1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Tepkiler çığ gibi!
Tepkiler çığ gibi!

Tepkiler çığ gibi!

Tutuklu vekiller kararına tepkiler çığ gibi büyüyor

A+A-

Anayasa Mahkemesi'nin CHP milletvekili Mustaf Balbay hakkında emsal teşkil eden kararına rağmen BDP'li 4 milletvekili ve Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş'ın yargılandıkları mahkemelerce tahliye edilmemesine dönük tepkiler artıyor.
MUŞ 

Tutuklu milletvekillerinin tahliye taleplerinin reddedilmesini protesto etmek amacıyla Muş'ta açlık grevi eylemi başlatıldı. BDP İl Örgütü, tutuklu BDP milletvekillerinin tahliye taleplerinin reddedilmesini protesto etmek amacıyla 22 Aralık'a kadar sürecek dönüşümlü açlık grevi başlattı. 20'şer kişilik gruplarla sürdürülecek açlık grevine, MEYADER, TUHAD-DER, HDP, KESK bileşenleri de destek verecek. Kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunan BDP İl Başkanı Naif Erol, milletvekilleri üzerindeki hukuksuzluğu hiçbir Kürt'ün kabul edemeyeceğini belirterek, "Tutuklu vekillerimizin tutuklanmaları ne kadar hukuksuz ise tahliye kararlarının reddedilmesi de o kadar hukuksuzdur" dedi. Açlık grevinin, 22 Aralık günü saat 12.00'da belediye binası önünde yapılacak basın açıklamasıyla sona ereceği belirtildi.

URFA

Yine Urfa'nın Siverek ilçesinde de BDP İlçe Örgütü tarafından Kanlıkuyu Meydanı'nda protesto eylemi yapıldı. İki yüze yakın yurttaşın katıldığı protesto eyleminde açıklama yapan İlçe Başkanı İbrahim Ayyıldız, tutuklu vekillere dair kararlarda, devletin Kürtlere bakışının değişmediğini ifade etti. Doksan yıldan beridir uygulanan ayrımcı, çifte standardın devam ettiğini söyleyen Ayyıldız, "Son kararda görüldüğü gibi Silivri'deki mahkeme, Balbay için uzun tutukluluğu hak ihlali olarak yorumlamıştır. Oysa Balbay 34 yıl ceza almıştır. Diyarbakır özel yetkili mahkemeleri ise, milletvekillerimiz için herhangi bir hüküm vermemekle birlikte istenen ceza Balbay'ın yarısı kadar bile değildir. Buna rağmen tahliyeleri uygun görmemişlerdir. Hukuk düzeni hiçe sayılmıştır. Bu ırkçı bir uygulamadır. Adalete kimlik aidiyeti üzerinden bakmaktır. Mahkemeler ırk ve bölge ayrımcılığını hukuk eliyle yapmaktadırlar" diye konuştu. Yapılan açıklamanın ardından atılan sloganlarla protesto son buldu.

MERSİN 

BDP Mersin İl Örgütü, BDP'li tutuklu milletvekilleri için yapılan tahliye başvurularının Diyarbakır 5 ve 6. ağır ceza mahkemelerince reddedilmesini il binası önünden Taş Bina'ya kadar yaptığı yürüyüşle protesto etti. Yürüyüş öncesi onlarca çevik kuvvet ve sivil polisin il binasının bulunduğu sokakta yoğun polisiye önlem aldığı görüldü. Buna rağmen yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşe, emek ve demokrasi örgütleri de destek verdi. Yürüyüşte, "Sömürge hukukunda ısrar, savaşta ısrardır" pankartı ile "Tüm KCK'li tutsaklara özgürlük", "Hukuk ayaklar altında", "İstanbul'da ayrı, Diyarbakır'da ayrı hukuku tanımıyoruz" dövizleri taşındı. Ayrıca yürüyüş boyunca alkış ve zılgıtlar eşliğinde sık sık "Haklara eşitlik, vekillere özgürlük", "Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük" sloganları atıldı. Taş Bina'ya varılmasıyla birlikte ilk sözü alan Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk, tutuklu vekillerle ilgili İstanbul'da farklı ve Diyarbakır'da farklı bir kararın verilmesinin "Çifte standart" olduğunu belirterek, "AKP-Cemaat arasında çatışmanın Kürtler üzerinden yürütülmesine izin vermeyeceğiz" dedi. Hazırlanan basın metnini okuyan BDP Mersin İl Başkanı Değer ise, mahkemelerin tutuklu vekillerle ilgili verdiği kararın "Siyasi soykırımda ısrarın ifadesi" olduğunu ifade etti. Açıklamanın ardından 10 dakikalık oturma eylemi yapılırken, hep bir ağızdan tutuklu milletvekillerinin isimlerini söylenerek "Burada" denildi.

SİİRT 

Siirt'te de BDP İl Örgütü, mahkemelerin tutuklu milletvekillerine ilişkin kararını yürüyüşle protesto etti. Açıklamaya çok sayıda yurttaşın yanı sıra Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Kurtalan Belediye Başkanı Necat Yılmaz, BDP PM üyesi Meliha Varışlı, HDP Siirt İl Örgütü, İHD Siirt Şubesi, Siirt Barış Anneleri Meclisi aktivistleri, MEYA-DER, TUHAD-DER, İl Genel ve Belediye Meclis üyeleri de katıldı. Parti binası önünde bir araya gelen yurttaşlar İHD Şube binasına doğru yürüyüşe geçti. "Baskılar bizi yıldıramaz" ve "Bijî berxwedana wekîlan" sloganları atan kitle adına açıklamayı yapan BDP Merkez İlçe Başkanı Şükrü Timurtaş, "BDP'li vekillerin tahliye talebinin reddedilmesiyle bir kez daha gördük ki, konu Kürtler olunca her şey mubahtır. Bu yargı eliyle de ispatlanmıştır" dedi. Kararın hukuk skandalı olduğunun altını çizen Timurtaş, bu kararın hükümet ve yargının ortaklaştığı bir karar olduğunu ifade etti. Kürt halkının alanlara çıkması gerektiği vurgulayan Timurtaş, "Halkımız kendi siyasi iradeleri olan milletvekillerine sahip çıkmalı ve AKP hükümetinin ikiyüzlülüğünü ortaya koymalıdır" diye belirtti. Timurtaş, her yerde anti-demokratik zihniyete karşı duracaklarını ve bu zihniyet sahiplerini teşhir edeceklerini söyledi. 

İmza kampanyası başlatıldı

Ardından konuşan HDP Siirt İl Başkanı Yılmaz Çınar ise, BDP'li vekillerin tahliye talebinin reddedilmesinin "Adaletin kimlik aidiyetiyle ilişkilendirildiğinin, ırk ve bölge ayrımcılığının hukuk eliyle yükseltildiğinin göstergesi" olduğunu belirtti. Çınar, HDP İl Örgütü olarak, BDP'li vekillerin tahliye kararının reddedilmesine tepki olarak Meclis'te açlık grevine başlayan HDP ve BDP'li milletvekillerine destek amacıyla imza kampanyası başlattıklarını duyurdu. Çınar, Anayasa Mahkemesi'nin saygınlığını ve hukuki güvenilirliğini koruyabilmek için kararlarına sahip çıkması ve tutuklu BDP-Blok vekilleri ile tüm BDP'li siyasetçilerin derhal serbest bırakılması gerektiği çağrısında bulundu. 

Yapılan konuşmaların ardından Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ve Kurtalan Belediye Başkanı Necat Yılmaz'ın imzalarıyla başlayan imza kampanyası yurttaşlardan yoğun ilgi gördü. 

MARDİN

Tepkilerin ortaya konduğu bir diğer adres ise, Mardin oldu. Mardin merkezde ve Artuklu ilçesinde HDP ve BDP örgütleri tarafından protestolar yapıldı.

Mardin merkezde HDP İl Örgütü, konuya ilişkin Karayolları Parkı'nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Çok sayıda yurttaşın katıldığı açıklamaya, HDK bileşenleri de destek verdi. HDP bayraklarının taşındığı açıklamada sık sık, "Çifte standarda hayır", "Tutuklu vekiller onurumuzdur" ve "Sömürge hukuku istemiyoruz" sloganları atıldı. Ardından açıklamayı yapan HDP İl Eş Başkanı Arif Turgay, Kürt halkını vekillerinden ayıran, siyasi iradesini yok sayan, demokratik siyaseti tıkayan ve Türkiye'yi kaosa sürüklemeyi göze alan bu kararı kabul etmeyeceklerini belirtti. AKP'nin "Yargı bağımsızlığı"nın arkasına saklanarak bu kararın sorumluluğundan kaçamayacağını ifade eden Turgay, "Yargı uluslararası mahkemelerde de sonuçları olacak bu çifte standart karşısında tutumunu gecikmeksizin gözden geçirmeli ve AİHM içtihatlarına bağlı olan Anayasa Mahkemesi'nin kararına uymalıdır" dedi. Çaplık, 22 Aralık'ta Rojava-Qamişlo arasında yapılan duvarı protesto etmek için yapılacak mitinge katılım çağrısında bulundu. 

ANKARA 

BDP Ankara İl Örgütü ve HDP Ankara İl Örgütü üyeleri tarafından BDP'li tutuklu milletvekillerinin Anayasa Mahkemesi'nin kararına rağmen tahliye edilmemesi Meclis Dikmen Kapısı önünde protesto edildi. "Halklar vekillerine sahip çıkıyor" ve "Halklarımız iradesine sahip çıkacaktır" pankartlarını açan BDP ve HDP'liler, sık sık "Zindanlar boşalsın tutsaklara özgürlük", "Kürdistan faşizme mezar olarak" sloganları attı. Açıklamaya BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, TUHAD-FED Ankara temsilcileri de katıldı. HDP ve BDP adına açıklama yapan BDP Ankara İl Eş Başkanı Ahmet Aday, uzun süredir tutuklu bulunan BDP milletvekillerinin Anayasa Mahkemesi'nin kararlarına rağmen tahliye edilmediğini belirterek, "CHP'li milletvekili Mustafa Balbay tahliye edildi. Anayasa Mahkemesi'nin kararı İstanbul'da ayrı Diyarbakır'da ayrı değerlendirilmesi ve Diyarbakır özel yetkili mahkemelerinin Kürtler söz konusu olunca Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını bile uygulamıyor olması, sömürgeci ve anti demokratik yargı anlayışından kaynaklanmaktadır" dedi.

'Biz Kürtler AKP'nin gerçek yüzünü biliyorduk' 

Aday'da sonra konuşan BDP Muş Milletvekili Demir Çelik ise, Türkiye'nin hala demokrasi ile tanışmadığını belirterek, "Meclis'te görüşülen bütçe anti demokratiktir, savaşçıldır, çatışmacıdır. Bu bütçe barış değildir eril bir bütçedir" dedi. Çelik, AKP hükümetinden özgürlük beklemediklerine ifade ederek, "Kürdistan coğrafyasında Kürtlere reva gördükleri zulüm, inkar, imha ve kan olduğunu biliyoruz. Biz Kürtler bunu biliyorduk, fakat Türkiye halkı bu gerçekle yüzleşmediğinden hala kendini AKP'nin ardından sürüklenmesinden kurtarmamışlardır" dedi. CHP'li Milletvekili Balbay için verilen karara karşılık BDP'li milletvekilleri için aynı kararın uygulanmadığına dikkat çeken Çelik, "Kürdistan'da bu karar işlevsiz kalmıştır. İşlevsiz kalan Türkiye Cumhuriyeti'nin idari, siyasi yapısıdır. Artık ok yaydan çıkmış, mızrak çuvala sığmaz bir noktadadır" diye konuştu. Diyarbakır 5 ve 6. Ağır Ceza Mahkemeleri'nin kararlarını eleştiren Çelik, "Bu karar hukuki değildir siyasidir. Bu karar hukuk skandalıdır. Bu karar düşman hukukunun icraatıdır, sömürge hukukunu son versiyonudur. Bizler bu kararı tanımıyor, tutsak milletvekili arkadaşlarımız bırakılmadan mücadele azmimiz devam edecektir" diye belirtti. 'Zindanların bir an önce boşalması gerektiğini söyleyen Çelik, siyasi tutsakların serbest bırakılmasını istedi. 

ERZURUM 

Tutuklu BDP vekilleri hakkında Diyarbakır 5. ve 6. ağır ceza mahkemelerinin tutuklu vekillerinin tahliye taleplerini reddetmesi üzerine Erzurum’da da HDK İl Örgütü tarafından yürüyüş düzenlendi. HDP binasından Mahallebaşı kent meydanına yapılan yürüyüşe, İHD ve BDP yöneticiler ile çok sayıda yurttaş destek verdi. Yürüyüşte, “Bijî Serok Apo”, “Direne direne kazanacağız”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Seçilmişe özgürlük irademe dokunma” sloganları atıldı. Yürüyüşün ardından konuşan HDP Erzurum İl Yöneticisi Fatih Doğan, “Tutuklu vekillerimizin tahliye talebini oy çokluğuyla reddederek Kürtlere yönelik inkar ve siyasi soykırım politikalarının devamında ısrar ediyorlar. Siyasi soykırımda ısrarın ifadesi olan bu karar hukuki değil siyasidir” dedi. Açıklamanın ardından HDP binasına geçen grup, açlık grevi eylemine başladı. 

IĞDIR 

BDP Tuzluca (Qulp) İlçe Örgütü 5 BDP’li milletvekil için mahkemeye yapılan başvurunun reddedilmesine tepki göstermek amacıyla başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevine devam ediyor. Açlık grevinin 2’nci gününde, BDP Iğdır İl Başkanı Mehmet Anar, Iğdır Belediye Başkanı Hüseyin Malk, HDP Iğdır İl Başkanı Yusuf Yıldırım, BDP Iğdır il, ilçe ve belde yöneticileri açlık grevindekileri ziyaret etti. Ziyaret esnasında konuşan BDP Iğdır İl Başkanı Mehmet Anar, söz konusu Kürtler olduğunda adaletin Türkiye’de işletilmediğini bir kez daha gördüklerine dikkat çekerek, “Milletvekillerimiz için yapılan bu açlık greviyle vekillerimize verdikleri destekten dolayı Tuzluca örgütümüze teşekkür ediyor ve başarılar diliyoruz. Merkezimizin açıklamaları doğrultusunda açlık grevimiz devam edecektir” dedi. Açlık grevinin 2 grup halinde 24 saatte bir dönüşümlü olarak devam edileceği bildirildi.

MANİSA 

Manisa HDP İl Örgütü, tutuklu BDP'li milletvekillerini tahliye edilmemesine ilişkin Yeşiler ve Sol Gelecek Partisi önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamada konuşan HDP Manisa İl Başkanı Abdurahman Aras, tutuklu BDP milletvekillerini bırakılmamasını kınayarak, verilen kararın seçilmiş vekillerin haklarını çiğnediğini söyledi. "Mahkemelerin kararı Türkiye'de kimlik, ırk ve bölge ayrımcılığını hukuk eliyle yükseltiyor" diyen Aras, yapılan yanlıştan bir an önce dönülmesini istedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.