1. YAZARLAR

  2. NURİ SINIR

  3. Tekerrür eden tarih: E'ZİDİ KÜRD'LER (1)
NURİ SINIR

NURİ SINIR

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Tekerrür eden tarih: E'ZİDİ KÜRD'LER (1)

A+A-

Yine aynı tablo, yine aynı görüntüler.

Ermeni katliamının,Dersimin, Koçgirinin, Şeyh Sait, Ağrı, Zilan,Sason....

Enfal, Halepçe ve sonrası.

Yirmi birinci asır, 2014 yılı.

ŞENGAL katliamı.

    

E'zidi Kürd'lerinin tarihi bu katliamlarla doludur. Hepsinin belleğinde 73 ferman yazar. Yine konuştuğum herkes bunu 74.ferman olarak dile getirdi. Kaçış halinde insan manzaraları. Kucaklarında bebelerini taşıyan kadınlar, çocuklar, yaşlılar, hastalar ve zulümden kaçan insanlar.

 

Ayakları çıplak, gözleri yaşlı, yorgunluk ve uykusuzluktan yorgun, argın arkalarında, yakınlarını bırakmanın, İŞİD VAHŞİ çetelerinin eline geçmiş,kız ve erkek çocuklarının üzüntüsüyle kurtulma umuduyla,can havliyle günlerce yürüyen,aç,susuz,bitap düşmüş insanlar.Medyada,internet sitelerinde,başı kesilmiş,boynunun yanına bırakılmış,bu vahşetin yaratıcıları tarafından görüntüleri dünyaya servis edilen insan görüntüleri.İnsan olduğunu sanan,canavarların yarattığı vahşet görüntüleri.

 

Havadan yardım ulaştığında, ellerine geçecek bir ekmek için elleri havada, kucaklarında pet şişelerle çocuklar, ağlayan yaşlılar, yerlerde yatan ve ne olduğunu anlayamadan dünyadan göç eden çocuklar, kadınlar ve yaşlılar.

  

Kimdir bu E'zidi'ler?

Diniyle, diliyle, ve kültürüyle ayakta kalabilmeyi başarmış, asimile olmamış, inançlarından ve Kürd'lüğünden vazgeçmemiş, tarihleri zulüm ve katliamlarla geçmiş, direne direne bu günlere gelen gerçek KÜRD' ler. Dini Ezdai olan Kürd'ler. Müslümanlığı, yapılan tüm  katliamlara rağmen kabullenmeyen ve Kürd'lük inançlarıyla direnen, yaşayan Kürd'ler.

İnancı Kürd'tür, dili Kürd'tür. İbadeti Kürd'tür. Şarkısı, Qevl'i, hikâyesi, cenaze terqini, duası Kürd'tür.

  

Osmanlının, T.C. Devletinin, her türlü arabın, Farsın saldırılarına, katliamlarına maruz kalmış, ama pes etmemiş, dağlarda, kovuklarda, mağaralarda saklanmış,yaşamış,yaşamak zorunda bırakılmış,tüm gaddar,zalimane saldırılara göğüs germiş, ölmüş,öldürülmüş,toplu katledilmiş ama inancından,dilinden ve kültüründen taviz vermemiştir.

   

Yalnız Kürd'ün ve ézdai dini düşmanlarının gazabına uğramadılar.

 Kendileri gibi Kürd, ama Müslümanlaşmış, dini yönden asimile edilmiş Kürd kardeşlerinin de gazabına uğradılar.

   

Rewandiz miri Mehemed Beg (ézidiler ona Mehemedé kor derler) çok güçlü olduğu ve bütün Soran bölgesine egemen durumdayken, ézidilerin de kendisine biat etmesini istiyordu. E'zidi'ler Behdinan Mirini destekliyordu..Bugünkü Duhok kenti nüfus olarak E'zidilerin egemen olduğu,ézidi mirlerin ikamet ettiği merkezleriydi. Duhok o günler için çok geniş bir alanda yayılı ve kalabalık bir aşiret olan DASİNİ'lerin egemen olduğu bir yerdi. Dasini'ler ézidi idiler. Kuzeyde Müslüman olmuş, Mizzuri aşireti ile başları dertteydi. Aralarında kan davası vardı. Barışmak için Baedré'de ki ézidi Miri Eli Begın konağında yan yana getirildiler. Burada çıkan olayda Mizzuri aşiret lideri öldürülünce, kendisini desteklemeyen E'zidilere bahane arayan Rewanduz Miri Mehemed bey harekete geçti. Acımasızca ézidilere saldırdı. Büyük bir kıyım yaptı.     

(DEVAM EDECEK)

 

 

Bu yazı toplam 1435 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.