1. YAZARLAR

  2. Özgür TEPE

  3. Toplumun Dinamikleri ile Oynamak
Özgür TEPE

Özgür TEPE

Köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Toplumun Dinamikleri ile Oynamak

A+A-

 

 

            Toplumsal dinamikler, toplumu oluşturan kodlar tıpkı bir binanın temeli nasıl binayı ayakta tutuyorsa, aynı şekilde   toplumsal  yaşamdaki bireylerin kültürel varlıklarını ve toplumsal  kimliklerini ayakta tutma açısından önem arz etmektedir. toplumsal yapı  3 ana ayak üzerine oturmaktadır. Bunlar; Kültür, din ve belki de en önemli gördüğüm toplumsal ahlak. Bu üç kurum, toplumsal inşa aşamasında önemli bir anahtar vazifesi görmektedir. Toplumu yozlaştırmak, dönüştürmek ve bambaşka bir toplum oluşturmak ancak bu dinamikler ile oynayarak mümkündür. tarihsel sürece baktığımız zaman bu üç  kurumun zamanla nasıl bir değişim yaşadığını, nelerin kaybedildiğini, nelerin kazanıldığını görmek mümkündür.

Öncelikle tarihsel süreç içerisinde kültürümüzün geçirdiği değişim ve dönüşüm dikkate alındığında toplumun yapısında ciddi bir kırılmanın olduğunu görmekteyiz.Bu kültürel değişim zamanla  kültürlerin çatışmasını bu da toplumların kendi öz benlikleri'ni kaybetmesi ve var olan kültürlerinin hızlı bir şekilde yok olmasına neden olacağını düşünmekteyim. Her toplumun kendine ait bir kültürü ve onun etrafında şekillenmiş bir ahlak düzenine sahip olduğunu söylemek gerekir. Bu ahlak yapısı kültüre bağlı değişme gösterebildiği gibi kültürde ki değişimin de ahlaka yansıması ve toplumsal ahlak açısından ciddi bir yapısal değişimin olmasını tetiklemektedir. Toplumdaki bu dinamikler her zaman birbirlerini beslemekte ve birbirlerini etkilemektedir. Kültür,ahlak gibi değerleri bütünsel bir şekilde kapsadığı  ve içselleştirdiği  bir yapı olan,  toplumun temellerini oluşturan bu değerlerin  en önemlisinin  'Din' kurumunun olduğunu düşünmekteyim çünkü  din dediğimiz bu yapı içerisinde bir çok temeller barındırmaktadır.Bu temellerden en önemlileri yukarıda zikrettiğim gibi kültür ve ahlak olan değerlerimiz zaman içerisinde bir  değişim yaşadığını sosyal hayatta rahatlıkla görmek mümkündür.

Geçmişten günümüze kadar yaşanan bu köklü değişim'i  "Ontolojik Kırılma ve Çatlama" olarak  görmekteyim ve o şekilde okumaya çalışıyorum. Ciddi bir dönüşüm tıpkı bir kabuğunu kıran bir cevize benzetmek mümkündür kendi öz yapısını terk edip bambaşka bir hal aldığını söylemek gerekir. Bu yaşanan olayların  toplumsal açıdan ahlak,kültür ve din gibi değerlerimizi ilk önce bir kırılmaya sonra da toplumun kendi varlığında ciddi bir çatlamaya sebebiyet vermektedir.

            Sonuç olarak diyebilirim ki toplumun değişim ve dönüşümünü engellemenin mümkün olduğunu ancak dönüşümün bu kadar hızlı ve kendi değerlerimizi bize unutturan bir hal  almasının önüne geçmenin mümkün olduğunu  bunun da ancak bizi biz yapan değerlerimizi  bilmemiz ve bunları korumamız ile sağlanabileceğini düşünmekteyim....

 

Bu yazı toplam 18153 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.