1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Temelli: Aleviler birlikte yaşam iradesini pekiştiriyor
Temelli: Aleviler birlikte yaşam iradesini pekiştiriyor

Temelli: Aleviler birlikte yaşam iradesini pekiştiriyor

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Demokratik Alevi Dernekleri’ni (DAD) ziyaret etti.

A+A-

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, yeni kayyum atanacağı yönünde verilen mesajları değerlendirdi. Temelli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kastederek, "Topluma aba altından sopa göstererek iktidarını var etmeye çalışıyor" diye konuştu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli başkanlığındaki heyet, “Demokratik Anayasa”, “Demokrasi İttifakı”, “Kayyım” ve “Yargı Paketi” çalışmaları kapsamında Demokratik Alevi Dernekleri’ni (DAD) ziyaret etti.

 Temelli başkanlığındaki heyeti, DAD Eş Genel Başkanı Musa Kulu ve dernek yöneticileri karşıladı.

“Eşit yurttaşlık temelinde yeni bir anayasaya”

HDP heyetine ziyaretleri için teşekkür eden DAD Eş Genel Başkanı Musa Kulu, halkların kardeşçe, inancıyla, kimliğiyle bir arada yaşayacağı; eşit yurttaşlık temelinde yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğunu belirtti. Türkiye’de yaşanan sorunların sadece HDP’nin sorunu olmadığını belirten Kulu, aydınların, siyasi partilerin, üniversitelerin ülkenin kaderi ile ilgili bir şey söyleyecekleri günün bugün olduğunu ifade etti.

“Türkiye’nin demokratik bir anayasaya ihtiyacı var”

HDP Eş Genel Başkanı Temelli de, ziyaretlerinin özellikle Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu en temel meselelerde ortaklaşmayı sağlayan bir program olduğunu söyledi. Temelli, “Demokratik Anayasa da bu çalışmaların en önemli odağını oluşturur. Türkiye’nin demokratik bir anayasaya ihtiyacı var. Çünkü Türkiye’de birçok toplumsal kesim, kendisini anayasada bulmamaktadır. Bu toplumsal barışın inşasını engelleyen, yok eden bir sürece neden olmaktadır. Türkiye’de bugün 12 Eylül’ün ıstırabı yaşanmaktadır. 12 Eylül’ün aklı toplumu tek tipleştirmeye dönük bir akıldı. Bu mirasa bugün sahip çıkanlar, Türkiye’nin bütün farklılıklarını tek tipleştirmek istemektedir” dedi.

  “Kürtlerle barışmadan bu ülkeye barış ve huzur gelmez”

Kayyum gündemi ile ilgili de konuşan Temelli, kayyum atamasının tekçi zihniyetin tezahüründen başka bir şey olmadığını dile getirerek, başta Kürt halkı olmak üzere halkların iradesinin yok sayıldığının altını çizdi. İktidarın bu yok saymayı meşrulaştırmak için siyaset dışı yöntemlere başvurduğunu belirten Temelli, “Bunun başında tüm toplumun gözü önünde Kürt düşmanlığını yeniden üretmeye kararlı görünüyor. Bu Türkiye’nin hayrına giden bir yol değildir. Türkiye’yi felaketlere götürür. Kürtlerle barışmadan bu ülkeye barış ve huzur gelmez. Kürt meselesinin çözümünden kaçarak Türkiye’de yaşayan hiçbir toplumsal kesime de toplumsal barış adına bir şey sağlanacağını düşünmüyoruz. O yüzden bir araya gelmeliyiz. Bu kayyum aklından bir an önce kurtulmak zorundayız” dedi.

Aleviler birlikte yaşam iradesini pekiştiriyor

Türkiye’de toplumsal kesimlerin yok sayıldığını, siyasetin dışına itildiğini belirten Temelli, özellikle Alevi toplumunun talepleri, sorunlarının çözümünün de demokrasi zemininde buluşmaktan geçtiğini söyledi. Temelli, “Bugün Türkiye’de yaşayan Aleviler ortaya koymuş oldukları görüşlerle, fikirleriyle Türkiye toplumunu bir arada tutan bir arada olma iradesini pekiştiren bir anlayıştır. Alevi toplumunun karakteri çok önemli bir çağrıyı ortaya koymaktadır. Alevi dernekleri bu anlamda çok büyük bir mücadele vermektedir” şeklinde konuştu.

“Devlet rasyonel dediğimiz aklı yitirmiş durumda”

Temelli, ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 büyükşehir belediyesine kayyum ataması ile ilgili yaptığı, “Meclis açıldığı andan itibaren bu noktada önümüzde çok dosya var” açıklaması ile milletvekilleri dokunulmazlıklarının yeniden gündeme gelip gelmeyeceği yönündeki soruya Temelli şu yanıtı verdi: “Topluma aba altından sopa göstererek iktidarını var etmeye çalışıyor. Kayyum, hukuku yok saymaktır. Cumhurbaşkanının bu son açıklamaları tehdittir. Parlamento üzerinden toplumu tehdit ediyor. Devlet rasyonel dediğimiz aklı yitirmiş durumda. Devlet bir akıl tutulması yaşıyor. İktidarda bunun baş aktörüdür. Arkada bıraktığımız 4 buçuk yılın okumasını yapsalar en kritik eşiklerden biri dokunulmazlıkların kaldırılmasıdır. Siyaseti kötürüm bıraktı.”

 “Davutoğlu özeleştiri versin”

 Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarını da değerlendiren Temelli, “Siyaseti HDP düşmanlığı üzerinden yapan bir akıl, Türkiye’ye kazandıracağı bir şey yoktur. HDP, 7 Haziran’a giden süreç, sonrası ve bugün de aynı çizgisini koruyor. Davutoğlu dönsün o tarihte kendi yaptığı açıklamalara baksın ve özeleştiri versin. HDP ile uğraşarak siyaset yapma zamanı geçmiştir” dedi. (Kaynak: MA)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.