Türkiye'nin brüt dış borç stoku

Türkiye'nin brüt dış borç stoku
2013 yılının dördüncü çeyrek dönem sonu itibariyle Türkiye'nin brüt dış borç stoku 388,2, net dış borç stoku ise 230,6 milyar dolar olarak gerçekleşti

ANKARA  - Türkiye'nin brüt dış borç stoku, geçen yılın dördüncü çeyreği sonu itibariyle 388,2, net dış borç stoku ise 230,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Özel sektör dış borçları

Kısa vadeli özel sektör dış borcu da söz konusu dönem sonu itibarıyla 110,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu tutar içinde bankacılık sektörünün payı 72 milyar dolar oldu. Özel sektörün 2013 yılı dördüncü çeyrek dönem sonu itibarıyla uzun vadeli dış borçları ise 156,4 milyar dolar olarak hesaplandı. Finansal olmayan kuruluşlar 85,6 milyar dolar ile uzun vadeli özel sektör dış borç stoku içinde en büyük paya sahip oldu.

 Kur etkisi

Merkez Bankası uzun vadeli dış borçları, geçen yılın son çeyreğinde 4,4 milyar dolar, kısa vadeli dış borçları ise 833 milyon dolar tutarında gerçekleşti. Dış borç istatistiklerinde büyüklüklerin dolar cinsinden ifade edilmesi uluslararası bir standartken, bu durum, yayınlanan istatistiklerdeki dış borç büyüklüklerinin çapraz kurlarda gerçekleşen hareketlerden etkilenmesine yol açıyor. Bu çerçevede, 2013 Eylül-2013 Aralık döneminde dış borç stoku, döviz kuru değişikliklerinden dolayı yaklaşık 820 milyon dolar tutarında artış gösterdi.

Net dış borç 230,6 milyar dolar

Türkiye'nin 2013 yılı Aralık sonu itibarıyla net dış borç stoku da 230,6 milyar dolar oldu. Aynı dönemde, kamu net borç stoku 198,3 milyar lira, AB tanımlı genel yönetim borç stoku ise 566,3 milyar lira olarak gerçekleşti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.