1. YAZARLAR

  2. Özgür TEPE

  3. Vah bizim halimize…
Özgür TEPE

Özgür TEPE

Köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Vah bizim halimize…

A+A-

Hükümetin çıkartmaya çalıştığı iç güvenlik yasası öncelikli olarak 2013 yılında ki Haziran olayları ve 6-8 Ekim Kobanê olaylarının yarattığı ağır tahribatın bir daha yaşanmaması  için bu yasayı adeta yangından mal kaçırırcasına hızlı bir şekilde hareket ederek Parlamento da  yasanın görüşmelerini sürdürmekte olduğunu görmekteyiz. Hükümetin sert tutumuna karşı muhalefetin yasayı meclisten geçirmemeye kararlı olduğu izlenimi vermektedir. Yeni Türkiye sloganıyla yola çıkan Ak Parti iktidarı 21 Mart 2013 Newroz’u ile yasal zemine oturmuş ''Çözüm Sürecinde''   gelinen nokta da PKK 'nin silah bırakması ve ‘Demokratik Siyaset’e geçiş döneminin başlaması arifesinde  çıkarılmaya çalışılan bu baskıcı,despot ve adeta ; Türkiye'yi polis devletine çevirecek olan bu yasa ;Anayasa da sayılan temel hak ve özgürlükleri kısıtlayan devletin bu alanda keyfi olarak tasarruf  yetkisini kendinde bulan tamamen Hukuk devleti  olma özelliğini yitirmiş ve ''Tek Adam'' figürü ile ‘Yeni Türkiye’ söyleminden kastedilen buysa  vah halimize bizim.

Birey olduğumuzdan dolayı  ve kimsenin bize lütfetmediği bireysel hak ve özgürlüklerimiz olan; Yaşam Hakkı, Mülkiyet Hakkı, Düşünce Hakkı,seyahat Hakkı gibi devletin bu alanda hiçbir şekilde tasarruf yetkisinin olmadığı  ''Negatif Haklar'' kategorisinde sıraladığımız bu hakların bu güvenlik paketi sayesin de tamamen yok edilmek istenmesi Devlet dediğimiz o aygıtın bireyin yaşamı üzerinde istediği şekilde düzenleme ,değiştirme hatta var olan haklarını geri alma yetkisini kendisinde bulan Güç adeta bir ''Toplumsal Mühendislik'' yaparak toplumu istediği yöne doğru şekillendirmek  için elinden geleni yapmaktadır. 

Sonuç olarak demem o ki Hükümet ısrarla çıkartmaya çalıştığı bu paket ile toplumda var olan kutuplaşma sanki yetmiyormuş gibi üzerine bir de bunu eklemek istemesi toplumda bir infiale yol açacağını düşünmekteyim. Çünkü bu 162 Maddelik yasa gerçek mana da ''Birey Devlet için midir yoksa Devlet Birey için midir? '' sorusunu aklımıza getirmekte ve bu yasa ile  Birey ve Toplumun ,devlete karşı bir tehdit  olduğu algısı yaratılmaktadır.Çözüm Sürecinin geldiği bu aşama dikkate alınarak en kısa sürede bu yasanın mecliste görüşülmesine son verilmesi ve hükümetin hemen geri çekmesi gerekmektedir yoksa geri dönüşü olamayan hatalar yapılabilir.

 

 

Bu yazı toplam 16132 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.