1. HABERLER

  2. GUNCEL

  3. Tipler farklı ama cezaevlerinde değişen bir şey yok!
Tipler farklı ama cezaevlerinde değişen bir şey yok!

Tipler farklı ama cezaevlerinde değişen bir şey yok!

Haber Merkezi - Edirne F Tipi, Muş E Tipi ve Osmaniye T Tipi cezaevlerinden kalan tutsaklar mektupları ve aileleri aracılığı ile insan onuruna yakışmayan yaşam koşullarının dayatılmasına karşı feryatlarının duyulmasını istiyor.

A+A-

Herşeyin yasak olduğu cezaevlerinde, kışın gelmesiyle  soğuk işkencesiyle de karşı karşıya kaldıklarını belirten tutsaklar, "Farklı olaylar yaşanabilir" diyerek kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı. 

Tipleri alfabenin farklı harflerinden olsada Türkiye cezaevlerinde bir şey değişmiyor. Edirne F Tipi, Muş E Tipi ve Osmaniye T Tipi cezaevlerinden kalan tutsaklar gönderdikleri mektuplarla, duyarlılık çağrısı yaptı. 

Edirne'de açlık grevi bitti sorunlar bitmedi 

Edirne F Tipi Cezaevi'nde mektup gönderen Bülent Öztürk, cezaevinde birçok hak ihlallerini olduğunu belirterek, "Söz konusu Kürtler olunca özelde de PKK'li tutsaklar olunca devletin her kademesinde ve kurumunda olduğu gibi özgün bir statü uygulanıyor. Aslında bu konu tam da herkesin 'üç maymun'u oynayarak görmediği, duymadığı, bilmediği bir konu olmuştur" dedi. Öztürk, cezaevlerinde yıllardan beri devam eden sorunların hala sürdüğünü vurgulayarak ". 2 Aralık günü itibarıyla Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan PKK'li tutsaklar  olarak 3 günlük uyarı amaçlı açlık grevi yaptık. İhlaller saymakla bitmiyor’’dedi.  Açlık grevini sonlandırdıklarını kaydeden, Öztürk, maruz kaldıkları hak ihlallerini şu şekilde sıraladı: "Haftada 1 gün ve 2 saat 45 dakika ile sınırlı sohbete çıkarılmıyoruz. Spora ise haftada 1 gün ve 1 saat çıkarılabiliyoruz. Bunun dışında hiçbir etkinliğe çıkarılmıyoruz. Açık görüş haftasında ise hiçbir etkinliğe çıkarılmıyoruz. Haftada 10 saat olan etkinliklere bile ayda 10 saat olarak çıkabiliyoruz. Her yıl kış ayında kalorifer arızalı denilerek yakılmıyor. Sıcak su bazen 3 hafta süreyle verilmiyor. Bundan dolayı banyo ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Açık görüşlerde ailelerimiz arama altında yarı çıplak şeklinde aranıyor. Bunu kabul etmeyen görüşçülere ise 'görüş yapamazsınız' deniliyor. 0-12 yaş arası çocuklar bile ziyaretçi sayısına dahil edilerek sayılmakta, 3-5 çocuğu olan aileler ya çocuklarını getiremiyor kendileri dışarıda kalıyor. Kürtçe yazdığımız veya bizlere yollanan mektuplarımız ya gönderilmiyor ya da verilmiyor. Hastalığı ağır olan arkadaşların tedavileri yapılmıyor. Basit ağrı kesici veya tedaviyle alakası olmayan ilaçlarla geçiştiriliyor. Hastana sevkleri geciktirilerek, Kelepçeli muayene dayatılıyor. Sözde güvenlik gerekçesiyle çatılara yerleştirilen kameralar odalarımızın yatakhane ve havalandırma kısımlarını gözetleyecek şekilde yerleştiriliyor. İdareye verdiğimiz dilekçelerin akıbeti hakkında tarafımıza bilgi verilmiyor. Verdiğimiz dilekçeler ise sık sık kaybediliyor."

Osmaniye T Tipi cezaevinde hak gaspları arttı

Çukurova Bölgesi'nde bulunan Kürkçüler, Hatay, Mersin, Karataş, Ceyhan ve Osmaniye cezaevlerinde hak ihlallerinin artarak devam ettiğini belirten Adana TUHADER Şube Başkanı Mehmet Akar, tutsakların psikolojik işkenceye maruz bırakıldığını dile getirdi
'Cezaevinde olaylar yaşanabilir' uyarısı

 

cezaevi-1.jpg
Siyasi tutsakların yıllardır kendi arkadaşları tarafından traş edildiğini, fakat cezaevi yönetiminin tutsaklara cezaevi berberinde traş olmayı dayattığını aktaran Taş, tutsakların bu durumu kabul etmediğini ve kendilerine, "Cezaevinde olaylar yaşanabilir" denildiğini söyledi. Aileleri tarafından tutsaklara gönderilen kışlık giysilerin cezaevi idaresi tarafından tutsaklara verilmediğini belirten Taş, "Tutsakların durumunu yakından takip edeceğiz" dedi. Konuya ilişkin görüştüğümüz bir cezaevi yetkilisi, kaloriferlerin yandığını, 24 saat de sıcak su verildiğini iddia etti.’’diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.