1. YAZARLAR

  2. Yakubi Doktor

  3. Üç üstat ve üç kadın
Yakubi Doktor

Yakubi Doktor

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Üç üstat ve üç kadın

A+A-

Ruhuma yelken açtım bugün ve elimi atıp ruh okyanusuma, rasgele üç üstat çektim kurayla…

Üstat Nietzsche başladı söze: “Siz hiç evet dediniz mi bir tek zevke? Ey dostlarım, öyleyse siz ızdırablara da evet dediniz. Her şey birbirine bağlıdır, dolanmıştır, tutkundur. Izdırap bir zevktir aynı zamanda. Lanetleme bir kutsamadır da, gece bir güneştir de, çekilip gidin! Yoksa öğrenirsiniz ki, bir bilge bir delidir aynı zamanda.” 

Delilik de dâhilik de elle tutulamayacağı için bende korktum bir an Nietzsche doğru misafir miydi ruhuma? Ansızın “Kadın ve Sevmek?” diye sordum. Nietzsche aldı yine ilk sözü:

“Bırak korksun erkek seven kadından; sevince yapar her fedakârlığı kadın ve geri kalan her şeyi değersiz sayar. Bırak korksun erkek nefret eden kadından; zira gönlünün ta derinliğinde erkek sadece kötüdür. Kadın ise aşağılık. Erkeğin mutluluğu –istiyorum- dur, kadının mutluluğu –istiyor- dur…” 

Üstat Özdemir Asaf’ın ilk cümlesi:

“Kadınları sevmek bir kadına haksızlık etmektir. Bir kadını sevmek kadınlara haksızlık etmek demektir”olunca tamam etti tüm eksiklikleri.?  Konu değiştir dedim “Düş ve Aşk?” diye sordum…

“Düşler sona ermedikçe kişi uyanmaz uykusundan, sımsıkı tutar düşler bizi, istesek de uyanmayız; işte birazcık uyuyabilmemi bu düşe borçluyum.” diyerek Milena’sını anlatmaya başladı Kafka. Lavinya’sına rağmen tüm şüpheciliğiyle ve inanılmaz bir ısrarla araya girdi Özdemir Asaf:

“Düşümde aşk ile karşılaştım, insanı arıyordu. Uyandım insan ile karşılaştım, aşk’ı arıyordu” oldu acı dolu sözleri. Sonra durgunluğunun içinden ihtimalleri sıyırarak kendi sözünü çürüten başka bir söz sarf etti:

“İnsanlar gelmeleriyle yalnızlıklarını dağıtanları severler. Gitmeleriyle kendilerini yalnız bırakanlara âşık olurlar”…  

Üç Üstat ve Üç kadın;

Nietzsche’nin Salome’u

Özdemir Asaf’ın Lavinya’sı

Kafka’nın Milena’sı vardı…  

Aşk en büyük ızdırabtır ilk bakışta ve bu ızdırabdan dünya üzerinde tuhaf bir zevk almayan hiçbir insan yoktur…

Gün gelip de aşkınızla bir yuva kurabildiğinizde ızdırablar son bulur… Çünkü inanırsınız ki o sizindir artık (sahiplenmek güdüsü). Çünkü ulaşılmaz değildir artık(hâkimiyet dürtüsü)… Çünkü bakış açınız oturmuş ve AŞK bir virüs olmaktan çıkmıştır artık(huzur)… Peki, ızdırap yoksa aşk da mı yok? Olmaz olur mu? İçinde ızdırap olmayan aşk’ın da bakış açısını değiştirmişsinizdir .Aşk kendini şaşırır, aşk o nokta da hem sevgidir, hem saygıdır, hem evlattır, hem ailedir…

 

Evin şımarık  çocuğu evcilleşmiştir artık…

 

Bu yazı toplam 1263 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.