1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Teşî kadınları bir araya getiriyor
Teşî kadınları bir araya getiriyor

Teşî kadınları bir araya getiriyor

Köylerin boşalması ve hayvancılığın azalması ile yok olmakla yüz yüze kalan teşî (öreke) kültürünü yaşatmak isteyen Vanlı kadınlar, haftada bir biraraya gelerek, hem doğal ve sağlıklı olan yünü eğiriyor hem de klamlarını söyleyerek güzel vakit geçiriyor.

A+A-

VAN - Yıllar önce kadınların koyunlardan kırpılan yünleri taraktan geçirdikten sonra teşî (öreke) ile döndürerek ip elde etmesi kültürü, 90’lı yıllarda devletin köyleri zorla boşaltması ve hayvancılığın gitgide azalması ile yok olmaya yüz tuttu. Halkın halı, kilim, çorap, yatak, yastık, elbise gibi temel ihtiyaçlarını karşıladığı teşî her ne kadar pek kullanılmasa da kenar mahallelerde kadınlar halen hem sağlıklı hem doğal olan yünden ip elde ediyor. Van’ın Meydan Mahallesi’nde yaşayan kadınlar da bu kültürün kaybolmaması için büyük bir çaba gösteriyor. 

‘Kürt kültürünün kaybolmaması için bunu ısrarla yapıyoruz’

Teşî ve yün işine sıradan bir ihtiyaç olarak bakmadıklarını söyleyen yurttaşlardan Rabia Algür, “Bu iş bize büyüklerimizden kalmış. Hala ısrarla yapmamızın nedeni Kürt halkının kültürünü ve kadının üretkenliğini devam ettirmektir” dedi. Yün işini yaparak evlerinin geçimlerini de sağladıklarını belirten Algür, bunun Kürt kadınlarının her dönemki üretkenliğini, yaratıcılığını ortaya koyduğunu söyledi. Kadınların kendilerini eşlerine muhtaç bir duruma getirmemesi gerektiğini dile getiren Algür, “Birçok kadın kendi üretkenliğinin farkında değildir. Bu yüzden eşlerinin minnetini alıyorlar. Oysa Kürt kadını gururludur. Erkeklerin minneti altında kalmaya tahammül göstermez” dedi. 

‘Annelerimizin bize öğrettiklerini çocuklarımıza öğretiyoruz’

Haftada bir mahalledeki tüm kadınların yün eğirmek için biraraya geldiklerini söyleyen Algür, “Birbirimize yardımcı oluyoruz. Hem iş yapıyoruz hem de sohbetlerimiz oluyor. Bu da diyaloglarımızı arttıyor” dedi. Yün eğirirken, dengbejlik yeteneği olan kadınların klamlarını söylediğini belirten Algür, “Yaptığımız etkinlik çocukların da çok hoşuna gidiyor. Çocuklara hikâye ve büyüklerimizin bize anlattıkları olayları anlatıyoruz” diye konuştu. Kürt halkının efsaneleşmiş sevdalarını da anlatmayı unutmadıklarını vurgulayan Algür, “Annelerimizin bize öğrettiklerini biz de çocuklarımıza aktarıyoruz. Çocuklarımıza, ‘Öğrenin çünkü siz de yarın çocuklarınıza öğreteceksiniz. Bu bizim kültürümüz için çok önemlidir’ diyoruz” ifadesinde bulundu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.