1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Türkiye 'bağımsız yargı' sıralamasında kaçıncı sırada?
Türkiye 'bağımsız yargı' sıralamasında kaçıncı sırada?

Türkiye 'bağımsız yargı' sıralamasında kaçıncı sırada?

CHP'li Sezgin Tanrıkulu, Cumhuriyet Savcılıklarına gönderilen bir yazıda, “darbe”, “terör” ve “örgüt” davalarında sanık ve hükümlülerin avukatlarının, savunma görevinden 2 yıla kadar yasaklanabileceği talimatının verilmesi Meclis gündemine taşıdı.

A+A-

 

Adalet Bakanlığı tarafından Cumhuriyet Savcılıklarına gönderilen bir yazıda, “darbe”, “terör” ve “örgüt” davalarında sanık ve hükümlülerin avukatlarının, savunma görevinden 2 yıla kadar yasaklanabileceğini bildirdi.

Ceza Muhakemesi Yasasının (CMY) “müdafilik veya vekillik görevini üstlenmekten yasaklama” ile ilgili maddelerinin anımsatıldığı talimatta, “Devam eden veya yeni başlayacak olan soruşturma ve kovuşturmalarda, Ceza Muhakemesi Kanununun belirtilen hükümleri doğrultusunda ilgili Cumhuriyet Başsavcılığınca gereğinin yapılmasının soruşturmaların daha sağlıklı yürütülmesi amacıyla yararlı olacağı değerlendirilecektir” ifadelerine yer verildi.

Konuyla ilgili Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemi ile soru önergesi veren CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "Hukukun temel öğelerinden biri olan "savunma"nın kısıtlanması için çaba gösterilmesinin izahı ve gerekçesi nedir?" diye sordu.

Tanrıkulu'nun konuyla ilgili yanıtlamasını istediği diğer sorular ise şöyle:

- "Türkiye’de yargının bağımsız olduğu” AKP Hükümeti tarafından sık sık vurgulanmakta iken, TBMM Başkanı "bağımsız yargı", "yargıya müdahale" içerikli yazılı soru önergelerini işleme almamakta ve iade etmektedir. Cumhuriyet Savcılarına bu tür bir talimat ya da hatırlatma yazısı gönderilmesinin izahı ve gerekçesi nedir?

 - Türkiye, dünya genelinde "bağımsız yargı" sıralamasında kaçıncı sıradadır?

 - "Yargıya güven ve memnuniyet" son 5 yılda yüzde kaç gerilemiştir?(Kaynak:Cumhuriyet)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.