1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. Urfa Kültür Sanat Derneği çalışmalarına yeniden başladı
Urfa Kültür Sanat Derneği çalışmalarına yeniden başladı

Urfa Kültür Sanat Derneği çalışmalarına yeniden başladı

Urfa Kültür Sanat Merkezi, 4 yıl aradan sonra bu kez Urfa Kültür Sanat Derneği adı altında iki yüzü aşkın kursiyeri ile birlikte birçok dalda çalışmalarına kaldığı yerden devam etmeye başladı.

A+A-

URFA - Urfa'da 3 Ağustos 2010 tarihinde bina ruhsatı olmadığı gerekçesiyle mühürlenen Urfa Kültür ve Sanat Merkezi (UKSM), Urfa Kültür ve Sanat Derneği (UKSD) adı altında yeniden kuruldu. 4 yıl aradan sonra yeniden geri dönen dernek, 5 eğitmeni ve 200'e yakın kursiyeri ile gitar, erbane, tiyatro, folklor, ney, yan flüt, çocuk korosu ve resim kursları olmak üzere çeşitli sanat dallarındaki faaliyetlerine kaldığı yerden devam ediyor.

Halktan büyük ilgi gördüklerini belirten Kültür Merkezi çalışanı Jıyan Yıldıztekin, kapitalist modernitenin, kültür-sanat üzerindeki soykırımcı ve sömürgeci anlayışına karşı, devrimci kültür ve ahlak bakışını ele alarak çalışmalarına yön verdiklerini belirtti. Kursiyer alımlarının yeni başlamasına rağmen, kurslara ilginin çok yoğun olduğunu ifade eden Yıldıztekin, "Henüz kurslarımız yeni olmasına rağmen bugüne kadar toplam 200 başvuru aldık. Bunu daha üst seviyelere çıkaracağız. Şu anda bağlama, gitar, tiyatro, folklor, çocuk korosu, erbane, ney, yan flüt ve resim kurslarını açtık. Buna benzer kurslarımızı çoğaltmayı düşünüyoruz. Şu an itibariyle haftada 3 gün kurs veriliyor; ama ilerleyen günlerde haftanın 7 gününe çıkartmayı planlıyoruz. 6 ay sürecek olan eğitimlerin ardından öğrenciler daha sonra bir üst seviye olan grup çalışmalarına başlanılacak" dedi.

'Bir halkı var eden dili, kültürü ve sanatıdır'

Bir halkın kendi kültür ve sanatından yoksun olması, o halkın bir değerinin, kıymetinin olmadığının göstergesi olduğunu söyleyen kültür merkezi çalışanı İbrahim Kurt ise "Kültür bir halkın var olma sebebidir. Bu kültürü, kuşaktan kuşağa aktarmak gibi bir amacımız var. Halkın değerlerini ve kültürünü yaşatmaya yönelik çalışmalarımız da yıllardır olduğu gibi bundan sonra da devam edecek. Baskılara maruz kaldık, kurumumuz 4 yıl boyunca kapalı kaldı. Bu baskılar ve kapatmalar bizi kendi kültürümüzden uzaklaştırmaz, bilakis daha da bağlılık kazandırır. Eğer kendi dilimize, sanatımıza, kültürümüze sahip çıkmasak tarihten silinip yok olmaya mahkûm kalacağız. Bir halkı var eden dilidir, kültürüdür, sanatıdır. Halkımızı kültürel yozlaşmaya karşı savaşmaya çağırıyoruz" şeklinde konuştu.

sanat-merkezi.jpg

sanat-merkezi-2.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.