1. HABERLER

  2. MARDİN

  3. Tutuklulara çöp işkencesi!
Tutuklulara çöp işkencesi!

Tutuklulara çöp işkencesi!

Midyat Belediyesi'nin ilçenin çöplerini Midyat Açık Cezaevi'nin yakınına dökmesi, tutuklu ve hükümlülerin sağlığını tehdit ediyor.

A+A-

MARDİN - Geri dönüşüm tesislerinin bulunmadığı Türkiye'nin birçok il ve ilçesinde belediyeler tarafından toplanan çöplerin yaşam alanlarına yakın yerlere döküldüğü yerlerden biri de Midyat. İlçede toplanan çöpler, belediye tarafından Midyat Açık Cezaevi'nin yaklaşık 300 metre yakınına dökülüyor. Cezaevinin yanına dökülen çöplerden dolayı rahatsızlık duyan tutuklu ve hükümlülerin sağlık sorunları yaşamaktan endişe ettiği belirtiliyor. Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin yetkililere, cezaevi etrafında bulunan çöplerin kaldırılması için verdiği dilekçelere rağmen herhangi bir sonuç alamadığı öğrenildi. 

'Kapalı cezaevinden daha kötü' 

22 Mart'tan beri cezaevinde tutuklu bulunan İsmail Kaya'nın eşi Selime Kaya (42), "Eşim bana 'Artık nefesimiz çıkmıyor. Bu çöpün yaydığı koku bizi bitiriyor' dedi. Özellikle yazın çöplerin yaydığı koku, dayanılmaz bir hal alıyor. Cezaevindekiler kokudan çok rahatsız ve akşamları da yatamıyorlar. Bu çöplerin bir an önce oradan kaldırılmasını istiyoruz. Açık cezaevi deniliyor, ama çöplerin yaydığı kokuyla adeta kapalı cezaevinden daha kötü" diye belirtti. Tutukluların cezaevi yetkililerine çöplerin kaldırılması için dilekçe vermesine rağmen her hangi bir sonuç alınmadığını ifade eden Kaya, "Biz bile ziyarete gittiğimiz de çöplerin kokusuna dayanamıyoruz" dedi. 

'Çöplükler 200 çeşit bulaşıcı hastalık yayılıyor'

Bir desimetre küp çöp içinde 2 bin 500 adet sineğin üreyebildiğini yanı sıra çöplerin farelerin yaşam alanı olduğu belirten SES Mardin Şube Başkanı Dr. Hamit Kasap ise, sineklerin dizanteri ve benzeri birçok salgın hastalığı taşıdığını ve çöplerde farelerin ise sadece insanlar ile direkt temas etmekle kalmadıklarını, hastalık nakleden böcekleri de vücutlarında taşıdıklarını dile getirdi. Çöp ve katı atıklar aracılığı ile 200 çeşit bulaşıcı hastalığın taşınıp yayıldığı belirten Kasap, çöplüklerin insan sağlığı üzerinde ciddi bir tehdit olduğunu dile getirdi. Atıkların iyi bir şekilde yönetilmemesi durumunda çevre ve insan sağlığı için tehlikeli riskler oluşturduğunu belirten Kaya, Mardin'de sıtma hastalığında artışların olduğunu ve yayılmasında çöplüklerin de etkisinin olduğunu söyledi. 

'Çöpler uzun dönemde kansere bile yol açabilir'

Belediyeler tarafından yaşam alanların çok uzağında katı atık merkezlerinin oluşturulması ve bu merkezlerde çöplerin ayrıştırılması gerektiğini dile getiren Kasap, Mardin'de şu ana kadar göreve gelen belediyelerin katı atık merkezleri için ciddi bir proje yapmadığını ifade etti. Sadece cezaevi için değil Mardin genelinde ilerleyen dönemlerde nüfus artışıyla beraber ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabileceği uyarısında bulunan Kasap, şunları ifade etti: "Cezaevine yakın bir yerde bu çöplerin bulunması ise öncelikle koku anlamında orada bulunanları rahatsız edecektir. Bu çöplerde sivrisinek, karasinek ve farelerin üreyeceğinden dolayı cezaevinde bir an önce bu hastalığı taşıyan böcek ve hayvanlar ile mücadelenin başlatılması gerekir. Çöplerin ayrışmasından dolayı ortaya çıkan karbonmonoksit gazıyla tutuklular temas halinde olacak ve bu durumda kronik yorgunluk hastalığını ortaya çıkarabilir. Çok ciddi anlamda önlemlerin alınması gerekir." 

Çöplerde üreyen böcek ve hayvanların özellikle sıtma, ishal ve besin zehirlenmesine yol açabileceğini aktaran Kaya, "Eğer çöplerin içinde kimyasal atık da varsa cezaevinde bulunan insanlar üzerinde uzun dönemde kansere bile yol açabilir" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.