1. HABERLER

  2. VAN

  3. Üçer'den Erdoğan'a 'kömür' sorusu
Üçer'den Erdoğan'a 'kömür' sorusu

Üçer'den Erdoğan'a 'kömür' sorusu

BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Van'da fakir ve yardıma muhtaç ailelerin tespitlerinin hangi şekilde yapıldığını Başbakan Tayip Erdoğan'a sordu.

A+A-

VAN BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Van'da fakir ve yardıma muhtaç ailelerin tespitlerinin hangi şekilde yapıldığı ve hangi kriterler gözetilerek yardım yapıldığını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Üçer, il ve ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından fakir ailelere, müracaatları üzerine asgari 500 kg bedelsiz kömür verildiğini belirterek, "Özellikle yardıma muhtaç ailelerin belirlenmesindeki karar vericilerin sübjektif yaklaşımı, gerçek muhtaçların mağdur olmasına sebep olmaktadır. Ayrıca iktidarın bu yardım metodunu oy avcılığı üzerine inşa etmesi ve çoğu zaman hak sahiplerine dağıtılması gereken kömürü (bu kategoriye girmeyen) kendi yandaşlarına dağıtması sosyal adalet duygusunu yaralar niteliktedir. Asgari 500 kg olan miktarın her yerel idarenin kendi öznel koşullarına göre arttırılabileceği söz konusu iken; çoğu zaman aynı mahallede aynı koşullara sahip ailelere farklı miktarlarda dağıtımın gerçekleşmesi iktidarın yapmış olduğu ayrımcılığın en açık göstergesidir" dedi.

Van'da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından dağıtılan kömürün sağlık açısından ciddi sorunlar teşkil ettiğine işaret eden Üçer, "Van, Türkiye'de havası en kirli iller kategorisinde birinci sırada, dünyada ise 27'inci sıradadır. Van halkı adeta zehir solumaktadır" diye belirtti. 

'Karar merci hangisidir'

Üçer, Başbakan Erdoğan'a şu soruları yöneltti: "Van Merkezde kömür yardımı kapsamında yardıma muhtaç ailelerin belirlenmesi hangi şekilde gerçekleşmektedir? Yardım talebinde bulunan ailelerin, yardım kapsamına alınıp alınmayacağı konusunda karar verici merci hangisidir? Hali hazırda İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nda dosyası bulunan yardıma muhtaç kişi sayısı ne kadardır? Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nca kömür dağıtılan mahallelerin hava kirliliği ölçüm düzeyleri hangi seviyelerdedir?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.