1. YAZARLAR

  2. Sercan Gölcü

  3. TÜRKİYE’DEKİ İŞSİZLİK VERİLERİ HAKKINDA
Sercan Gölcü

Sercan Gölcü

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKİYE’DEKİ İŞSİZLİK VERİLERİ HAKKINDA

A+A-

Geçen hafta  veri yağmuru vardı…

İşsizlik rakamları açıklandı. Tabi rakamlarda eksik ve yanlış analiz yapıldığını düşünüyorum.

‘’15 ve daha yukarı yaştakilerde işsizlerin sayısı 2020 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 369 bin kişi azalarak 4 milyon 227 bin kişi olmuş. İşsizlik oranı 0,5 puanlık azalış ile yüzde 13,4 seviyesinde gerçekleşmiş... Tarım dışı işsizlik oranı 0,6 puanlık azalış ile yüzde 15,9 oldu.

İstihdam edilenlerin vatandaşların sayısı 2020 yılı Temmuz döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 254 bin kişi azalarak 27 milyon 263 bin kişi, istihdam oranı ise 2,9 puanlık azalış ile yüzde 43,5 oldu.

Bu dönemde, istihdam edilenlerin vatandaşların sayısı tarım sektöründe 361 bin, sanayi sektöründe 246 bin, hizmet sektöründe 761 bin kişi azalırken inşaat sektöründe ise 114 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 19,4’ü tarım, yüzde 19,6’sı sanayi, yüzde 6,1’i inşaat, yüzde 54,9’u ise hizmet sektöründe yer aldı.’’

Piyasada duymuşuzdur ki  işsizlik rakamları yanlış hesaplanıyor değil tabiki çünkü tüm dünyada bu şekilde hesaplanmaktadır…

Bir vatandaş iş aramıyorsa işsiz sayılmamakta, iş bulamayacağına inandığı ve tüm umutlarını yitirdiği için iş aramıyordur ve buna rağmen TÜİK verilerinde işsiz sayılmıyordur. ..

Geniş tanımlı işsizlikten söz edersek;  özgüveni ve cesareti kırılanlar, işgücünden düşenler, işten çıkarılanlar, iş bulamayanlar dahildir. Geniş tanımlı işsiz sayısı 10 milyona yaklaştı.Bu da korkunç bir rakam.

Şunu da unutmayalım işsizlik rakamı bu rakamın bir tık üstünde aslında. Bildiğiniz üzere 17 Eylülden itibaren tekrar 2 aylığına uzatılan işçi çıkarma yasağı. Her ne kadar işçi çıkarılmasa da ya işçinin ücreti ödenmiyor çalıştırılıyor ya da işçiyi ücretsiz izne göndermektedir işverenler. Bu da gizli işsizliğin bir türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

İşsizliğin her türlüsü kötü.Ama Genç işsizlik çok daha kötü.Gençken işsiz kalanlar muhtemelen yaşları ilerledikçe vasıflı iş bulamayacaklar ya kendilerine ya topluma yük olacaklar ya da ömür boyu hak ettikleri yere gelemeyeceklerdir..

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında 3 yıldır sosyal medyada İŞ KARİYER İLANLARIadı altında iş arayanla işvereni buluşturduğum bu platformda bu sorunu yakinen gözlemlemekteyim. Bu sıkıntıları aşmak için elimden geldiğince destekte bulunuyorum. Gerek iş arayan kişiye doğru ve uygun bir iş bularak gerekse ünlü ve tanınmış insanlarla canlı videolar ve sunumlar yapıp iş arayanımızı motive ederek.  Fakat bu tek başına mümkün olmuyor. Birlikte bunu aşmalıyız.

Bu elzem sorunu çözebilmek için ciddi istihdam planları ve paketleri yaygınlaştırılmalıdır. Devlet özel sektörle birlikte istişare halinde yapmalıdır. Üniversitelerde de kotalar buna göre yapılmalı ve üniversitelerin kalitesinin de muhakkak artırılması gerekir.

Saygılarımla

SMMM, Kariyer DanışmanıSERCAN GÖLCÜ

 

 

 

Bu yazı toplam 10910 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.