1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. "TEOG BİR SİSTEM DEĞİL"
"TEOG BİR SİSTEM DEĞİL"

"TEOG BİR SİSTEM DEĞİL"

Başbakan Binali Yıldırım, istifa ettiği ileri sürülen İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın bugün açıklama yapacağını söyledi.

A+A-

 

Başbakan Binali Yıldırım, Türk-İş'e ziyarette bulundu. Ziyaret sonrası gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

'KUZEY IRAK REFERANDUMU TÜRKİYE'NİN GÜVENLİK MESELESİ'

    (Kuzey Irak'taki referandum) Bu kararın dünya kamuoyuna açıklanmasından itibaren Türkiye olarak bunun çok yanlış karar olacağını defalarca ifade ettik. Hükümet Sözcümüz (Bekir Bozdağ), Cumhurbaşkanımız (Recep Tayyip Erdoğan) çeşitli vesilelerle ifade ettik. Bu karardan vazgeçmelerini telkin ettik. Bu karara uluslararası alanda destek yok. Ülkelerin hemen hemen tamamı bunun yanlış bir karar olduğunu ifade ettiler. Türkiye, İran, Irak telafisi imkansız sonuçlar doğuracağını Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'ne anlattık. Şu ana kadar bir değişiklik yok. Aslında meselenin kaynağı olan Irak Merkezi Yönetimi ile Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin arasında anayasadan kaynaklanan hakların tam anlamıyla uygulanmadığı ve merkezi hükümetin beklentilere karşılık vermediği şikayetleri var. Biz de Bağdat'la anlaşmazlığı gidermeleri için teklif yaptık. Fakat şu ana kadar beklediğimiz olumlu adımı görmedik. Bu karar ve referandumun gerçekleşmesi Türkiye'nin ulusal güvenlik meselesidir.

'TÜRKİYE İKİLİ ANLAŞMALARDAN DOĞAN HAKLARINI KULLANMAKTAN ÇEKİNMEYECEK'

    Bu konuda Türkiye ikili anlaşmalardan doğan haklarını kullanmaktan çekinmeyecektir. İşin özü şudur, gerek Suriye gerek Irak'ta mevcut statülerde değişikliğe gidecek herhangi bir girişim anlaşmalardan doğacak haklar çerçevesinde Türkiye'nin hiçbir zaman kabul etmeyeceği bir sonuçtur ve gereği yapılacaktır. Zaman geçmiş değil Barzani bu inattan vazgeçmeli. Bütün dünyanın karşı çıktığı referandum bölgedeki Kürt kardeşlerimiz için hayırlar getirmez.

'BU MACERADAN VAZGEÇMELİLER'

    Bölgede zaten sorunlar var. Sorunların üzerine yeni sorunlar ilave etmekten kaçınmaları gerekmektedir. İtilaflı bölgelerin, Kerkük'ün bu meselenin içine dahil edilmesi yanlıştır. Kerkük orjinal nüfus sayımına göre yüzde 70'i Türkmen demografik yapısıyla oynanmıştır. Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin giriştiği bu macaredan vazgeçmesi gerekmektedir. Ümit ederiz ki bu referandum gerçekleşmemiş olsun.

    Gelen tezkere Türkiye'nin güney hara hudutları ötesi ve mücavirinde olabilecek ülkemiz aleyhinde olabilecek gelişmelere karşı asker gönderme hakkını veriyor. Bu kez 30 Ekim'den geçerli olmak üzere bir yıl geçerli olacak. Yarın Meclisimiz kararını verecektir.

TEOG BİR SİSTEM DEĞİL'

    TEOG bir sistem değildir. Ortaokuldan liseye geçiş usülünde bir sistem değişikliğine gidilmiyor. Bunun yerine yine okullarda sınav yapılmaya devam edilecek. TEOG yerine geçecek uygulamayla ilgili MEB çalışmalarını sürdürüyor. Bu Bakanlar Kurulu'nda görüşülmeyecek ama daha sonraki Bakanlar Kurulu'nda görüşülmüş olacak. Yavrularımızın, anne-babaların mağduriyetine yol açacak uygulamaya fırsat vermeyeceğiz.(Sputnik)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.