Turisti gaspetmek Diyarbakır’a yakışmıyor

 

            

 

Geçtiğimiz günlerde, yurt içinde ve yurt dışında 8000’in üzerinde çoğu Diyarbakırlı üyesi bulunan “Yahooo İletişim Grubu Sitesi”nde, Diyarbakır sevdalısı Ayfer Tuzcu Ünsal dostumuzun “Diyarbakır adına feryat figan” bir yazısı yayımlandı.

Yüreğimizi yakan bir yazıydı bu.

Diyarbakır adına dert yanıyor Ayfer hanım.

Haklı…

Ayfer hanım Gaziantepli bir gazetecidir. Ayrıca da çok sayıda internet üzerinden WEB sitelerinde yazıları yayımlanan bir yazardır. Fotoğraf makineleri ve aksamları ile dolu çantaları omzunda tek başına dünyayı dolaşan bir gazeteci…

O bir Diyarbakır sevdalısıdır. Sık sık Diyarbakır’a da gelir, konuklarını buraya getirir, gezdirir, Diyarbakır’ı tanıtır.

Gönlünde Diyarbakır sevgisi Antep sevgisi ile yan yanadır.

Bir süre önce yine konuklarını getirmiş Diyarbakır’a. Üstelik  Amerika’nın dünyaca ünlü New York TİMES gazetesinin “gezi yazarları” iki karıkoca Robyn ile kocası David’i.

Diyarbakır’ı gezmişiler hep birlikte surlardan, camilerden, kiliselerden bol bol fotoğraflar çekmişler.

Sonra; (Sonrası keşke yazılmasaydı…)

Sonrasını gelin Ayfer hanımdan dinleyelim…

Arkadaşım, Robyn ve kocası David New York Times gazetesinin "gezi" ekine yazılar yazıyorlar.

Robyn'in tespitlerine göre, Amerikalılar Kapadokya'dan öteye pek geçmiyorlar. Bazen Gaziantep'e gidiyorlar ama Diyarbakır, Mardin ve Urfa'ya gitmiyorlarmış… Amaçları Amerikalıları buralara da yönlendirmek. Robyn,  eşi olan fotoğrafçı David’le birlikte bir süreden beri Diyarbakır’dalar.

İşte burada başlarına benim "korkunç" diyebileceğim birşey geldi. Diyarbakır'ı fotoğraflarken sokak arasında iki delikanlı tarafından durduruldular. Delikanlılar onlara bıçak çektiler. Robyn'in yanında para yoktu, bunun üzerine David'in fotoğraf makinesine saldırdılar. David, o arada cebindeki parayı çıkarıp verebildi. Böylece içerisinde bir dolu fotoğraf olan makineyi kurtarabildiler  ve her ikisi de yara almadan kurtuldular…
Eminim çoğunuz Diyarbakır’la ilgili benzeri kapkaç olayları duydunuz, hatta yaşadınız. Nitekim, geçen sene (29 Ekim 2013) biz Yahoo gurubu olarak benim çok sevdiğim Diyarbakır küçelerinde dolaşırken, fotoğraf çekimi sırasında iki hanım arkadaşımızın telefonları çalındı. Kapkaççılar o kadar usta ki, ben, olayı çok yakınında olmama rağmen, ancak hanım arkadaşın çığlıklarıyla tanık olabildim.”

Yazısında ne kadar çok üzüldüğünü de anlatıyor Ayferhanım. Gazeteci arkadaşları Robyn ve kocasının olaydan sonra da bir şey olmamış gibi görevlerini sürdürdüklerini, kentten bolca fotoğraflar çekil ayrıldıklarını anlatıyor ve şöyle diyor;

“Bu fotoğraflar New York Times'ın "gezi" ekinde yayınlanınca inanıyorum ki Diyarbakır çok sayıda Amerikalının seyahat planları içerisine girecektir. "

Yetkililere, kent yöneticilerine de seslenen Ayfer hanım, duygularını şöyle dile getiriyor.

 “Bu iletiyi samimi olarak kaleme almamın nedeni şu: Ben, Kürtleri, Diyarbakır'ı, Diyarbakır Yahoo Gurubunu çok seviyorum. Kürtleri sevdiğim ve fikirlerini beğenip benimsediğim için oyumu da onlara veriyorum. Ancak, bu kapkaç olaylarının neredeyse Diyarbakır'la özdeşleşmesi hallerine tepki duyuyorum, üzülüyorum…”

Söz buraya gelmişken bizim de bir çift lafımız olsun diyorum;

“ Ey! Kadim Diyarbakır’ımızın yetkilileri ve etkilileri, sizin böylesi olaylar karşısında hiç mi yüreğiniz sızlamıyor, duygularınız isyan etmiyor.

Yazık değil mi Diyarbakır’a, Diyarbakır’ın temiz lekesiz geçmişine.

O Diyarbakır ki bir zamanlar, kapılarımız, pencerelerimiz açık damlarda, avlularda yatardık. Hırsızının, uğursuzunun bile geleneklere, göreneklere saygısı vardı. O Diyarbakır ki yabancıyı baş tacı eder, yardımcı olur, yol gösterir, evimize, soframıza konuk alırdık…

Şimdi bakın ne hallere düştük?

Üzülüyoruz, utanıyoruz…

Çünkü, Bu İŞLER Diyarbakır’a yakışmıyor…

Vallahi yakışmıyor, billahi yakışmıyor.”

 

Bu yazı toplam 1145 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.