1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye’nin 5. Yenilenebilir enerji kongresi toplandı
Türkiye’nin 5. Yenilenebilir enerji kongresi toplandı

Türkiye’nin 5. Yenilenebilir enerji kongresi toplandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Irak ile yeni bir boru hattının devreye girip girmeyeceğine ilişkin, “Türkiye bu boru hattının planlamasının da inşasının da içinde olmayı düşünmektedir, bütün bu işler Irak'taki üretimle alakalı, Irak üretti

A+A-

ANKARA - Türkiye 5. Yenilenebilir Enerji Kongresi ve Sergisi Mövenpick Ankara Otel’de gerçekleşti. Kongreye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katıldı. Yıldız, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.
Bir gazetecinin, “Sözleşmelerin Genel Enerji'yle mi imzalanmasını beklemeliyiz” sorusu üzerine, "Bahsettiğiniz şirket, saydığım 39 şirketten bir tanesidir ve Kuzey Irak'la bu tür sözleşmeler imzalamışlardır. Türkiye'nin Genel Enerji'yle muhatap olduğu herhangi bir oluşum söz konusu değildir, ondan direkt alıp vereceği herhangi bir şey söz konusu değildir. Onun muhatabı Kuzey Irak'taki yerel yönetimdir. Türkiye, doğal gaz ve petrolde öncelikle kendi ihtiyaçlarının karşılanması, ülke çeşitliliğinin artması, güzergah çeşitliliğinin artması ve arz güvenliğinin daha fazla kaynaktan sağlanmasıyla alakalı işlemlerini sürdürmektedir. Irak da bunlardan bir tanesidir" ifadelerini kullandı.

Irak ile yeni bir boru hattı

Irak'la yeni bir boru hattının devreye girip girmeyeceğine ve buna ilişkin bir tarihin olup olmamasının sorulması üzerine Yıldız, şu cevabı verdi:
"Bu tarihi belirleyecek olan Irak'taki üretim faaliyetlerinin artmasıdır. Ne yazık ki Merkezi Irak Hükümeti 4 yıl önce yaptığı ihalelerde istediği hızı tam yakalayabilmiş değil. Bizim temennimiz çok daha seri bir şekilde bu hıza ulaşsınlar ve Irak gelirlerini daha fazla artırsın. Şu anda 2,7 milyon variller civarındaki günlük üretiminin 6-7 milyon varillere çıkartılması planlanıyor. Bizim amacımız da buna bir an önce ulaşılmasıdır.
Kerkük Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı'nın tamamıyla kullanılması halinde Irak'ın da talebi daha fazla borularla, daha fazla malı sevk etmektir. Basra Körfezi'nin sınırlı oluşu aynı zamanda Basra petrolleri ve güney petrollerinin yine Türkiye üzerinden dünya piyasalarına aktarılmasını sağlayacak yeni bir boru hattı planlanmaktadır. Türkiye bu boru hattının planlamasının da inşasının da içinde olmayı düşünmektedir. Biz böyle bir projede varız ve Türkiye'nin coğrafyasından kaynaklanan avantajları komşu ülkeleriyle paylaşması hem kendi hem de bölgenin kazancınadır. Bütün bu işler Irak'taki üretimle alakalı. Irak ürettiği kadar Türkiye bunları iletmeye hazırdır.”

İran Cenevre antlaşması

İran'ın Cenevre Anlaşması'nda olumlu bir noktaya geliyor olmasının tüketiciyi nasıl yansıyacağının sorulması üzerine ise Bakan Yıldız, bu konuda kısa vadeli bir etki beklenmemesi gerektiğini belirterek, bu olayların ardından hemen petrol fiyatlarından bir düşüş beklemenin doğru olmadığını kaydetti. Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Ham petrolün varili önceki gün 112 dolarlara kadar çıkmıştı ve 2,5 dolarlık bir gevşeme oldu. Ama bu zaten petrolün salındığı bir banttır. Önemli olan 95-105 dolarlar bandının yakalıyor olmasıdır. Bir tüketici olarak Türkiye'ye asıl yarayacak olan budur. Kısa vadede çok büyük beklentilere girilmesinin doğru olmadığı kanaatindeyim. Yaptırımların tedricen azaltılacak olması bir plana tabidir. Bu planı hem kendi bağlantılarımız hem de bölgede İran'a sınır komşusu ülke olma açısından dikkatle izliyoruz.”
Plan çerçevesinde gıda, ilaç vb. sektörlerin genişletilmesinin söylendiğini ifade eden Yıldız, bu konuda daha ihtiyatlı olunması gerektiğini vurgulayarak, Türkiye'nin bu konudan en avantajlı çıkacak ülkelerden birisi olduğunu kaydetti. Yıldız, "Türkiye, bu konuda başından beri müzakere ve diplomasi yolunu izledi. Dışişleri Bakanlığımızın izlemiş olduğu politikanın ne denli doğru olduğu bir kez daha ortaya koyulmuş oldu" dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.