Tuğluk; ‘Özgürlük, sevdamızdır’

Tuğluk;  ‘Özgürlük, sevdamızdır’
DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, Dersim'de binlerce kadının katılımıyla gerçekleştirilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitinginde konuştu.

DERSİM - Dersim'de binlerce kadının katılımıyla gerçekleştirilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitinginde konuşan DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, "Kadın mücadelesini Sakineyle, Beritanla, Zilanla Kürdistan'a taşıdık. Bu hareketin pratik ve teorik aktörü Sayın Öcalan, 'Kadınlar özgürleşmeden Kürtler özgürleşemez, kadınlar özgürleşemeden Kürt sorunu çözülemez' demiştir. Biz de buradan bir kez daha söz veriyoruz, ne pahasına olursa olsun hiç kimse bizi özgürlük sevdamızdan geri bırakamayacak" dedi.

Dersim'de DÖKH öncülüğünde startı verilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi, Sanat Sokağı'ndan Seyit Rıza Meydanı'na yapılan yürüyüşün ardından katılımcıların konuşmalarıyla devam etti. Yürüyüşün ardından BDP'li kadın milletvekilleri tek tek söz alarak alanda bulunan binlerce kadını selamladı. Ardından DTK Eş Başkanı ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk konuşma yaptı. Sözlerine, "Dersim direniştir, Dersim Sakine'dir" diyerek başlayan Tuğluk, 8 Mart'ın kadınların sözlerini en güçlü şekilde haykırdığı direniş günü olduğunu ifade etti. Tuğluk, 8 Mart'ın tarihsel önemine değinerek,"8 Mart'lara kolay ulaşmadık. 8 Mart büyük bir mücadele tarihine sahiptir. Kimse bugünü bize altın tepside sunmadı. Dünya kadın mücadelesinin öncü kadınlarının emeğiyle 8 Mart'ı kazandık. 8 Mart'ı kimliğinden uzaklaştırmak isteyen sisteme karşı bugün de taleplerimizi en güçlü şekilde dile getirmeliyiz. Bugün kadına dönük şiddete, tacize dur diyeceğimiz isyanımızı ortaya koyacağımız gündür" diye belirtti. 


Kürt kadınları tarafından geliştirilen demokrasi ve özgürlük mücadelesinin de bedeller ödenerek yaratıldığına dikkat çeken Tuğluk; 'Kürt özgürlük hareketi aynı zamanda kadın özgürlük hareketidir' dedi.

 

tugluk-3.jpg

tugluk-1.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.