1. YAZARLAR

  2. Bilal Yavuz

  3. Türkiye İçin Adalet
Bilal Yavuz

Bilal Yavuz

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye İçin Adalet

A+A-

Bir ülkede kısas ve idam olsa; zalimlerin, katillerin, sapıkların canı tatlıdır, katliamlar, tevacüzler, işkenceler %80 azalır.

Bir ülkede hırsızın, yolsuzun eli kesilse; hırsızların, yolsuzların canı tatlıdır, hırsızlıklar, yolsuzluklar %80 azalır.

İdamda, ağır cezada, kısasta hayat vardır. Elbette bu hükümlerin gerçekleşmesi için bir şahit yetmez, birden fazla şahidin şahitliği ve sağlam kanıtların mevcudiyeti gerekir.

Sağlam kanıtların, birden fazla şahidin olmadığı vakalarda bir insanı iftira ile hata ile canından etmemek için yine suçlu hapsedilebilinir.

Ancak %100 kesin vakalarda bir zalime hapis cezası vermek ceza değil ancak ödüldür. Ömrünü bir odada geçirmiş binlerce psikopat seri katil, zalim, sapık için hapsedilmenin ne anlamı olabilir?

Herşeyden önce bir an evvel adaleti tesis etmeliyiz yargıda, adaleti tesis etmiş adil bir toplumun yardımcısı Allah olacak, diğer bir çok sorun adaletin getireceği rahmetle çözüme kavuşacaktır.

Müslümanım diyen yığınların İslam hukukundan korktuğu bir çağda yaşıyoruz, ne yazık… Elbette İslam hukuku için evvela iktidarların etki edemeyeceği, hukukun üstün ve bağımsız olduğu bir altyapı gerekir.

Ancak bütün bunlar gerçekleşse bile hakiki adaleti korkarak istemeyen niceleri daha var. Onlarınsa asıl meselesi kendileriyle… Suçlara karşı idam haykırılarında en öndeyken, yine de nefisleri bir gün gerek görürse bu suçları işleyebilme özgürlüğünün devam etmesini istiyorlar. Zira alanlarda zaten vicdanlarını rahatlattıklarını sanıyorlar devamlı idam diye bağırarak…

İnsan evvela kendisine dürüst olmalı. Sahiden hem suçluya hem suça karşıysak; idamın, kısasın, ağır cezaların gelmesi için egolarımızı bir kenara bırakarak hep beraber, tek bir sesle, adalet çağrımızı yükseltmemiz gerekir.

Sahiden, bütün samimiyetimizle, gerçek bir çabayla Türkiye İçin Adalet diyebiliyor muyuz? Yılmadan bu en mühim en temel mesele için çaba veriyor muyuz? Az da olsa bu yolda mücadele edenler var, lütfen bu doğruluk deryasını hep beraber dalgalandıralım, tek rüzgarımız yeter yapıcı bir tufana.

Allah yar ve yardımcısı olsun hak ile hukuk aşıklarının, onlar ki gerçek evliyasıdır hakikat medeniyetimizin…

Türkiye İçin Adalet diyen tüm gönülleri bir çatıda buluştur, kalpleri birbirine ısındır ey Rabbimiz, amin.

Bilal Yavuz

 

Bu yazı toplam 2439 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.