1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. SP’li İslam: Bir Türk için istediğimizi bir Kürt için de istemediğimiz sürece bu sorun çözülmez
SP’li İslam: Bir Türk için istediğimizi bir Kürt için de istemediğimiz sürece bu sorun çözülmez

SP’li İslam: Bir Türk için istediğimizi bir Kürt için de istemediğimiz sürece bu sorun çözülmez

Siyaset felsefelerinin, adalet, liyakat ve istişare olduğunu belirten, Saadet Partisi (SP) İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Nazır Cihangir İslam,  Kürt sorununa ilişkin konuştu. İslam, “Bir Türk için istediğimizi bir Kürt için de istemediğimiz sürece bu sorun çözülmez.

A+A-

Harun Aytulun

Anadil tartışma konumuz bile değil insanların dilleri yaratıcı tarafından bahşedilmiş ve korunması gereken bir faktördür” ifadelerini kullandı.

Tigris Haber-Saadet Partisi (SP) İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Nazır Cihangir İslam, Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Müze Cafe'de kahvaltılı basın toplantısında gazetecilerle bir araya geldi. Toplantıya, SP il Başkanı Fesih Bozan ve HDP eski milletvekili Altan Tan misafir olarak katıldı.

 ‘Ekonomik krizi kabul etmeyen bir iktidar var

Soruları es geçen inkar eden bir iktidarın olduğunu dile getiren İslam, Türkiye’nin ağır bir gündemle karşı karşıya olduğunu ve git gide tahammülsüzleşen bir iktidarın olduğunu belirtti.

Türkiye’nin ciddi bir ekonomik kriz içerisinde olduğunu söyleyen İslam, “Yaklaşık 500 milyar dolar dış borç var. Tarihin en yüksek borç faizleri var. Birçok şirket konkordato ilan etti. Ciddi bir işsizlik var. Ve tüm bu olumsuzlukları kabul etmeyen bir iktidar var” diye konuştu.

Türkiye’de buharlaşan paranın ne kadar olduğu hakkında hiçbir bilgi olmadığına dikkat çeken İslam, hangi ihalelerde kime ne kadar para verildiğinin bilinmediğini ifade etti. İslam, “Taşeron firmaların çok fazla emek sarf etmeden para kazandığını görebiliyoruz” dedi. Üniversiteden mezun işsizlerin yoğunlaştığını aktaran İslam, işsizlik verilerinin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

 ‘Kayyum Politikası Antidemokratik Bir Uygulama’

 Belediyelere kayyum atamalarının antidemokratik bir uygulama olduğunu ve bunun Anayasa'ya aykırı olduğunun altını çizen İslam, Cumhurbaşkanı’nın “Onlar istedikleri kadar belediyeleri alsınlar. Biz yine kayyum atarız” sözlerini ise bölge halkına verilmiş bir gözdağı olarak nitelendirdi.

‘Anadil Meselesi Tartışma Konusu Bile Değil’

 Basın mensuplarının Kürtçe eğitim konusundaki sorusu üzerine İslam, anadil meselesinin tartışma konusu bile yapılamayacağını ve Kürt meselesinde klasik et tırnak felsefesini kabul eden biri olmadığını,  altı boş bir kardeşliğin çözülüşü için hiçbir şey ifade etmeyeceği kanaatinde olduğunu kaydetti. İslam, ‘‘İnsanların kardeş olarak doğması kaderdir ama kardeşler iyi geçinmeyebilirler. Önemli olan insanların eşit bir ilişki içerisinde gönüllü olarak dostça birbirlerini ezmeden ve birbirlerine saygılı, adil bir biçimde yaşayabilmesidir’’ dedi.

Çözüm Halklarda

Bugün de çözümün halklarda olduğu düşüncesinde olduğunu belirten İslam, “Siyaset felsefemiz üç şeye dayanır; hedefimiz adalet, liyakat ve usul olarak istişaredir. Bir Türk için istediğimizi bir Kürt için de istemediğimiz sürece bu sorun çözülmez. Anadil tartışma konumuz bile değil insanların dilleri yaratıcı tarafından bahşedilmiş ve korunması gereken bir faktördür” diye konuştu.

 

 

Bu haber toplam 1129 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.