1. YAZARLAR

  2. Tahir Şilkan

  3. ÜLKEM TOPRAĞIM VE HALKIM
Tahir Şilkan

Tahir Şilkan

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

ÜLKEM TOPRAĞIM VE HALKIM

A+A-


 
              Ekvador'lu yazar Pablo Miranda'nın 'Ülkem Toprağım ve Halkım' başlıklı kitabı İspanyolca aslından Tonguç Ok tarafından çevrilerek ağustos 2012'de Evrensel Basım Yayın tarafından yayınlanmış bulunuyor. Bir solukta okunan kitap, tarih kitabı olarak sunuluyor ama siz ayrı ayrı başlıklar altında verilen yazıları 'deneme' olarak okuyabilirsiniz. 

 

      Miranda okullarda , 'bize anlatılan tarih' diye başlıyor ve Bertolt Brecht'in ' Yedi kapılı Teb şehrini kuran kim' diye başlayan 'Okumuş Bir İşçi Soruyor' başlıklı şiirinde yapılan sorgulamanın yanıtını veriyor. ' Kitaplar yalnız kralların adını yazar/ yoksa  kayaları taşıyan hep krallar mı?' diye devam eden şiirde de yanıtlanan sorunun yanıtı, Miranda'ya göre de Halklardır. Miranda 'resmi tarih' yerine Ekvador halklarının, buradan hareketle bütün bir insanlık tarihinin anlatısını yapıyor.

 
              Pablo Miranda'nın ' Ülkem Toprağım ve Halkım' başlıklı kitabı yalnızca ülkesi Ekvador için değil, Dünya'nın bütün halkları, dünyanın bütün gençleri için vazgeçilmez bir tarih kitabıdır. Kitabın  şimdi sıralayacağım başlıklarında anlatılanların Ekvador için olduğu kadar, dünyanın her köşesindeki halklar ve ülkeler için anlamı aynıdır. Bize Anlatılan Tarih, Evrenin Kökeni, Toplumun İleri ve Tam Gelişimi, Spartaküs ve Kölelerin İsyanı, Yaşamın Kökeni, Sömürgecilik, Rönesans, Feodalizme Karşı Köylü Savaşları, Aydınlanma, Ansiklopedistler, Sanayi Devrimi, Fransız Devrimi, İnsan Genomu, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı, Ekim Devrimi, Sosyalizm, İşçi Hareketi, Faşizmin Gecesi, El Che, Şimdi Gençsin, Altmışlı Yıllar, Yeni Harika: Petrol, Uzayın Fethi, Yıldız Savaşları, İdeolojilerin Sonu, Küreselleşme, Devrimler Yüzyılı, Bilimsel Teknik Devrim, Üçüncü Milenyum, Göçmenler.

 

       Başlıkları okuyunca benzeri çok görülmüş kitaplardan sanabilirsiniz ancak hemen en başta söyleyelim: yanılıyorsunuz. Miranda, konuları anlatışındaki yalınlık, en çapraşık görünen başlıkları basit ama ustaca sunması, anlatılan metni destekleyen görselliği, yazılanın tarih kitabı değil de merakla okunan bir roman olduğunu düşündürecektir. Kahramanları dünyanın dününde ve bugününde yaşamış, yaşayan ve yaşayacak bütün insanlar olan, sınırsız bir mekana sahip roman...
 
 
              Pablo Miranda kitabında; Manuela'lar başlığı altında Ekvador halklarının tarihinde, çok büyük rol oynamış, dört olağanüstü kadını anlatır. "... Onlar özgürlüğe aşıktılar ve bu uğurda mücadele ettiler. Kendilerini halklarının bir parçası olarak gördüler; halkın  acılarıyla, kahramanlıklarıyla, yenilgi ve zaferleriyle özdeşleştiler..."

                Kişilikleriyle, önderlik becerileriyle, yaşadıkları dönemin ve halkların ideallerinin temsilcisi olan bu dört kadın; Manuela Espejo, Manuela Caniveras, Manuela Saenz ve Manuela Leon'dur.
            Pablo Miranda, bu kadınların ilki Manuela Espejo'dur  ve onunla aynı çalışmalar içinde yer alan ve aynı görüşleri paylaşan Eugenio Espejo'nun kardeşidir diyor. Manuela Espejo, özgürlük ve bağımsızlık yolunda gözünü budaktan sakınmayan, örgütçü ve savaşçı bir melez kadındır.
         Melez bir kadın olan Manuela Caniveras, Manuel Espejo'nun savunduğu ideallere yürekten bağlı, özgürlüğe tutkun, yaşam dolu, atılgan bir kadındı. Gözüpek ve cesurdu. Mücadeleye atıldı ve en ön saflarda savaşan, döneminin kadınını, onun özgürlük serüvenini temsil eden en önemli figürlerinden biri oldu.
         Manuela Saenz, genç bir subay olarak özgürlük mücadelesinde yerini almış bir kadındır. Zeki, atılgan ve cesur biriydi. Üstlendiği tüm görevleri başarıyla yerine getiren Manuela'ları üçüncüsü,  Bolivar'ın en aktif çalışma arkadaşlarından biri olmuştur. Yaşamını ona bağlamış , onu ölümden kurtarmıştır. Düşüncelerini ifade etmek ve netleştirmek için Bolivar'ı, Cumhuriyet ve özgürlüğü savunan, "Babil Kulesi" başlıklı sosyo-politik bir tez kaleme almıştır. Yoğun politik faaliyeti, Bolivar'a olan ateşli bağlılığı nedeniyle karalanmış, eziyet görmüş, tutuklanmış ve sürgün edilmiştir.
         Manuela Leon , yerli bir yiğit ve savaşçı kadın olarak yerli halkların kurtuluş mücadelesinin sembolüdür.  Yerlilerin ayaklanmasının önderlerindendir. Ayaklanma sırasında , çatışmanın en sıcak anında düşman ordusunun komutanının üzerine atılan, fiziksel olarak zayıf olmasına karşın ölümüne savaşan Manuela Leon, kahramanca dövüşmüş, haklı bir davanın uğruna savaşması, halkının çoşkusunu ve cesaretini taşımasının verdiği güçle zafer kazanmıştır.
     Bu dört kadın, dört Manuela, kişilikleriyle, önderlik becerileriyle, özgürlük düşüncesinin gücü ve yaşadıkları dönemin ve halkların ideallerinin temsilcileri olmalarıyla öne çıkmıştırlar. Pablo Miranda, kimi feminist örgüt ve kurumların ilk üç Manuela'yı öne çıkarıp yerli Manuela'yı görmezden geldiklerini ve unutulmaya terkettiklerini ifade ediyor ve diyor ki; " Manuela'lar Ekvador halklarının tüm kadınlarının ayrılmaz birer parçasıdır. Onlar bir taneydiler, birkaç kadındılar, kadınların tamamıydılar. Ve bugün hepimizi temsil ediyorlar."  
       
                         Pablo Miranda'nın Ülkem Toprağım ve Ülkem Kitabı, Liselerde ve Üniversitelerde ders kitabı olarak okutulmalıdır, Dünyayı ve yaşananları öğrenmek, anlamak ve değiştirip dönüştürmek isteyen herkesin, yalnızca gençlerin değil her yaştan insanın okuması, çevresinde anlatması , tartıştırması gereken bir kitaptır.

 

Bu yazı toplam 1207 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.