1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. TBMM İçtüzük değişikliği Resmi Gazete'de yayımlandı
TBMM İçtüzük değişikliği Resmi Gazete'de yayımlandı

TBMM İçtüzük değişikliği Resmi Gazete'de yayımlandı

TBMM İçtüzüğü'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

A+A-

Buna göre, TBMM Genel Kurulu, milletvekili genel seçimi kesin  sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) ilanını takip eden 5. gün yerine 3. gün  saat 14.00'te çağrısız olarak toplanacak. Bu birleşimde önce milletvekillerinin  ant içme töreni yapılacak.

Ant içme, her milletvekilinin Anayasa'daki metni kürsüden yüksek sesle  aynen okuması suretiyle olacak. Milletvekilleri, seçim çevresi, soyadı ve  adlarının alfabe sırasına göre ant içecekler.

Ant içme töreninde bulunmayan milletvekilleri veya ara seçimde  milletvekili seçilenler, katıldıkları ilk birleşimin başında ant içecekler.

Milletvekilleri ant içerek görevlerine başlayacak. Ant içmekten imtina  eden milletvekilleri, bu sıfatından kaynaklanan haklarından yararlanamayacak.

İçtüzükte Danışma Kurulunun tespitine, teklifine veya görüş  bildirmesine bağlanmış olan bütün hallerde, Danışma Kurulu, yapılan ilk çağrıda  toplanamaz, oy birliğiyle tespit, teklif yapamaz veya görüş bildiremezse, Meclis  Başkanı veya siyasi parti grupları ayrı ayrı istemlerini doğrudan Genel Kurula  sunabilecek. Bu durumda istemin oylanması ilk birleşimin gündemindeki Başkanlığın  sunuşlarında yer alacak. Danışma Kurulu önerileri görüşmesiz oylanacak.

Grup önerisinde ise öneriyi veren gruptan bir milletvekili 5 dakikayı  geçmemek üzere önerinin gerekçesini açıklayabilecek. Açıklamanın ardından diğer  guruptan birer milletvekiline de isterlerse 3'er dakika söz verilecek. Danışma  Kurulu ve grup önerileri konusunda Genel Kurulda işaret oyuyla karar verilecek.

Belirlenen süre içinde komisyonda gündeme alınmayan tasarı, teklif ve  kanun hükmünde kararnamelerin doğrudan Genel Kurul gündemine alınmasını hükümet  veya teklif sahipleri isteyebilecek. Bu istemler üzerine komisyon, hükümet ve  teklif sahibi 5'er dakikayı geçmemek üzere söz alabilecek. Genel Kurul, işaret  oyuyla karar verecek. Bu istemler, her hafta salı günü ayrı bir siyasi parti  grubundan bir milletvekili tarafından yerine getirilmek kaydıyla bir tane olmak  üzere işleme alınacak. Bir milletvekili bir yasama yılında bu kapsamda bir  defadan fazla istemde bulunamayacak.

Resmi tatile rastlamadığı takdirde TBMM Genel Kurulu, salı günü saat  15.00'ten 21.00'e, çarşamba ve perşembe günleri ise saat 14.00'ten 21.00'e kadar  toplanacak. TBMM vasıtasıyla yapılacak televizyon yayınında, önemli ve özel  haller saklı kalmak kaydıyla bu günler ve saatler esas alınacak.

- TBMM Başkanı ya da başkanvekillerinin frak giyme zorunluluğu  kalktı

İçtüzük değişikliğiyle Genel Kurulu yöneten TBMM Başkanı ya da  başkanvekillerinin frak giyme zorunluluğu kalktı. Başkanlık kürsüsünde Başkan ve  görevli katip üyeler koyu renk elbise giyecek. Genel Kurul salonunda bulunan  milletvekilleri, bakanlar, TBMM Başkanlığı idari teşkilat memurları ve diğer kamu  personelinden erkekler ceket ve pantolon giyerek, kravat takacak. Kadınlar ise  ceket ve etek veya ceket ve pantolon giyecek.

 

Milletvekillerinin oylama öncesinde yoklama talebine sınırlama  getirildi. Buna göre, Başkan birleşimi açarken tereddüde düşerse yoklama yapacak.  Görüşmeye tabi tezkerelerin oylanması ile kanunların maddelerine geçilmesi ve  tümünün oylanması esnasında, işaretle oylamaya geçilirken en az 20 milletvekili  ayağa kalkmak veya önerge vermek suretiyle yoklama yapılmasını isteyebilecek.

Yoklama, elektronik oy düğmelerine basmak veya imzalı pusula vermek  suretiyle yapılacak. Oturumu yöneten Başkan ve diğer Başkanlık Divanı üyeleri  toplantı yeter sayısına dahil edilecek.

Yoklama sonucunda üye tam sayısının en az 3'te 1'inin mevcut olmadığı  anlaşılırsa, oturum en geç 1 saat sonrasına ertelenebilecek Bu oturumda da  toplantı yeter sayısı yoksa, birleşim kapatılacak.

Bir milletvekili veya bakana "geçen birleşim tutanağında yer alan bir  beyanını düzeltme" kapsamında tanınan 5 dakikalık söz hakkı kaldırıldı.  Milletvekili ya da bakan bu talebini Meclis Başkanlığına yazılı verecek.

Usul tartışmalarında lehte ve aleyhte en çok ikişer kişiye tanınan  10'ar dakikalık söz hakkı, 3'er dakikaya indi. Milletvekilleri, tasarı ve  tekliflerin komisyonlara havalesine ilişkin oturumun başında yaptığı itirazı,  bundan sonra yazılı olarak Meclis Başkanlığına iletecek.

Değişiklik önergeleri aykırılık sırasına göre okunup işleme konulacak.  Aynı mahiyetteki önergelerden en kısa olanı okunup, diğer önergelerin sadece imza  sahipleri okunarak birlikte işleme alınacak.

TBMM Genel Kurulunda, genel görüşme ve Meclis araştırması  önergelerinin özetleri okunmayacak.

Anayasa değişiklikleri hariç, kanun tasarı ve tekliflerinin  maddelerinin oylanmasında artık açık oylama talebinde bulunulamayacak. Tasarı ve  tekliflerin tümünün oylamasında, en az 20 milletvekilinin talebi halinde açık  oylama yapılabilecek. Aksi halde bu oylamalar ve maddelerin oylamaları işaret  oyuyla yapılacak.

- Milletvekilleri döviz, pankart getiremeyecek

TBMM'ye silahlı giren ve Genel Kurulun çalışma düzenini, huzurunu  bozucu döviz, pankart ve benzeri materyali getiren, kullanan milletvekilleri,  kınama alacak.

Görüşmeler sırasında Cumhurbaşkanına, TBMM'ye, TBMM Başkanına,  Başkanlık Divanına, birleşimi yöneten başkanvekiline, milletvekiline, Türk  milletinin tarihine ve ortak geçmişine, Anayasa'nın ilk 4 maddesinde çerçevesi  çizilen anayasal düzene hakaret eden, söven, Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve  milletiyle bölünmez bütünlüğü esasında Anayasa'da düzenlenen idari yapısına  aykırı tanımlamalar yapan milletvekili hakkında, Meclisten geçici çıkarma cezası  uygulanacak.

Fiili saldırıda bulunan, TBMM Genel Kurulu ve komisyonlara silahlı  olarak giren milletvekilleri de Meclisten geçici çıkarılacak.

Geçici olarak Meclisten çıkarılan milletvekili, izin alıp kürsüden af  dilerse, izleyen birleşimden itibaren Meclise girebilecek.

"Kınama" ve "Meclisten geçici çıkarma" cezasına çarptırılan  milletvekili için ilk defa para cezası uygulanacak. Buna göre, "kınama" cezası  alan milletvekilinin 1 aylık ödenek ve yolluğunun 3'te 1'i, "Meclisten geçici  olarak çıkarma" cezasına çarptırılan milletvekilinin ise 1 aylık ödenek ve  yolluğunun 3'te 2'si kesilecek.(Kaynak:AA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.