1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ‘Taarruz’ tatbikatı
‘Taarruz’ tatbikatı

‘Taarruz’ tatbikatı

Tigris Haber, Türk ve Irak askerlerinin ortak tatbikat yaptığı Habur Sınır kapısında

A+A-

 

 

TSK tarafından yürütülen, üçüncü safhasına Irak Silahlı Kuvvetlerine bağlı birliklerin de katılımıyla önceki gün başlanan tatbikat devam ediyor. Alana zırhlı araçlarla sevk edilen Türk ve Iraklı askerler taarruz tatbikatı yaptı. Sınırda gergin bekleyiş devam ederken, Irak parlamentosu Başbakan İbadi'ye Kerkük'e asker gönderme yetkisi verdi. Öte yandan Bağdat yönetimi, Erbil ve Süleymaniye'ye uluslararası uçuşların askıya alınacağını açıkladı. Akşam saatlerinde halka seslenen Mesut Barzani ise, referandumda evet oylarının kazandığını açıkladı. Barzani, İran ve Türkiye'ye ise özel olarak teşekkür etti.

 

Irak sınırındaki Habur Sınır Kapısı'na yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan tır parkının karşısındaki alanda yürütülen tatbikat, onuncu gününe girdi. Üçüncü safhasına Irak Silahlı Kuvvetlerine bağlı birliklerin de katılımıyla önceki gün başlanan tatbikatta, alana zırhlı araçlarla sevk edilen Türk ve Iraklı askerler belirlenen hedefe taarruz tatbikatı yaptı. Tatbikat kapsamında yaklaşık 20 tank manevra eğitimi ve ileri hücum tatbikatı yaptı. Mermilerin kullanılmadığı tatbikatta engebeli arazi şartlarında tanklar ve zırhlı personel taşıyıcılar birlikte seri ve hızlı manevralar gerçekleştirdi.

 

Genelkurmay Başkanlığından yapılan bilgilendirmede, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 18 Eylül'den itibaren Silopi/Habur bölgesinde icra edilen  tatbikatın üçüncü safhasına dün başlandığı ve tatbikatın bu safhasının, bölgeye  intikal eden Irak Silahlı Kuvvetlerine bağlı birlik ve unsurların da katılımıyla  birleşik olarak icra edileceği bildirilmişti.

 

Havalimanlarını teslim edin

 

Sınırda gergin bekleyiş sürerken, Irak hükümeti ile Kürt yönetimi arasındaki yüksek tansiyon düşmedi. Irak yönetimi, havalimanlarının teslim edilmesi çağrısı yaptı. Kürt yönetimi talebi reddettiğini açıkladı Irak Sivil Havacılık Dairesi’nin ise yabancı hava yollarına Kürdistan uçuşlarının cuma günü askıya alınacağı bilgisini verdiği belirtildi.

 

İLK İPTAL LÜBNAN’DAN

 

Hemen ardından da, Lübnan merkezli Middle East Airlines (MEA) şirketinden açıklama geldi. MEA, Irak hükümetinin talebi çerçevesinde Erbil uluslararası havalimanına uçuşları durduracağını açıkladı. Şirketin CEO’su Mohammad al-Hout, “Şu an için duruyoruz. Onlar sorunu çözene dek, son uçuş 29’una yapılacak” dedi.

 

 

 

MISIR DA İPTAL EDİYOR

 

Mısır Hava Yollarından bir yetkili de Reuters’a yaptığı açıklamada Bağdat yönetiminin talebi üzerine Erbil uçuşlarını durduracaklarını söyledi.Bağdat’taki merkezi yönetim, pazartesi günü düzenlenen bağımsızlık referandumunu tanımayacağını ilan ederek, IKBY’den Erbil ve Süleymaniye’deki havalimanlarının kontrolünü üç gün içinde devretmesini istemişti.

 

İBADİ’YE ASKER GÖNDERME YETKİSİ

 

Öte yandan Irak parlamentosu, Başbakan Haydar İbadi'ye Kerkük'e asker gönderme yetkisi verdi. Irak Parlamentosu'nda milletvekillerine konuşan İbadi, "Referandum iptal edilmeli ve anayasal çerçeve içinde diyalog başlatılmalı" ifadelerini kullandı. Irak meclisi, Erbil'de yabancı temsilciliklerin kapatılmasını da talep etti.

 

HABUR’A ALTERNATİF KAPI

 

Bu arada Habur Sınır Kapısı'nın açık olduğunu ancak bunun sürekli açık olacağı anlamına gelmediğini söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, orta vadede Ovaköy'de yeni bir kapı konusunda çalışmalar olduğunu açıkladı.

 

Tüfenkci, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) olası yaptırımlar ve sınırlardaki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Tüfenkci, "Şu anda Habur Sınır Kapımız açık durumda, ancak araç sayısı giriş çıkışında bir düşüş olduğunu görüyoruz, kontroller de sıklaştırıldı. Habur Sınır Kapısı'nın şu anda açık olmasının sürekli açık tutulacağı anlamına gelmemesi lazım" şeklinde konuştu.

 

‘DÜŞÜŞTE GÜVENLİK ENDİŞESİ ETKİLİ'

 

Habur Sınır Kapısı geçişlerindeki azalmada güvenlik endişesinin de etkili olduğunun altını çizen Tüfenkci, "Habur sınır kapısı kapatılması gibi şoklara karşı, alternatif güzergahlar yok değil, mevcut. Orta vadede (Habur'a alternatif) yeni bir kapı konusunda da çalışmalar var" dedi.

 

Bakan Tüfenkci, Ovaköy'de Habur'a alternatif kapının açıklamasının 2-3 ayda gerçekleşebileceğini ancak daha fazla zaman da alabileceğini bildirdi.

 

Bölgedeki son durumun Türkiye ekonomisi üzerine etkisini yorumlayan Tüfenkci şöyle konuştu:

 

"Kuzey Irak'taki gelişmelerin ticaretimize etkisinin çok büyük olacağına inanmıyoruz. Kuzey Irak'a olası yaptırımlar abartıldığı kadar Güneydoğu'daki ihracatçılarımızı etkilemez. Yine de (olası yaptırımların) ihracatçımızı etkilememesi için alternatif güzergahlar dahil, her türlü tedbiri alıyoruz; şu anda olumsuz etkileyen bir durum söz konusu değil."

 

Tüfenkci ayrıca, "İran üzerinden, deniz ya da hatta hava yoluyla, Irak merkezi yönetimine ihracatımızı gerçekleştirebiliriz" ifadesini kullandı.

 

BARZANİ’DEN TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, önceki gün yapılan bağımsızlık referandumunun ardından görüntülü bir mesaj yayımladı.

 

ZAFERİNİ İLAN ETTİ

 

Mesajında, referandum başarısı ile bütün dünyaya Kürt halkının bağımsızlık talebini ilettiği için halkına teşekkür ettiğini belirten Barzani, "Tüm şehitlerimizin ruhları şad oldu. İraderimiz kırılmadı ve bundan sonra yeni bir süreç başlamıştır. Irak hükümeti 2005 yılında kabul edilen anayasayı işletmedi. Bundan dolayı Kürdistan halkı yeni bir yolu benimsedi ve 25 Eylül'de bağımsızlık istediğini gösterdi. Biz yeni bir Irak'a olur dedik ama onlar eskinin anlayışını tekrar etti. Kürdistan halkının iradesine saygı gösterin. Büyük facialarla ortaya çıkan yollarda ısrar etme ve devam etme doğru değildir" dedi.

 

 

 

 

"REFERANDUM SINIRLARIN ÇİZİLMESİ İÇİN DEĞİLDİR"

 

 

 

Konuşmasında Irak Başbakanı Haydar Abadi ile diğer Iraklı yetkililere seslenerek diyaloğa hazır olduğunu belirten Barzani,"Referandum sınırların çizilmesi için değildir. Biz diyaloga hazırız. Biz komşularımızla hiçbir sorun yaşamak istemiyoruz. Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çüzümüne yardımcı olmalarını istiyoruz" dedi.

 

"TÜRKİYE İLE İRAN'IN DOSTLUKLARINI GÖRDÜK"

 

Konuşmasında Türkiye'ye geçmişte yaptıkları için teşekkür eden Barzani "Kimyasal saldırılarla halkımız vurulduğunda, Türkiye ile İran'ın dostluklarını gördük. Uluslararası topluma da sesleniyorum. Biz terörle savaşta en önde savaştık, milyonlarca insana kucak açtık. Siyasi taraflar, bu konuda siyasal çekişmeleri bir kenara bırakarak yurtseverlik bilinciyle referanduma yaklaşsınlar. Tüm gençler de referandum sonuçları açıklandığında sevinçlerini medeni yollarla yaşasınlar" dedi.

 

Referandumun suç veya uluslararası sözleşmelere de aykırı olmadığını da belirten Barzani, "Önümüzde parlak bir ufuk açılmıştır. Uluslararası koalisyonun bir parçası olarak DEAŞ'a karşı savaşacağız. Tehdidi bırakın, gelin dost iki komşu olalım" ifadelerini kullandı.

 

BAĞDAT'A DİYALOG ÇAĞRISI

 

Anayasanın ihlal edildiğini ve bu durumun kendi kaderlerini tayin etme hakkı tanıdığını belirten Barzani "Kimse bize sitemde bulunmasın. Irak'a, komşular ve uluslararası topluma özel bir mesajım; ciddi ve sakin bir şekilde yaşananları ele almalarını talep ediyorum. Başarısız bir deneyim sürdürmenin anlamı yok. Irak hükümetine çağrım; yaptırım ve cezalandırma yerine, diyaloga başlayalım. Her iki taraf için de en iyi yol diyalogdur. Son 25 yıldır kimseye tehdit olmadığımızı kantladık, herkesle barış seçeneğini seçtik. Teröre karşı savaşta uluslararası koalisyonun önemli bir tarafı olarak kalmaya devam edeceğiz" dedi.

 

Kuzey Irak'taki mültecilerin, evlerine dönene kadar güvende olacaklarını da söyleyen Barzani, Bağdat'ın sert uyarıları için de "Bizi tehdit etmeyin" diyerek konuşmasını şöyle bitirdi:

 

"REFERANDUMLA YENİ BİR SÜRECE GİRİLDİ"

 

Kürdistan halkına, verdiği kurbanlara karşı cezalandırılma tehdidiyle yanıt verilmesini şaşkınlıkla karşılıyoruz. Kürdistan halkı olarak, bugün her zamankinden daha fazla birliğe ihtiyacımız var. Bütün ihtilafları bir tarafa bırakarak, birlik olmalıyız. Referandumla yeni bir sürece geçildi. Irak hükumeti halkı tehdit etmeyi bırakmalıdır.

İlyas AKENGİN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.