1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. “Tebliğ bir an önce yayımlanmalı”
“Tebliğ bir an önce yayımlanmalı”

“Tebliğ bir an önce yayımlanmalı”

"Düşük faizli kredilerin açılması için uygulama tebliği bir an önce yayımlanmalı"

A+A-

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2014 yılını kapsayan düşük faizli kredi kullanımına yönelik Bakanlar Kurulu Kararı'nın yürürlüğe girdiğini anımsatarak, "Düşük faizli kredilerin açılması için uygulama tebliği bir an önce yayımlanmalı" dedi.

Bayraktar, yazılı açıklamasında, 21 Ocak Salı günü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren düşük faizli kredi kullanımına ilişkin kararla, bu yıl da çiftçilerin, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden, bitkisel, hayvansal üretim ve muhtelif konularda işletme ve yatırım kredisi kullanabileceğini ifade etti. 

Kullanılacak kredilerde, uygulanacak sübvansiyon oranlarının yüzde 25 ile yüzde 100 arasında değiştiğini belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

"Ziraat Bankasının 1-4 yıl arası sübvansiyonlu tarımsal krediler için uyguladığı cari faiz oranı dikkate alındığında, üreticilerimiz 2014 yılında konusuna göre değişmekle birlikte yüzde sıfır ile cari faizin yüzde 75'i arasında faiz oranıyla kredi kullanabilecek. Bankanın sübvansiyonlu tarımsal krediler için uygulayacağı cari faiz yüzde 10 olarak devam ederse, üreticilerimizin faizi yüzde sıfır ile yüzde 7,5 arasında değişecek. Bu yıl karara süs bitkisi üretimine işletme ve yatırım döneminde yüzde 50 indirim oranıyla kredi kullandırılması da eklendi.

İndirim oranları, damızlık etçi sığır ve damızlık düve yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliği, yurt içi sertifikalı tohum, fide, fidan üretimi ile modern basınçlı sulama sitemleri konularında kullanılacak işletme ve yatırım kredilerinde uygulanacak faiz oranı yüzde sıfır olacak. Ayrıca bu yıl, üreticilerin yanı sıra tarımsal amaçlı Kooperatifler ile Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile sözleşmeli üretim yaptıranlar da bu karar kapsamında kredi kullanabilecekler."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.