1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. “Türkiye’ye 10 yılda 16 bin okul kazandıracağız”
“Türkiye’ye 10 yılda 16 bin okul kazandıracağız”

“Türkiye’ye 10 yılda 16 bin okul kazandıracağız”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Verimliliği Derneği, “Enerji Hanım” ve “Enerji Çocuk” projelerinin ardından, yeni bir proje için düğmeye bastı.

A+A-

KOCAELİ - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Verimliliği Derneği, “Enerji Hanım” ve “Enerji Çocuk” projelerinin ardından, yeni bir proje için düğmeye bastı. “Güçlü Sanayi Verimli Enerji” sloganıyla yola çıkılan “Enerji Verimli Sanayi” projesi, sanayi kuruluşlarında belirlenen 13 enerji verimlilik artırıcı proje alanıyla on yılda 65 milyar TL değerinde enerji tasarrufu oluşturmayı hedefliyor. Hükümet, ayrıca enerji verimliliğine yatırım yapan sanayicileri, yatırımın yapıldığı bölgeye bakılmaksızın 5. bölgeye yapılan yatırımlardan faydalandıracak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Verimliliği Derneği tarafından yürütülen ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından desteklenen Enerji Verimli Sanayi Projesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla Gebze’de yapılan toplantıyla sanayicilere tanıtıldı. “Güçlü Sanayi Verimli Enerji” sloganıyla yola çıkılan proje, sanayi kuruluşlarında belirlenen 13 enerji verimlilik artırıcı proje alanıyla on yılda 65 milyar TL değerinde enerji tasarrufu oluşturmayı hedefliyor. Bu tasarruf; 16.000 okul, 3.200 tam teşekküllü hastane, 10 Boğaz Köprüsü, 10 havalimanı, 7 Atatürk Barajı ve 6 ünite nükleer santral için gerekli olan kaynak anlamına geliyor.

Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Ersoy Ulubaş, enerji verimliliğini artırmak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ülke genelinde yürüttükleri projeleri değerlendirdi. Enerji verimliliğini Enerji Hanım kapsamında ev hanımlarına, Enerji Çocuk Projesi ile de genç nesillere taşıdıklarını, şimdi de Enerji Verimli Sanayi Projesi ile sanayicilere ulaştıklarını aktardı. Enerjide Verim Artırıcı Proje (EVAP) uygulaması yapılabilecek 13 alandaki iyileştirmelerle 10 yılda 65 milyar TL kazanç sağlanmasını hedeflendiğine dikkat çekti. Bu kapsamda buhar sistemlerinde yalıtımlı borulardaki kayıplar, yalıtımsız borulara göre yüzde 80-85 oranında daha az oluyor ve fırın sistemlerinde atık ısının geri kazanılmasıyla yüzde 45’e varan enerji tasarrufu sağlanabildiğini vurgulayan Ulubaş, “10 yılda 65 milyar TL olarak saptanan enerji tasarrufu, 16 bin okul, 3 bin 200 tam teşekküllü hastane, 7 Atatürk barajı, 10 havalimanı, 10 boğaz köprüsü, 6 ünite nükleer santral yapılabilmesi anlamına geliyor“ dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.