1. YAZARLAR

  2. NURİ SINIR

  3. TEMA VAKFI, GREENPEACE NE İÇİN VAR ?
NURİ SINIR

NURİ SINIR

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

TEMA VAKFI, GREENPEACE NE İÇİN VAR ?

A+A-

Türkiyedeki doğa severlere,doğa koruyucu kurum ve örgütlere,TEMA vakfına,vakfın yöneticilerine,hayvan severlere,derneklerine,kurumlarına,sizlere sesleniyorum.Gür ve acı bir sesle sizlere bağırmak,sesimi duyurmak istiyorum.Ağaç,orman yalnız Toros'taki, Kaşgar'dakiler midir? O çok sevdiğiniz hayvanlar,yalnız yaşadığınız yerde olanlar mı? Yaşadığınız yerin dışındaki coğrafyalarda yaşayan hayvan türleri ilginizi çekmez mi? Doğanın,yer yüzünün başka yerlerinde yaşayan hayvanları sevmez misiniz? yalnız çevrenizde yaşayan hayvanları mı seversiniz.Örneğin Türkiye coğrafyasının özellikle batı ve orta Anadolu’da hayvanlara karşı yapılan saldırı,itlaf mı hayvan severlerin tepkilerini çekecek? Farklı coğrafyalardaki hayvan katliamları sizleri,hayvan severleri ilgilendirmiyor mu?Kürt'lerin yaşadığı coğrafyadaki hayvan katliamları o meşhur Türkiyeli hayvan severlerin tepkisini neden çekmez? Yüksekova’nın İran sınırında,Irak Federal Kürdistan sınırında, Roboski ve çevresindeki hudut boylarında yapılan hayvan katliamları neden dikkatinizi çekmez? Adı geçen yerlerde katledilen hayvanların suçunu biliyor musunuz? Merak eder misiniz? Çok merakta kalmayın:suçları kaçakçılıkta kullanılmak,kaçakçılık yapmak. Şaşırmayın,hayvanlar kaçakçılıkta kullanılıyor  ve imha edilmelidir diye Yüksekova’daki bir mahkeme tarafından karar alınıyor.Merak edenler bunları öğrenebilir.Öyle çok eski bir davada değil,2015 ın ilk aylarında alınan bir karardır.Yüksekova’daki askeri yetkililerin katlettiği yüzlerce katırın imhasını yasal kılıfa büründürme kararıdır.Her iki hudutta 1000 e yakın katır askerin kurşunuyla imha edilmiştir.Bunlar neden kimsenin dikkatini çekmedi? Çekmez çünkü Kürdün hayvanı da, terörist olarak algılanır.Peki,başka coğrafyalarda biten bitkiler,ağaçlar sizleri ilgilendirmez mi? Özellikle bu konuda hatırı sayılır çalışması olan TEMA vakfı neden hep sessiz kaldı? Doğa severlerlerden neden bir ses çıkmaz? Eskiyi bırakalım,son 15 günde Kürtlerin yaşadığı coğrafyadaki ormanlar savaş bahanesiyle yakılıyor.Ormanlar cayır cayır yanıyor. Kaliforniya’daki orman yangınlarına duyulan ilgi ve alaka,neden burada yakılan ormanlara duyulmuyor? Medya Dünyanın bilmem hangi ülkesindeki orman yangınlarını haber yaparken,bu bölgede yakılan ormanlara neden bu kadar duyarsız? Herkes ama herkes duyarsız ve ilgisiz.Ağacı ve bitkiyi de adeta terörist ağaç,terörist bitki gibi görüyorlar.Çünkü bu ülkedeki siyasal iktidarlar onları bu duruma alıştırdılar,her şeyi kabullenme anlayışına mahkum ettiler.  Kürd bölgesindeki ormanlar mı,yakılmış "boşveeer yansın,gitsin" mantığı,bu ülkede hafızaları kör etmiştir.

     Son yapılan,yedi haziran seçimlerinde istediğini elde edemeyen siyasal iktidarın aldığı son savaş kararı ve uygulamalarıyla, bu ülke bir kaos içine sokulmuştur.Özellikle Kürd bölgesi bu kaosun yarattığı bütün acıları yaşamaktadır.Şehirler,toplu yerleşim alanları yakılıp,yıkılmakta,insansızlaştırma politikası yürütülmekte,bunlarla beraber hayvan ve doğa katliamları da hız kesmeden devam etmektedir.

 Greenpeace ,hayvan severler,doğa severler,TEMA vakfı,ne zamana kadar susacaksınız ?

 Siyasi değiliz,siyasetle ilgilenmiyoruz yaftasına girmeniz sizleri bu yapılan katliamlara karşı duyarsız kalmanız suçundan kurtarmaz.

  Siyasi olmamanız, siyasilerin,siyasal iktidarların işlediği bu katliamlara karşı ses vermemenize engel değil,engel de olmamalıdır.Bunu engel olarak görüp ses çıkarmazsanız,sizde,sizler de işlenen bu katliamların suç ortağısınız.

  

 

Bu yazı toplam 21041 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.