1. YAZARLAR

  2. Sunay Demircan

  3. Tür Tür Anadolu: Akademisyenler
Sunay Demircan

Sunay Demircan

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Tür Tür Anadolu: Akademisyenler

A+A-

 

 

(Dikkat! Ülkemizde hali hazırda bir avuç kalmış olan üretken bilim insanları bu yazının çok dışındadırlar, lütfen alınmasınlar).

 

Saygıdeğer baylar ve bayanlar, bu yazıda sizlere, ülkemizin  zengin tür çeşitliliği içinde en az ‘bürokrat’ kadar müstesna bir yeri olan ‘akademisyen’ türünü tanıtmaya çalışacağım. Akademisyenler aslında tıpkı leylekler ve kurbağalar gibi tüm dünyada rastlanan bir canlı grubu olup, Anadolu’muzda, bize özgü bir endemik alt tür bulunmaktadır ki bunlara Latince’de academiskus melanocephalus (siyahbaşlı akademisyen) adı verilmiştir.

Dünyadaki diğer benzerlerinden “her şeyi bilme-bulma” özellikleriyle ayırt edilirler. Bir nevi ermişlikleri vardır yani! (eh artık bu topraklarda yetişip de erememek ayıp).

Biyolojik özelliklerine gelince, birbirlerine baka baka çoğalırlar. Bu nedenle de birbirlerine  benzeyen bireyler oluşturmakta güçlük çekmezler. Larvalarına “meraklı”, gençlere “doktor”, erişkinlere “prof”, ermişlere de “ordinaryüs” denir. Larva dönemlerini çevreyi izleyerek ve erişkinlerin çantalarını taşıyarak geçirirler. Bu dönemde çevreleri için tehlikeli değillerdir. Genç ve erişkin bireylerde bariz bir tür bilinci gözlenir ve bu dönemler genellikle koza içinde geçer. Kozalarını en yakındaki masa veya sandalye üstünde kurarlar ve sabırla henüz ne olduğu bilinmeyen bir şeyi beklerler.

Başlıca besin kaynakları, adına sistem denilen, çürümekte olan değerlerin topyekûnundan müteşekkil bir niştir. Academiskus melanocephalus  istilacı ve baskın bir türdür, normal academiskus'lara göre fazla ürerler, adaptasyon yetenekleri olağanüstüdür, her yerde yaşar ve her haltı yerler. Bu nedenle de, kıyamete dek varlıklarını sürdürecekleri konusunda bilim camiasında genel kabul vardır.

 

Varoluş nedenlerini, adına ‘yayın-makale-rapor’ dedikleri yazılı belgeleri türetmek olarak tanımlarlar. Birbirleriyle kavga ederek iletişim kurarlar ve kendi kendilerinin predetörleridirler.

Gözleri diğer insanlar gibi önde değil yüksektedir. Bu nedenle de önlerini pek göremezler. Çeşitli inançları olmakla birlikte en çok rağbet göreni danışmanlık tarikatıdır. Aynı zamanda inançları gereği burunlarından kıl aldırmazlar.

Yaşamları boyunca  aldıkları tek zevk birkaçının bir araya gelip diğer bir kaçını çekiştirdiği anlardır.

Genel özellikleri böyle açıklanabilecek olan academiskus melanocephalus’lar, bazı özel öneme sahip bireylerce temsil edilirler. Her şeyi bilen diğer bireylerinden daha çok şey bildikleri için, bu özel öneme sahip bireylere halk arasında “bilirkişi” denir.

Bu bilirkişiler zaman zaman raporlar yayınlayıp, bilirmişliklerini –bu bir nevi ermişlik gibidir- kanıtlarlar. Raporları genellikle iktidar denilen bir odağa yolunu temizlemeye yarasa da, bu sayede kendi yollarını açtıklarını da düşünürler.

Anadolu bu günleri gördüyse, kendilerine çok şey borçludur.

 

 

Bu yazı toplam 1244 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.