Tüketicilere kredi kartı müjdesi

Tüketicilere kredi kartı müjdesi
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ’BDDK’nın kredi kartlarıyla ilgili üzerinde çalıştığı düzenlemeye’ ilişkin, 'Çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalarda bankacılık sektörünün görüşleri alınacak. Tüketicinin haklarını öne alacağız' dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Hilton Otel’de düzenlenen ’17. Geleneksel Tüketici Ödülleri’ töreni öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı. ’BDDK’nın kredi kartlarıyla ilgili üzerinde çalıştığı düzenlemenin’ sorulması üzerine Bakan Yazıcı, “BDDK ile Bakanlığımızın tüketicinin korunması, piyasa gözetimi ile arkadaşlarımız BDDK ile bu çalışmaları yapıyorlar. Yasanının öngördüğü yönetmeliğin kamuoyuyla paylaşılması, yürürlüğe girmesi, Resmi Gazete’de yayımlanması, Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra gerçekleşecek. Kanun yürürlüğe girmediğine göre bir yönetmeliğin çıkartılıp yürürlüğe konulması mümkün değil. O bir çalışma taslağıdır. Herhalde dikkatsizlikle, yanlışlıkla internete konulmuş sonra da o yanlışlık görülünce çekilmiştir. Taslak hala çalışma aşamasıyla birlikte, bizim Bakanlığımıza da gönderilmiş değildir. Çalışmalar devam ediyor. ’Şu kalemler olacak, bunlar olmayacak’ şeklinde görüş söz konusu değil.Tüketicinin haklarını öne alacağız. Finansal yapıların da işlevselliğini sürdürebilirliğini dikkate almak suretiyle bu düzenlemeyi gerçekleştireceğiz" dedi.

Bir gazetecinin, "Kredi kartının aidatının kaldırılması gündeme geldi. Bankaların bu konudaki görüşü nedir" sorusuna Yazıcı, "Onu bilemiyorum ama kredi kartının taksitlendirilmesi konusu sadece BDDK’nın konusudur. Bunlar da tüketici eğilimleri arttırmaktadır. Dünyada tasarruf örnekleri yaptığınız da verdiğiniz tek örnektir. Amaç yüzde 50’nin üzerinde tasarruftur. Miktar yüzde 50 oranındadır. Dolayısıyla kredi kartlarının taksitli alış verişe imkan sağlanması gelirleri sınırlı tüketicilerin finansmanı aşacak oranda tüketim eğilimlerini güçlendirmesidir. Piyasada soruna yol açıyor. Türkiye’de 5 milyon telefon alınmış. Böyle bir düzenleme yapıldı. Ocak ayında yürürlüğe girdi. Bu uygulama esnaf sanatkarlar açısından bir soruna yol açtı. Esnaf sanatkar, dükkanına temin ettiği malları taksitle alıyordu. Bu onlar içinde uygulandı. Esnaf sanatkar, ürünlerini kredi kartı taksitlendirmesi yapamıyordu. Şimdi yeni düzenlemeyle değiştirildi. Esnaf ve sanatkarlar, şimdi kapsam dışına çıkarıldı" cevabını verdi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.