1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. Usta Kalem Seyman’dan bir kitap daha
Usta Kalem Seyman’dan bir kitap daha

Usta Kalem Seyman’dan bir kitap daha

Altındağ Hüznün Coşkusu

A+A-

 

 

Yazar, siyasetçi, sendikacı, kadın hakları savunucusu Yaşar Seyman yine yeniden ustalığını konuşturdu. Seyman Altındağ Hüznün Coşkusu’nu çıkardı.

 

Farklı yorumları olan, uzun bir dönem gazetelerde köşe yazan ve bir koltukta birçok karpuza yer ayırabilen Yaşar Seyman akıcı üslubuyla bir kitap daha yazdı. Ankara Altındağ hayranı olan Yaşan Seyman Altındağ Hüznün Coşkusunu yazdı.

 

Yaşar Seyman, hem anne, hem siyasetçi, hem yazar, hem gazete köşe yazarı, hem sendikacı hem aktivist ve kadın hakları savunucusu.  Yazdığı kitaplar tiyatro oyunu olan, Dünya’da bilinen kadın hakları savunucusu Yaşar Seyman, Ankara’da Altındağ’ın gecekondusundan çıktı. Ve büyüdüğü Altındağ’ı yazdı şimdi.

Seyman yeni çıkan Altındağ Hüznün Coşkusu kitabının arka kapağında duygularını şöyle dile getirdi :

 

 Altındağ’ı işlemek, bir coşku, bir ürkü, bir korku, bir heyecan, bir devinim ki!.. Arsız bir sevda oldu. İşledikçe nakışın zorluğunu kavrıyorum. Sordukça, araştırdıkça öğrenme susuzluğum kaleme, kâğıda, bakışa, yürüyüşe, düşünceye yansıyor. Bu yorgunluğun, bu devinimin dinginliğini, yine bu çalışmanın güzelliğinde, deyiminde, türküsünde, yıkayıp astığı renk renk çamaşırının seyrinde buluyorum.

Altındağ için, “Altı dağ, üstü gök” diyor bir küçük kentsoylu aydın. Bazılarına da Altındağ, “gecekonduyu ve lümpenliği” çağrıştırıyor.

Ben de yeni insan tipiyle gecekonduların çekirdeğini anlıyorum. Sevdaya uzaktan bakan kadınları, yanlışları bol kabadayılara öykünen çocukları, şişeye teslim olan kumarcıları, gençleri, küçük saksılarda bahçe özlemini gideren, buna karşın bir-iki odalı evlerinde yaşam coşkularıyla çocuk sayılarına çocuk katan, sevdayla sevinci ve acıyı paylaşan insanlarımı anlıyorum.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.