Armağan Güneş

Armağan Güneş

Üstün Yetenekli Çocuklarımıza ve Okullarına Sahip Çıkalım.

 

BİLİM SANAT MERKEZLERİNE ÖĞRENCİ SEÇİMİ YAPACAK

Diyarbakır Bilim Sanat Merkezi 2013-2014 Eğitim Öğretim dönemi itibariyle Eğitim Öğretim hayatına başladı. Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde açılan IQ testi yapılarak seçilmiş 76 öğrencinin eğitim aldığı merkez iki idareci 14 öğretmen ve 5 personelle hizmet vermektedir.

Üstün veya Özel yetenekli Çocuklar; zeka, yaratıcılık, sanat, liderlik kapasitesi veya akademik alanlarda yaşıtlarına göre yüksek düzeyde performans gösteren, alan ve konu uzmanları tarafından tanımlanan çocuklardır. Üstün veya özel yetenekli çocuklar, yeteneklerini geliştirmek için özel eğitim ve faaliyetlere ihtiyaç duyan çocuklardır.(1)

TÜBİTAK araştırmasına göre; Türkiye'de 0-24 yaş aralığında 682 bin üstün zekalı birey var ve bu sayı nüfusun yüzde 2'sini oluşturuyor. 130'un üzerinde IQ değerleri üstün zeka olarak sınıflandırılıyor. 70'in altındaki IQ değerleri hafif derecede zihinsel özürlü olarak nitelendiriliyor.(2)

İsrail, Çin, eski Sovyetler Birliği ve ABD üstün zekâlıların eğitimi için özel okullar ve üniversiteler tesis etmişlerdir. Bu ülkeler, 6 ile 20 yaş grubu arasındakilere bu testleri yoğun bir şekilde uygulamaktadır. Zekâ katsayıları genelde 140-160 arası olan çocuklar bu özel okullarda hususi bir eğitime tâbi tutulmaktadırlar.(3)

Bilim ve sanat merkezleri, okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim çağındaki üstün yetenekli çocuk/öğrencilerin bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla açılmış olan bağımsız özel eğitim kurumlarıdır. Bilim ve sanat merkezleri Milli Eğitim Bakanlığının Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak çalışmalarını sürdürürler

Merkeze devam eden okul öncesi çocukları tam gün, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri için ise okullarına takviye olarak yarı zamanlı eğitim verilmektedir. İlköğretim ve ortaöğretim öğrencileri kendi akranlarıyla beraber okullarına devam ederler. Öğrenciler kendi üstün yeteneklerini fark etmeleri, ortaya çıkarmaları için okul zamanlarından arta kalan uygun görülen zaman dilimlerinde merkezde bireysel yeteneği doğrultusunda eğitim görürler. Her öğrenci için bireyselleştirilmiş eğitim planı (BEP) ve Bireyselleştirilmiş Öğretim Programı (BÖP) hazırlanır. Bu nedenden bilim ve sanat merkezleri standart bir müfredat yerine bireyselleştirilmiş müfredatlar takip ederler. Senede üç dönem halinde eğitim verebilirler. Bunlardan ikisi okulların birinci ve ikinci dönemi ile paralel olan dönemlerdir. Üçüncü dönem ise Temmuz ve Ağustos aylarında yaz kampı gibi etkinlerin düzenlendiği dönemdir.(2)

           Öğrenci Seçimi

          Bilim ve sanat merkezlerine öğrencilerin kayıt olabilmeleri için bir dizi faaliyetten geçmeleri gerekmektedir. Bu tanılama (üstün yetenekli olduğunu anlama) için gereklidir.  Bunlar aday gösterme, ön değerlendirme, grup taraması, bireysel incelemedir.

            Aday gösterme; Bu aşamada üstün yetenekli olduğu düşünülen çocuk bilim ve sanat merkezine aday olarak gösterilir. Öğrenim çağına göre veliler, sınıf öğretmenleri, şube rehber öğretmenleri, rehberlik ve araştırma merkezleri (incelemeye aldığı çocuğu) öğrenci ile ilgili “Gözlem Formu”nu doldururlar. Doldurulan öğrenci gözlem formu ile bilim sanat merkezine başvuruda bulunulur.

Ön değerlendirme; Bilim ve sanat merkezinde kurulan ön değerlendirme kurulu tarafından başvurular incelenir. İnceleme sonucu uygun görülenlerin okullarına öğrencinin grup taramasına girmesi için bilgilendirme yazısı gönderilir.

            Grup taraması; Grup taramasında çocuğun yeteneklerini ölçecek, gruba yönelik yetenek testleri uygulanır. Burada çocuğun yetenek profili ortaya çıkar.

            Bireysel inceleme; Bireysel incelemeye gelen çocuklar ikinci bir testle karşılaşırlar. Bu sefer testler grup halinde değil, bireysel olarak yapılır. Bilim sanat merkezlerinde öğrenciler programları tamamlayan çocuk/öğrencilere tamamladığı her programın sonunda merkez müdürlüğünce tamamlama belgesi verilir.(4)

Beyin göçü yüzünden her yıl yüzlerce başarılı genç, Türkiye'den yurt dışında okumak için gidiyor ve gittikleri ülkeye yerleşiyor.(5)

Bir çocuğun doğuştan üstün zekalı olması, doğanın bir lütfu. Bu yeteneği bulup geliştirmek ise, ailelere ve bizlere düşüyor. Çünkü üstün zeka da, işlenmezse kısa sürede kaybolup gidebilir.

 

2.3.4’üncü sınıf öğretmenleri e-okul şifreleri ile 16-23 Şubat 2015 tarihleri arasında e-okul sistemi üzerinden özel yetenekli olduklarını düşündükleri öğrenciler için ‘Gözlem Formu ’doldurarak aday gösterme işlemlerini gerçekleştireceklerdir. Aday gösterilen öğrenciler Mart ayının ilk haftası Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından sınava alınacaklardır.

 

Bu yıl 2.sınıftan itibaren Bilim Sanat Merkezlerine kabul edilecek öğrencilerimiz, 12. sınıfa kadar merkezlerden yararlanma imkânına sahip olacaklar. 2.3.4’cü sınıfların dışında özel yetenekli olarak düşünülen öğrencilerin başvurusu yıl içinde bağlı bulundukları Rehberlik Araştırma Merkezine velileri, okul sınıfyada okul rehber öğretmenleri tarafından yapılabilmektedir.

 

Kendi içinde bina malzeme ve öğretmen atanması problemlerini yaşayan Bilim Sanat Merkezleri sivil toplum kuruluşlarının velilerin ve yerel yöneticilerin ilgisine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Bilim Sanat Merkezlerimize ve Özel yetenekli çocuklarımıza sahip çıkalım. Bu eğitime ihtiyacı olanları merkezlerimize yönlendirelim.

                                                                                 Diyarbakır Bilim Sanat Merkezi

                                                                       Uzman İngilizce Öğretmeni Armağan GÜNEŞ

 

 

 

 

KAYNAKÇA

1. Okul Öncesi Dönemde Üstün veya Özel Yetenekli Çocuklar ve Özellikleri,http://www.ustunveozel.com/makale30.htm, 13.02.2015

2. Dünyada dahi yetiştiren merkezler, http://www.ustunveozel.com/makale53.htm, 13.02.2015

3. Bilim ve Sanat Merkezi Nedir?

http://www.e-zeka.net/2011/12/bilim-ve-sanat-merkezi-nedir/,14.02.2015

4. Milli Eğitim Bakanlığı,Bilim ve Sanat merkezleri Yönergesi,

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/2593_0.html, 14.02.2015

5. Türkiye'de 682 bin üstün zekalı var   http://www.ustunveozel.com/makale9.htm,13.02.2015

 

 

 

Bu yazı toplam 28383 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.