1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Van'da kadınlar iş hayatında aktif yer alıyor
Van'da kadınlar iş hayatında aktif yer alıyor

Van'da kadınlar iş hayatında aktif yer alıyor

Van'da Japon Pasajı'nda 10 yıldır terzi ve çeyiz dükkânı işleten Saime Sürme, çalışmanın kadında öz güven sağladığını söylüyor.

A+A-

Kadınların kendi ayakları üzerinde durmasının çok önemli olduğunu belirten Sürme, çalışma alanına katılan kadının yaşam iddiasının güçlendiğine vurgu yapıyor.

VAN - Van'da 20 yıl önce açılan ve 50'yi aşkın işletmecisinden 22'sinin kadın olduğu Japon Pasajı'na çalışan kadınlar, varlıkları ve iş yerleriyle pasaja renk katıyor. Çoğunlukta terzi ve çeyiz dükkânı işleten kadınlar, zaman zaman sıkıntı yaşasa da erkeğe dayanmadan kendi emekleriyle geçimlerin güvenini yaşıyor. 10 yıldır pasajda dükkânı bulunan Saime Sürme, kadının ekonomideki yerine değinerek, ekonomik anlamda özgür olmasının önemine işaret ediyor. "Kadınların kendi ayakları üzerinde durması çok önemli" diyen Sürme, çalışma alanına katılan kadının yaşam iddiasının güçlendiğine vurgu yapıyor. Ekonomik özgürlüğünü sağlayan kadınının, erkek zihniyetinin ürünü olan feodalizme karşı daha güçlü savaşabildiğini söyleyen Sürme, erkek zihniyetle savaşmanın bir ayağının ekonomide bağımsızlığı sağlamakla oluşabileceğine dikkat çekiyor. 

'Özgüveniniz gelişiyor' 

Bütün çalışma alanlarının "erkek alanı" olarak değerlendirildiğini ifade eden Sürme, bu anlayışın kanları bu anlamda zorladığına vurgu yapıyor. Sürme, "Burada biz kadınlar kışın 4 ay iş yapamıyoruz. İşimiz biraz mevsimliktir. İşlerimiz açıldığı zaman iş yapamadığımız 4 ayın borçlarını ödüyoruz. Çok büyük paralar kazanmıyoruz ama ele avuç açmıyoruz. Kendi ayaklarımız üzerinde duruyoruz. Erkeğe muhtaç olmuyoruz" diye konuştu. Ekonomik olarak çalışmanın öz güven oluşturduğunu dile getiren Sürme, toplumun kadına bakış açısının eskiye nazaran daha iyi olduğunu söyleyerek, "Eskiden kadına bakış açısı çok daha kötüydü. Bugün kadının çalışmasına kötü bakılmıyor ama sömürülüyor" ifadesinde bulundu. 

'Gelirim torunlarıma küçük hediyeler almam için yetiyor!'

"Kadın mücadelesini güçlendirirse kazanabilir" diyen Sürme, kadınların her zorluğu aşabilecek güce sahip olduğunu söyledi. Erkeklerin küçük dükkanlarını küçümsediğini, zaman zaman alay ettiğini söyleyen Sürme, "Dükkanım çocuklarıma, torunlarıma küçük hediyeler almam için yetiyor. Akşam eve giderken çocukların yüzünü güldürmek beni mutlu ediyor. Ama ailem ve çevremde bulunan erkekler 'senin fabrika nasıl çalışıyor?' diyerek dalga geçiyorlar. Ben bu tür tavırları ciddiye almadım, almamda. Çünkü kazancım bana yetiyor" dedi.

Japon Pasajı'nda 22 kadın işletmecinin dükkânının olduğunu bilgisini veren Sürme, "Genel olarak pasajda kadınlar aynı işi yapıyoruz. Dışarıdan bakış açısı zaman zaman kötü olabiliyor. Kadınların çok olduğu yerde dedikodular üretiyorlar. Çalıştırmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bizler bunları aşmak için elimizden geleni yapıyoruz" dedi. 

'Kadınlar örgütlü gücüyle anca kazabilir'

Kadınların çoğunlukta çalıştığı yerlerde, erkeklerin rahatsız edici tavırlar içerisine girdiğini dile getiren Sürme, erkeklerin umduğunu bulamadığı zaman "orası kötü bir yerdir" gibi söylentiler çıkararak kadınların çalışma alanlarını daralttığını kaydetti. 10 yıl önce Japon Pasajı'na geldiğinde 5 kadın işletmecinin olduğunu aktaran Sürme, her geçen yıl kadın sayısının arttığını belirterek, çalışma alanında kadınların çoğalmasıyla daha yaşanılır alanlara dönüştüğünü dile getirdi. Kadının örgütlenmesinin önemine vurgu yapan Sürme, "Kadınlar ancak örgütlü güçle kazabilir. Kadınlar kendi haklarının bilincine vararak, mücadele ederek kazanabilir" dedi. AKP hükümetinin iktidarı döneminde artan kadın katliamlarını değerlendiren Sürme, "Kadınlar hep beraber el ele vermek zorundadır. Ekonomik özgürlüğümüzü kazanıp, örgütlü hareket etmek zorundayız. Yaşanan katliamlara ve haksızlıklara dur demeli ve cins bilinciyle mücadele etmeliyiz" diye konuştu. 

kadinlar-aktif-1.jpg

kadinlar-aktif-2.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.