1. YAZARLAR

  2. Fatma İpek

  3.    Söz istiyoruz!
Fatma İpek

Fatma İpek

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

   Söz istiyoruz!

A+A-

Fatma İPek

Ülkemizde 1 milyonu aşkın otizmli bireyin yaşadığı tahmin edilmektedir. Anne, baba ve kardeşleriyle bakıldığında otizm yaklaşık 4 milyon insanımızı etkilemektedir. Bu sayıyı ülke geneline bölersek Diyarbakır’da da azımsanmayacak bir otizm ve otizmden etkilenen nüfusun var olduğu gerçeğiyle karşılaşırız.

Şehirlerimizde, günlük hayatımızda hepimizin yaşadığı bilinen zorluklara ek olarak, otizmli bireyler ve aileleri farklı sorunlarla da mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Bizler, sağlık hizmetlerinden alışveriş mekanlarına, berberlerden parklara, spor olanaklarına kadar kentin tüm unsurlarının otizm  dostu olmasını  bekliyoruz ve bunun  için yerel yönetimimize talip olan adaylardan  söz istiyoruz.

Gürültüden arınmış kentler istiyoruz: Gereksiz yere çalınan  bir korna, sonuna kadar açılmış bir müzik, bağıran bir satıcı…Bunlar otizmli bir bireyin krize girmesine ,ailesi ile birlikte zor anlar yaşamasına neden oluyor.Şehrimizde sakin,kriz korkusu olmadan  dolaşmak istiyoruz.

Geçici bakım evlerine ihtiyacımız var: Zihinle ilgili engel grupları ve yakınları diğer hiçbir engel grubu ile kıyaslanamayacak derecede zor bir hayat sürmektedirler. Otizmli bireylerin eğitilecekleri ,eğlenecekleri,çalışıp üretecekleri,diğer insanlarla kaynaşacakları,sosyal etkinlikler yapacakları,beceriler kazanacakları,yeteneklerini geliştirebilecekleri,barınabilecekleri yapılandırılmış kurumlara büyük bir ihtiyaç bulunmaktadır. Otizm ile yaşayan aileler,çoğunlukla çocuklarını yalnız bırakamadıkları için,günlük işlerini yapmakta güçlük çekmektedir,bir doktor muayenesine gitmekte bile zorlanmaktadırlar.Bu yüzden çocuklarımızı belli bir süre  gönül rahatlığıyla bırakabileceğimiz,yetkin kişilerin çalıştığı bakım evlerine ihtiyacımız var.Çeşitli illerde(Ankara,Antalya,İzmir,Manisa,İstanbul…) Mola Evleri adı verilen bakım evlerinin Diyarbakır’da da yapılmasını talep ediyoruz.

Spor salonlarına,sahalarına,yüzme havuzlarına ihtiyacımız var:Otizmli bireylerin bireysel gelişiminde sporun önemli bir rolü vardır.Otizmli bireylerin spor etkinliklerinde bulunabileceği kapalı spor salonlarına,sahalara,yüzme havuzlarına ve uzman spor eğitmenlerine ihtiyaç duyuyoruz.Mevcut tesislerden otizmlilerinde faydalanması için gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz.

Kamu çalışanlarının otizm konusunda eğitilmesini istiyoruz:Toplu taşımada görevli personel başta olmak üzere,kamusal alanda hizmet sunan kişilerin otizm konusunda farkındalıklarının geliştirilmesi de bizlerin hayatının kolaylaşmasında  önemli rol oynayacaktır.

Toplumda otizmin bilinirliğinin artırılmasına yönelik etkinliklerde destek istiyoruz:Otizmin bilinirliğinin artması,bizlerin yaşamını kolaylaştıracaktır.Bu amaca yönelik olarak düzenlenen seminer sempozyum,dernek faaliyeti,söyleşi,aile toplantısı vb. etkinliklerde yerel yönetimlerin otizm STK’ları ile işbirliği içinde olmasını ,aktif rol almasını ve maddi manevi desteğini bekliyoruz.

Otizmli bireylerin çalışabileceği iş yerleri,iş imkanları istiyoruz:Otizmli bireylerin aktif iş yaşamına katılabileceği çalışma yerlerinin,iş imkanlarının oluşturulmasını, artırılmasını istiyoruz.

Otizmli bireyler için dile getirilen bu talepler ,diğer tüm engel grubundaki birey ve ailelerinin de yaşamını kolaylaştıracak hususlardır.

Önümüzdeki yerel seçimlerde tüm siyasi partilerimize ve adaylara başarılar diler,ülkemiz,şehrimiz için bu seçimlerin hayırlı olmasını temenni ederiz.

TÜRKİYE OTİZM MECLİSİ

 

 

 

 

Bu yazı toplam 3976 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.