1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Tandır kültürü, Kerkük'te yaşatılıyor
Tandır kültürü, Kerkük'te yaşatılıyor

Tandır kültürü, Kerkük'te yaşatılıyor

Asırlar öncesine ait olan tandır kültürü, gelişen teknolojiye rağmen Irak'ın kadim kenti Kerkük'te devam ediyor.

A+A-

Atölyede özel karışımla üretilen çamur, usta ellerde şekil alarak, tandır halini alıyor. Binbir emek ve zahmetle üretilen tandırlar, Irak'taki ev ve fırınlara Kerkük'ten pazarlanıyor

 

KERKÜK - Irak Kültür Bakanlığı tarafından 2010'da Irak kültürünün başkenti olarak isimlendirilen Kerkük, 5 bin yıllık medeniyetten geriye kalan harabeler üzerine kurulan tarihi bir şehir olarak birçok değere ev sahipliği yapıyor. Kerkük'teki zengin kadim kültürün bir parçası da tandır üretimi. Kerkük, tek başına Irak'taki fırınların tandır ihtiyacını karşılıyor. 

Briyadi Mahallesi'ndeki atölye, Irak'ta tandır üretiminin yapıldığı tek merkez olarak biliniyor. Özel karışımla üretilen çamur, usta ellerde şekil alarak tandır halini alıyor. Irak'ın bütün köy, kasaba ve kentlerindeki ev ve fırınlara pazarlanıyor.

Tandıra özel toprak

Atölyede 15 yıldır tandır ustalığı yapan 65 yaşındaki Seyit Halit, tandır kültürünün Kerkük'te kuşaktan kuşağa aktarılarak bugünlere geldiğini söyledi. Tandıra özel toprağın, Taze ilçesinde bulunduğunu belirten Halit, bu toprağın kamyonunu 300 dolara satın aldıklarını aktardı. 

Toprağı atölyelerine getirip ayrıştırma işlemini tamamladıktan sonra büyük kaplara koyup su, tuz ve samanla karıştırdıklarını anlatan Halit, ''Yaptığımız çamuru bir süre beklettikten sonra işleme başlıyoruz. Yapmak istediğimiz tandırın çapına ve şekline göre ilk sırayı düzenliyoruz. O sıra kuruduktan sonra yeni bir sıra atıyoruz'' dedi.

Müşterilerin isteklerini göz önünde bulundurarak tandırların büyüklüklerini belirlediklerini dile getiren Halit, ''Tandır ev için isteniyorsa küçük, fırın için büyük olur. Kebap yapılacak toprak mangallar da yapıyoruz. Bir tandırın yapımı kış aylarında kuruma süresi uzadığı için 2 ay, yaz aylarında ise 15 gün sürüyor" diye konuştu.

''Norveç'e de tandır gönderdik''

Avrupa ülkelerine göç eden Kerküklü ailelerin yanlarında tandır götürdüklerini aktaran Halit, şöyle devam etti:

''Oraya gitmiş olsalar da kültürlerini unutmuyorlar. Norveç'e bir ay önce 5 adet tandır gönderdik. Avrupa'dan talebin artacağını düşünüyoruz. Çünkü buradan götüren kişilerde görenler de talep ediyor.''  

Gelişen teknolojiden etkilenmediklerini savunan Halit, "Çünkü halkımız da biliyor ki bu tandırlarda yapılan ekmek çok bereketli ve lezzetli oluyor. Tandırda yapılan ekmeğe hiçbir katkı maddesi konulmadığı için halk bu ekmeği tercih ediyor" sözlerini kullandı. 

tandir-kulturu-kerkukte-yasatiliyor-----(2).jpg

tandir-kulturu-kerkukte-yasatiliyor-----(3).jpg

tandir-kulturu-kerkukte-yasatiliyor-----(4).jpg

tandir-kulturu-kerkukte-yasatiliyor-----(5).jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.