1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Türkiye ve Malezya'nın ortak hedefi
Türkiye ve Malezya'nın ortak hedefi

Türkiye ve Malezya'nın ortak hedefi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Malezya'da Uluslararası İslam Üniversitesi'de düzenlenen Fahri Doktora töreninde konuştu. Erdoğan, "Türkiye'nin nasıl 2023 hedefi varsa, Malezya'nın da 2020 hedefi var" dedi ve anlattı...

A+A-

Uzak Doğu ve Güney Asya gezisi devam eden Başbakan Erdoğan Malezya'da...

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

-Türkiye'nin bu zor zamanlarında Malezya ve Malezya Üniversiteleri hep yanımızda oldu. Bir çoküniversite öğrencilerimiz değerleri bakımındanMalezya Üniversitelerini okuyacak okul gördü ve buralara geldi. Aynı zamanda Bosnalı gençler de buralara gelerek üniversitelerde okudu. 

-İbret almamızı gerektiren bir hikmet var. İlahi mesaj şunu söylüyor: Sizin her şer gördüğünüzde hayır, her hayır gördüğünüzde şer vardır. 

Dünyayı çok iyi tanıyan gençlerimiz oldu. Yani şer hayra döndü. Gençlerimiz buralara geldiler eğitim gördüler. Malezya'nın dilini ve kültürünü öğrendiler. Buradaki kardeşleriylekaynaştılar. Dünyanın her yerine giden öğrencilerimiz oldu. O gençlerimiz döndüler ve ülkelerine ciddi faydaları oldu.

-Türkiye'nin 11 yıl içinde hükümetimiz içinde elde ettiği başarılar işte bu birikimli gençlerimizin omzunda yükseldi. Biz de şunu ispat etme seçeneğini gördük. Demek ki başörtüsü bilimi elde etmede engel değilmiş

-Demek ki değerler ve inançlar bilimin önünde engel değilmiş. Önemli olan zihninizin ve ruhunuzun içinde olandır. Tokyo'da Türk-sat 4A uydu teslim törenine katıldık. Teslim aldık ve uzaya fırlatıyoruz. İkinci ziyarette de 4B'yi alıyoruz ve onu da uzaya fırlatıyoruz. Bunlar bizim ilk uydularımız değil. Türkiye savunma sanayi ihtiyaçlarını artık yerli kaynaklardan sağlamayabaşladı. 

-Şimdi kendi silahlarımızı kendi helikopterlerini üreten bir ülke konumuna geldik. Şu anda yerli tasarımla kendi savaş gemilerimizi imal ediyoruz. İki savaş gemimizi tamamladık ve denize gönderdik. İnşallah yapımı devam eden 6 savaş gemimizi de denize göndereceğiz.

TÜRKİYE VE MALEZYA'NIN ORTAK HEDEFİ

-Malezya'nın 2020 hedefleri var. Bizim de 2023 hedefleri var. Malezya'nın hedefleri ile Türkiye'nin hedefleri arasında müşterek yanların olduğunu gördüm. 2023'e kadar kendi savaş uçaklarımızı imal eden ülke konumunu ulaşacağımızı umuyorum ve buna yürekten inanayorum. Malezya'nın da bu benzeri bir çok hedefi var. 

TÜRKİYE'YE DAVET

-Türkiye sizin ülkenizdir. Bilim, teknik her türlü araştırma ve çalışmalarda Türkiye sizin yanınızdadır. Türkiye'nin kapıları size açıktır. Ortak hareket ettiğimizde ortaya ortak başarıların çıkacağına inanıyoruz.

MALEZYA'YI UZAKTA BİR ÜLKE OLARAK GÖRMÜYORUZ

-Bütün bu coğrafyada uhuveti, muhabbeti, dayanışmayı azami düzeyde tesis edeceğiz. Bu manada Malezya'nın son 30 yılda özellikle eğitim öğretim alanında attığı adımları takdir ettiğimizi belirtmek isterim. Malezya'nın ekonomik başarısının ve sosyal barışının altında bu eğitim alt yapısının olduğunu biliyoruz. Bütün Malezya islam ülkeleri arasında ve Güney Doğu Asya toplumları arasında müstesna bir yere sahip çok kültürlü bir yapısı, siyasi istikrarı ve dünyaya açık perspektifi ile Malezya'nın da bundan sonra devam ettireceğini biliyorum. Biz Malezya'yı uzakta bir ülke olarak görmüyoruz. Siyasi, diplomatik, ekonomik, kültürel, bilimsel ve eğitim alanlarında atacağımız pek çok adım var. 

-Aynı medeniyetin çocukları olarak neyi paylaşmak gerekiyorsa onu yapmamız gerekiyor. Dayanışma ve işbirliği ile yeniden eski iştihamımıza kavuşacağız ve aydınlık yarınları birlikte inşa edeceğiz. Umutsuz olmayacağız. Aydınlık yarınlara ulaştığımızda hamd ve şükür edeceğiz.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.