1. YAZARLAR

  2. Nurcan BAYSAL

  3. Türkiye gelen Êzidi ve Kobaneli Kürtlere neden bakmıyor?
Nurcan BAYSAL

Nurcan BAYSAL

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye gelen Êzidi ve Kobaneli Kürtlere neden bakmıyor?

A+A-

Geçenlerde televizyonda Başbakan Davutoğlu Kobane’den gelen 200 bin insana baktıklarını söylüyordu. Bunu sık sık hükümet üyelerinden de duymaktayız. Maalesef bu yanlış bilgi kamuoyunda birçok insan tarafından da rahatlıkla kullanılıyor.

Ağustos’ta İŞİD’in saldırılarının başlamasıyla Türkiye’ye göç eden Ezidi ve Kobaneliler için oluşturulan kamplarda Eylül’den beri gönüllü yardım faaliyetlerinde çalışıyorum. İlk aylar can haliyle gelen insanlara Bölge belediyeleri ve halkı ile yardım ulaştırmaya çalışırken, Türkiye devletinin hazırlıklarını yaptığını ve biran önce bu insanlara yardım elini uzatacağını düşünüyordum. Ama o yardım bir türlü gelmedi!

Önce kamuoyundaki bilgi kirliliğini temizleyelim:

30-32 bin civarında Ezidi Türkiye’ye geldi, kimisi daha sonra geri döndü, şuan bu rakam 23.603 kişidir.Bu 23 bin Ezidinin20.603’ü  Diyarbakır, Bismil, Çınar, Dicle, Ergani, Silvan, Batman, Siirt, Şırnak, Cizre, Viranşehir, Mardin’de kurulan kamplarda kalıyor[2]. 3000 kişi de Batman ve Midyat’taki eski Ezidi köylerinde ve İdil gibi bazı ilçelerde evlere yerleştirilmiş durumdalar. Tüm bu kamplar Bölge belediyeleri tarafından kuruldu, bu belediyeler tarafından yönetiliyor, ve kampların ihtiyaçları belediyeler tarafından karşılanıyor. Kamp dışında köyler ve evlerde misafir edilen  Ezidilere ise haftalık gıda ya da gıda alabilmeleri için “ticket” dağıtılıyor belediyeler tarafından. Bu 23 bin Ezidinin sadece 2840’ı Mardin’de AFAD tarafından 3 yıl önce Suriye’den gelen göçmenler için açılan kampta konaklıyorlar.

Kısaca devlet gelen 23.603 Ezidi’den sadece 2.840’ına bakıyor.

Şimdi de Kobane’den gelen göçmenlerle ilgili duruma bakalım:

Kobane’den gelen göçmen sayısı arada bir değişse de  180 bin civarında[3]. Bu göçmenlerden 6.120’si Suruç’ta AFAD tarafından açılan kamplarda kalıyor[4]. Geriye kalan yaklaşık 174 bin civarında Kobaneli Kürdün yaklaşık 10 bini Suruç Belediyesinin açtığı kamplarda, çoğunluğu ise Bölgenin farklı illerinde köyler ve evlerde misafir ediliyor. Bu insanlara belediye yardımları ev ve köylere taşıyor. Binlercesi de halen sokaklarda.

Yani  Türkiye devleti 200 bin Kobaneliye değil, sadece 6.120Kobaneliye hizmet veriyor.

Uzun lafın kısası; İŞİD saldırılarından kaçarak Türkiye’ye sığınan Ezidiler ve Kobaneli Kürtlere Türkiye devletinden çok, Bölge belediyeleri ve Bölge halkı bakıyor!

 

 

 

 

 

 

 

 Bu rakam 8.12.2014 tarihindeki rakamlardır. GABB Belediyeler Birliği verilerine göre 17.282 Ezidi Bölge belediyelerinin kamplarında, 2840 Ezidi Mardin AFAD kampında, 3000 Ezidi de kampların dışında köy ve evlerde kalmaktadır.

 

 Bu kamplardan bir kısmı boşaltılarak büyük kentlerde nispeten daha iyi durumdaki kamplara kaydırılıyor. Silopi kampı 10 gün önce kapatıldı, oradaki Ezidiler Şırnak kampına yerleştirildi, Cizre kampı da bu hafta boşaltılacak.

 

 GABB Belediyeler Birliği “Kobane ve Şengal Halkı Kampları Sayılar ve İhtiyaçlar Raporu” na göre Kasım 2014 itibarı ile göç eden Kobaneli sayısı 184.332’dir. (sf.6)

 A.g.r.sf.6

Bu yazı toplam 1100 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.