meçim muhabbetleri sarmıyor vatandaşı. Güveni kalmamış vatandaşın siyasetçiye. Umudu yok vatandaşın seçimden. Vatandaşın yıllarca yaşadıklarıyla sabittir ki, seçim ağzı verilen vaatlerin ömrü sandık sayılana kadardır. Seçilen seçilir avantasına bakar, seçilmeyen üç beş gün sayıklar ve yaşam kaldığı yerden devam eder. Vatandaşa ise her daim kalan hayat pahalılığı ve borç batağıdır.

Vatandaşın siyasete güveni yok da bunda kendi payı hiç mi yok derseniz. Valla olmaz mı bal gibi de var. Önce vatandaş olarak kedimizi sorgulasak zaten mesele kalmayacak.  Sonuçta eni sonu siyasetçilerimiz bu toplumun içinden, bizim aramızdan çıkıyor ve biz onları o makamlara getiriyor ya da oralarda tutuyoruz.  Yani, asıl sorun bizde onlarda değil.

Bir vatandaş olarak vatandaşlık bilincimizin ne kadar gelişkin olduğuna bir baksak aslında tüm eksiklilerimiz önümüze dökülecek.  Asıl sorun bizim vatandaşlar olarak siyasetle, politikayla ya da siyasi partilerle ilişkilenişimizde. Şunu yap(a)mıyoruz; hangi parti, hangi siyasetçi, hangi lider, hangi vekil bizim vatandaş olarak, toplum olarak yararımıza işler yapıyor, bunu soramıyor, sorgulayamıyoruz. Bir gün olsun, mecliste görüşülen bir kanun tasarısına, vatandaşın lehine, aleyhine düzenlemeler içeriyor mu içermiyor mu diye bakamıyoruz.  Yani meselenin özüne bakmak yerine, meselenin kim tarafından gündeme getirildiğiyle meşgulüz. Tıpkı bir spor taraftarı gibi siyasal tavır belirliyor ve vatandaş olarak hakkımızı, hukukumuzu zerre kadar gözetmiyorsak, siyasete güvensizliği tek başına siyasetçilerde aramamak gerek.

Baharla birlikte yine bir seçim rüzgârında uçuşacak siyasetin baş vaatleri ve vatandaş olarak payımıza düşecek olan tek gerçek yine geçim derdi…  Siyaset seçim, vatandaş  geçim havasında. Gerisi boş laf diyecektim ki, Meclis Başkanı yıldırım hızıyla yetişti: "Seçim bir siyasi faaliyet değil". Hal böyle olunca, seçim meçim siyaset miyaset hepten traji komik bir hal aldı. Demek ki neymiş; seçim- siyaset her şey bir komedi ve gülüp geçmekten başka da bir şey gelmiyor elden.

 

 

Bu yazı toplam 8420 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.