1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ukrayna'daki siyasi kriz devam ediyor
Ukrayna'daki siyasi kriz devam ediyor

Ukrayna'daki siyasi kriz devam ediyor

Ukrayna'da protesto gösterileri başkentteki Bağımsızlık Meydanı'nda başta olmak üzere ülke genelinde yayılarak devam ediyor.

A+A-

Başbakan ve hükümetin istifalarından sonra protestoların bir nebze olsun dineceği düşünülürken, protestocular 'seçimlere gidilmesi' taleplerinde ısrarcı olduklarını belirtiyor.

HABER MERKEZİ - Ukrayna'da Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Avrupa Birliği (AB) ile Ortaklık Antlaşması'nı imzalamayı reddetmesinin ardından geçen yıl 29 Kasım'da başlayan protesto gösterileri yayılarak devam ederken, Başbakan Nikolay ve hükümetinin istifası da protesto gösterilerini dindirmeye yetmedi. Yanukoviç ülkede bitmek bilmeyen siyasi krizi dindirmek için muhalefet kanadına başbakanlık önerisi yapsa da, başbakanlık önerilen Vatan Partisi Lideri Arseniy Yatsenyuk, "Liderlerimize halk karar verir" diyerek seçimlere gidilmesi taleplerini yineledi. Ukrayna İçişleri Bakanı Vitali Zaharçenko, 25 Ocak'ta aylardır devam eden siyasi krizi barışçıl yollarla sona erdirmeye yönelik çabaların başarısızlıkla sonuçlandığını söylemişti. Yanukoviç de, muhalefetin tepkisini çeken ve polise protestoları bastırmada geniş yetkiler veren yasayı tadil etme ve kabinede değişiklik yapma taahhüdünde bulunmuştu. Ancak muhalefet lideri Vitali Kliçko şimdi, Cumhurbaşkanı'nın istifa etmesini istediklerini söylüyor. Ülke içinde bu gelişmeler devam ederken Rusya, ABD, Almanya ve Visegrad ülkelerinden de krize yönelik açıklama ve çağrılar geldi.

Muhalefete başbakanlık önerisi

Yanukoviç'in haftalardır devam eden krizi sona erdirmek için muhalefete başbakanlık ve başbakan yardımcılığı görevlerini önerdiği açıklanmıştı. Adalet Bakanı Olena Lukaş'ın açıklamasına göre, Yanukoviç muhalefet liderleriyle üç saat süren görüşmede, Vatan Partisi lideri Arseniy Yatsenyuk'a başbakanlık, Reform için Ukrayna Demokratik Birliği Partisi lideri dünya şampiyonu boksör Vitali Kliçko'ya da insani konulardan sorumlu başbakan yardımcılığını önerdi.

Muhalefet başbakanlık önerisine ret

Ukrayna muhalefeti, Yanukoviç'in siyasi krizi sona erdirmek için muhalefet liderlerine yaptığı başbakanlık ve başbakanlık yardımcılığı görevlerini önerileri reddetti. Başbakanlık önerilen Vatan Partisi lideri Arseniy Yatsenyuk, genel olarak önerileri kabul etmeye hazır olduklarını ancak seçimlere gidilmesi dâhil bazı temel taleplerinin karşılanması gerektiğini söyledi. Yatsenyuk, Kiev'de binlerce protestocuya hitap ederken, "Yanukoviç hükümetin, ülkenin sorumluluğunu almaya hazır olmadığını ilan etti ve muhalefetin görevi devralmasını istedi. Bizim buna tepkimiz ne? Biz Ukrayna'nın kaderi için sorumluluk almaktan korkmuyoruz ama anlaşma yok. Başladığımız işi bitiriyoruz. Liderlerimize halk karar verir" diyerek seçimlere gidilmesini istedi. Muhalefet, AB ile serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasını, aralarında eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun da bulunduğu siyasi tutsakların serbest bırakılmasını, ayrıca 2015'te yapılması planlanan başkanlık seçimlerinin de erkene alınmasını istiyor. Yanukoviç'in başbakan yardımcılığı görevini önerdiği eski boksör Kliçko da taleplerinde ısrarlı olacaklarını ve müzakerelerin devam edeceğini söyledi.

Adalet Bakanlığı'ndan olağanüstü hal uyarısı

Ukrayna Adalet Bakanı, 27 Ocak'ta bakanlığı işgal eden hükümet karşıtı protestocuları uyararak binayı terk etmemeleri halinde olağanüstü hal ilanı talebinde bulunacağını açıklamıştı. Bakan Olena Lukash yerel basına yaptığı açıklamada, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi'ni olağanüstü hal önlemleri almaya çağıracağını ifade etti. Protestocular önceki gece başkent Kiev'de Adalet Bakanlığı binasına girerek kar torbalarıyla barikat oluşturmuştu. Ukrayna'da protestolar giderek yaygınlaşırken protestocuların 10 kentte belediye binalarını ele geçirdiği belirtiliyor. Geleneksel olarak Rusya ile daha yakın bağlara sahip olan ve Yanukoviç'e desteğinin güçlü olduğu doğu kentlerinde de hükümet binalarına saldırı haberleri geliyor. Göstericilerin Adalet Bakanlığı binasına herhangi bir direnişle karşılaşmadan girdiği belirtilmişti.

Protesto karşıtı yasa 'rafa kaldırıldı'

Ukrayna'da Cumhurbaşkanı ve muhaliflerin, 28 Ocak'ta hükümet karşıtı son öfkeli eylem dalgasının fitilini ateşleyen, protestoları kısıtlayıcı yeni yasayı rafa kaldırma konusunda uzlaştığı açıklanmıştı. 16 Ocak'ta kabul edilen 9 yasa, 361 milletvekilinin oyuyla iptal edilirken, sadece 2 milletvekili iptal kararına karşı oy kullanmıştı. Cumhurbaşkanı Yanukoviç ayrıca protestoculara barikatları kaldırmaları ve hükümet binalarına saldırıları durdurmaları şartıyla af teklifinde de bulundu. Cumhurbaşkanı bu teklifi, üç ana muhalefet lideriyle görüşmeler sırasında sundu. Yanukoviç, muhalefetle görüşmelerine Pazartesi akşamı Vatan Partisi lideri Arseniy Yatsenyuk, eski boksör Vitali Kliçko ve milliyetçi lider Oleg Tyahnybok'la görüşerek başlamıştı. Protestoları kısıtlayan yasanın yürürlükten kaldırılmasını talep eden göstericiler bunun yanında Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in görevinden ayrılmasını da istemişti.

Başbakan ve hükümet istifa etti

Yanukoviç ile muhalefet liderleri Arseny Yatsenyuk (Batkivşçina), Vitali Kliçko (UDAR) ve Oleg Tyagnibok'un dün dört saatten fazla süren görüşmelerinin sonunda parlamentoda düzenlenen olağanüstü oturumda 16 Ocak'ta kabul edilen yasaların iptali ve olaylarda tutuklananlar için af ilanı konusunda anlaşmaya varıldığı bildirilmişti. Parlamentodaki olağanüstü oturum öncesinde Başbakan Nikolay, ülkedeki krizin barışçıl yollarla çözümü için istifa ettiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Yanukoviç de, hükümet karşıtı protestolar devam ederken başbakanın ve hükümetin istifasını kabul etti. 

Tutuklanan göstericilerin affı sorunu

Parlamentonun oylamasıyla kaldırılan gösteri yasağını içeren yasa ayrıca protestocuların kask giymesini ve kamu binalarının işgalini de yasaklıyordu. Gösteri yasağının getirilmesi, başkent Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı'ndaki gösterilerin yaygınlaşmasına neden olmuştu. Parlamento oylaması yasağın kaldırılması yönünde çıkınca milletvekilleri de meydandaki göstericiler de sonucu alkışlarla karşıladı. Parlamentonun bir sonraki oturumunda ise tutuklanan göstericilerin affı sorunu ele alınacak. Cumhurbaşkanı, göstericilerin barikatları kaldırması ve işgal ettikleri kamu binalarını boşaltması koşuluyla af teklifinde bulunmuştu. Başbakan Azarov ise istifa mektubunda hükümetin "soruna barışçıl bir çözüm sağlamak için her şeyi yaptığını" ve "kan dökülmesini, şiddetin tırmanmasını ve yurttaşlık haklarının ihlalini önlemek için" bundan sonra da yapacağını ifade etti.


 

 

Eski cumhurbaşkanı: Ukrayna 'iç savaşın eşiğinde'

Ukrayna'da, gözaltına alınan göstericilere af tanınması sorunu parlamentoda görüşülürken, bağımsızlık sonrası dönemin ilk cumhurbaşkanı ülkenin "iç savaşın eşiğinde" olduğu uyarısında bulundu. 1991-94 yılları arasında cumhurbaşkanlığı yapan Leonid Kravçuk, parlamentodaki görüşmeyi açış konuşmasında, herkesin "büyük bir sorumlulukla hareket etmesi gerektiğini" vurguladı.

Protestoculardan koşullu affa ret!

Protestocular 30 Ocak'ta hükümetin, göstericilerin işgal ettiği kamu binalarını terk etmeleri koşuluyla tanıdığı affı reddetti. Muhalefet liderleri koşullu affın "kabul edilemez" olduğunu belirtip protestocuların başkent Kiev'deki eylemlerine ve belediyeye ait binaları 'işgal etmeye' devam edeceklerini söyledi. Yeni af yasası, göstericilerin Ukrayna genelinde işgal ettikleri kamu binalarını 15 gün içinde terk etmeleri koşulunu getirmişti. AB yanlıları, Kiev ve diğer kentlerde ele geçirdikleri binaları eylemlerini organize ettikleri merkezler, yatakhane ve soğuktan kaçmak için sığınak olarak kullanıyor. Af yasası ayrıca, göstericilerin Kiev'in merkezine kurdukları barikatları kaldırmalarını, kapattıkları sokakları ve protestoların barışçıl devam ettiği bölgeler dışındaki meydanları açmaları şartını koşuyordu.

NEDİM TÜRFENT

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.