Şubat’ta 70 işçi yaşamını yitirdi

Şubat’ta 70 işçi yaşamını yitirdi
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin Şubat Ayı İş Cinayetleri Raporu'na göre, ay içerisinde 5 çocuk, 4'ü kadın işçi olmak üzere 70 işçi yaşanan iş cinayetleri sonucunda yaşamını yitirdi.

ANKARA - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, basın ve meslek örgütlerinden derlediği veriler ışığında hazırladığı "Şubat Ayı İş Cinayetleri Raporu"nu açıkladı. Hazırlanan rapora göre, ay içerisinde tespit edildiği kadarıyla 70 işçi, denetimsizlik ve iş güvenliği tedbirlerinin alınmamasından kaynaklı meydana gelen önlenebilir iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. İşçi ölümleri en çok inşaat, taşımacılık, tarım ve ticaret, eğitim ve büro sektörlerinde görülürken, il düzeyinde ise Adana, Antalya, Hatay ve Kocaeli'nde yaşandı.

Raporda yer alan verilere göre, sigortasız, düşük ücretli, taşeron çalışmanın başta olduğu inşaat sektöründe ölümler oransal olarak da artış kaydetti. Bu doğrultuda da inşaat işkolunda 17'si düşme nedenli olmak üzere 30 işçinin can verdiği belirtildi. Tır, kamyon, minibüs, otobüs, ticari taksi, kargo araçlarını kullanan şoförler ve muavinlerinin güvencesiz çalışma koşullarının da ölümlere davetiye çıkardığına dikkat çekilen raporda, taşımacılık işkolunda ise 9 işçinin hayatını kaybettiği yer buldu. Raporda, verilen sertifika ve çıkarılan yönetmeliklere rağmen tarım sektörü emekçilerinin sorununun özüne değinmediğine ise tarım işkolunda 7 emekçinin can vermiş olması işaret edildi. Yine ticaret, büro, eğitim, güzel sanatlar işkolunda 7 emekçinin ay içerisinde yaşamını yitirdiği raporda kaydedildi.

Çocuk işçilerin 3'ü 14 yaş altında

Raporda yer alan veriler arasında çocuk işçiler de yer aldı. Buna göre, üçü 14 yaş ve altı, ikisi 15-17 yaş aralığında olan 5 çocuk işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Bu ölümler ise raporda yer bulduğu üzere şöyle yalandı:

"12 yaşındaki tarım emekçisi Ahmet Güneysu elektrik çarpması, 15 yaşındaki çoban Seyrani Köstü silahla vurulma, 16 yaşındaki Suriyeli inşaat işçisi Abdul Hakim ve 17 yaşındaki inşaat işçisi Emre Aksüt düşme, 13 yaşındaki futbolcu Yavuzhan Gemisi ise antreman esnasında fenalaşma sonucu can verdi."

Ay içerinde 4 kadın işçinin de yaşamını yitirdiği, raporda yer alan veriler arasında yer buldu. 18 yaşındaki mevsimlik tarım işçisi Sibel Can Polatlı romörktan düşme, 36 yaşındaki halı fabrikası işçisi Fatma Ünlübaş servis kazası, 35 yaşındaki işsiz öğretmen Gamze Filiz Arslan intihar, 25 yaşındaki çocuk giyim mağazası işçisi Derya Borçin ise trafik kazası sonucu hayatını kaybettiği raporda kaydedildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.