STK'lardan saldırılara tepki

STK'lardan saldırılara tepki
Diyarbakır’da faaliyet yürüten 72 sivil toplum kuruluşu, son zamanlarda çeşitli dernek ve partilere yönelik yapılan saldırıyla Batman’da yaşanan olayı, düzenlenen basın açıklamasıyla kınadı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesi Ulu Camii önünde yapılan eyleme; HÜDA-PAR Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Katılımcılar adına basın açıklamasını okuyan Bem Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Gökdemir, “Büyük acıların yaşandığı coğrafyamızda tarihi bir süreç yaşanmaktadır. Barışın, kardeşliğin, hoşgörünün, insani değerlere ve farklılıklara saygının hiç tartışılmadığı kadar tartışıldığı günlerdeyiz. Onlarca yıldır savaşın, yıkımın, acıların, göçlerin yaşandığı, sağduyulu eylemselliğin, siyasetin hiç konuşulamadığı coğrafyamızda, tam da barış ve kardeşliğin tartışıldığı bugünlerde yaşanan çatışmalar, bölgemiz için yeni bir provokasyonun fitilini ateşlemiş bulunmaktadır” dedi.

Siyasilerin provokatif söylem ve tutumu terk etmelerini isteyen Gökdemir, “Gereksiz ve mesnetsiz suçlamalardan vazgeçilmeli, halkın huzur ve emniyeti her türlü siyasi ve politik endişelerin üzerinde tutulmalıdır. Başta hükümet olmak üzere, tüm yetkilileri bölgede barış ortamının tesisi için üzerlerine düşen sorumluluğun gereğini yerine getirmeye davet ediyoruz. Devlet-hükümet üzerine düşen görevleri yerine getirmediği sürece, bu kaosun mimarları arasında anılacaktır” dedi.
Grup, yapılan basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.