Ürkütücü tabloyu Bakan açıkladı

Ürkütücü tabloyu Bakan açıkladı
‘Aşırı tokluktan ölenlerin sayısı, açlıktan ölenlerden 3 kat fazla’

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, dünyada obeziteye bağlı hastalıklardan dolayı hayatını kaybedenlerin sayısının, açlıktan ölenlerin sayısından 3 misli fazla olduğunu söyledi.

Marmara grubu vakfı tarafından  düzenlenen "17. Avrasya Ekonomi Zirvesi", İstanbul'da başladı.

Zirve”de bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu "Dünyanın bir yüzünde milyonlarca insan savaşlar, çatışmalara, yoksulluk, açlık, susuzluk gibi nedenlerle ölüyor. Açlıktan ölmemek için göç etmek zorunda kalıyor. Veya göç yolculuğunda üst üste bindirildiği teknelere alabora olmasıyla boğularak ölüyor. Dünyanın bir başka yüzünde ise hakkı olandan fazlasını tükettiği için şişmanlığa bağlı hastalıklardan milyonlarca ölümlerle veya milyonlarca hastalık oluyor. Sanıyorum 2010 yılına ait bir araştırmada 3 milyonu aşkın kişinin aşırı kilonun yol açtığı hastalıklardan dolayı öldüğünü duyurdu. Bu sayının aynı yıl açlıktan ölenlerin 3 misli olduğunu ifade etmek isterim. Bugün obeziteye ve obeziteye neden olduğu hastalıklardan ölenlerin sayısı açlıktan ölenlerin sayısının 3 misli. Ekonomik refah kadar, adil dağılımı da gündemimize almalıyız. Böyle bir dünya tablosunda insanlığı yeni trajedilerle karşı karşıya kalmama sı için alınması gereken tedbirler olması gerektiğine inanıyorum. Daha fazla savaş, daha fazla kan, daha adaletsiz dünya, istismar edilen kadın çocuk, diğer tarafta tüketim çılgınlığı ve beraberinde getirdiği sorunlardan ölenler. Böyle devam ederse dünya her geçen gün daha çok karanlığa muhatap olacak gibi görünüyor" şeklinde konuştu.

Dünyada çeşitli nedenlerden dolayı tarih boyunca göçler yaşandığına değinen Müezzinoğlu, şunları söyledi:

"600 yıl önce 300 bin Yahudi mülteciye kapısın açan bu toprak insanları farklı inançlara sahip insanları bağrına bastı. Ben de istemsiz bir göçmen olarak her göç hikayesinin sıkıntılarını bilen biriyim. Körfez savaşlarında Türkiye kimyasal silahlarla yok edilmek istenen 500 bine yakın insana sahip çıktı. Bugün Suriye'de ölüm kusan Esed rejiminden kaçan 1 milyona yakın mülteci de Türkiye'yi liman olarak seçti. Göç olgusunu tetikleyen bir başka neden ise iyi bir hayat kaygısı. Türkiye aynı zamanda bu kaygıyla yasa dışı göçlerin gerçekleştiği veya batıya geçiş güzergahı olarak kullanılan bir ülkedir. On binlerce insan, insan tacirlerinin suç şebekelerinin kurbanı olmakta. Uluslararası verilere göre insan ticareti uyuşturucu ve silah kaçakçılığında sonra en karlı 3. suç alanı. Türkiye bir tarafta yasal göç yönetimi ve uygulamalarını AB müktesebatı ile uyumlu hale getirirken diğer taraftan yasa dışı göçte caydırıcı tedbirler almaktadır. İnsan ticareti ile mücadele alanında başta BM ve AB olmak üzere uluslararası kuruluşların tüm faaliyetlerini desteklemektedir. Ancak gelişmiş dünyanın da, uluslar arası kurumların da BM ve UNESCO'nun da bu anlamda dinamiklerini daha üst noktaya taşıması gerektiğine inanıyorum."

sisman-2.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.